Środa, 3 marca
Imieniny: Maryny, Tycjana
Czytających: 2669
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Trzy Dni Kultury Żydowskiej pod Atlantami

Niedziela, 17 kwietnia 2011, 18:41
Aktualizacja: 18:42
Autor: Sven
Wałbrzych: Trzy Dni Kultury Żydowskiej pod Atlantami
Fot. organizator
O tym jak czytać Biblię, o zagładzie Żydów i założeniu państwa Izrael, wernisaż wystawy o warszawskich Żydach, koncert muzyki żydowskiej i film, którego raczej nie zobaczymy w multipleksie. To wszystko już od poniedziałku proponuje Biblioteka pod Atlantami.
W poniedziałek 18 kwietnia, w godzinach od 11.00 do 13.30 odbędzie się seminarium pt. „Jak czytać żydowską Biblię?” poprowadzi antropolog historii dr Piotr Weiser z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Tego samego dnia o godzinie 17.00 w Galerii pod Atlantami otwarta zostanie wystawa „Żydzi Warszawy 1863-1943” wypożyczona z Żydowskiego Instytutu Historycznego. Na zakończenie dnia, o godzinie 18.30 w Teatrze Lalki i Aktora odbędzie się koncert muzyki żydowskiej w wykonaniu zespołu Waldenburgen Klezmorim.

We wtorek, 19 kwietnia o 11:00 odbędzie się seminarium pt. „Czym była zagłada Żydów?”, które zostanie uzupełnione filmem pt. „Przy torze kolejowym” wg opowiadania Zofii Nałkowskiej. Zajęcia poprowadzi historyk kina, dr Bartosz Kwieciński z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

O 17.30 w Galerii pod Atlantami odbędzie się druga tego dnia i szczególna projekcja filmowa. Zaprezentowany zostanie „Niedokończony film” w reżyserii Yaela Hersonskiego. To dokument, który powstał w oparciu o propagandowe materiały filmowe przygotowane przez Niemców w gettcie warszawskim. Po ubiegłorocznych nagrodach i premierze polskiej na festiwalu Planete Doc Review, film wchodzi właśnie na ekrany polskich kin jako najważniejszy bodaj dokument bieżącego roku. Wprowadzenie wygłosi i dyskusję poprowadzi dr Bartosz Kwieciński – historyk kina z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Dni kultury żydowskiej zakończy środowe seminarium pt. „Dlaczego powstał Izrael”, który poprowadzi historyk judaizmu, ekonomistka i politolog mgr Aleksandra Wilczura z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Początek spotkania o godzinie 11.00.

Wstęp na wszystkie seminaria oraz imprezy towarzyszące jest wolny.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group