Wtorek, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 5284
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Twój dom, Twoje zasady: projekty domów dwupokoleniowych i energooszczędnych

Piątek, 29 września 2023, 5:29
Autor: materiał zewnętrzny
Wałbrzych/Kraj: Twój dom, Twoje zasady: projekty domów dwupokoleniowych i energooszczędnych
Fot. użyczone
Budowa domu jednorodzinnego zawsze jest przełomowym wydarzeniem w życiu inwestora oraz jego rodziny. Jednak wiele osób nie orientuje się w najnowszych trendach architektonicznych oraz rozwiązaniach budowlanych i wybiera proste, najpopularniejsze projekty domów, które finalnie okazują się być niedostosowane do potrzeb rodziny. Warto zatem pamiętać, że Twój dom to Twoje zasady. Poniżej wyjaśniamy, dlaczego dobrym rozwiązaniem może być dom dwupokoleniowy lub energooszczędny.

Dom dwupokoleniowy, czyli jaki dom wybrać dla większej rodziny?

Małżeństwo, które do tej pory mieszkało w ścisku z rodzicami jednego ze współmałżonków, decyduje się na postawienie własnego domu jednorodzinnego, jednocześnie wyrzucając sobie, że zostawia seniorów, którzy za jakiś czas będą potrzebowali ich pomocy w codziennym życiu… Znamy takich sytuacji wiele. Konieczność opieki nad starszymi rodzicami nie jest jednak powodem do tego, by rezygnować ze swoich marzeń i życia na własnych zasadach.

Rozwiązaniem w takich okolicznościach może być budowa domu dwupokoleniowego – czyli po prostu domu, który jest dostosowany do życia obok siebie dwóch rodzin: najczęściej małżeństwa z dziećmi oraz rodziców jednego ze współmałżonków. Domem dwupokoleniowym może być:

• Dom piętrowy – w takim domu zazwyczaj jedynym dzielonym pomieszczeniem jest zlokalizowana na parterze kuchnia i jadalnia. Na parterze znajduje się ponadto salon i sypialnia dla osób starszych, natomiast góra jest zagospodarowana przez małżeństwo z dziećmi. To tu znajdują się pokoje dziecięce, gabinet i salon oraz sypialnia rodziców. Należy jednak pamiętać o tym, że w takim domu powierzchnia użytkowa na jednej kondygnacji powinna być na tyle duża, by zapewniała odpowiednią przestrzeń życiową wszystkim domownikom;

• Dom dwulokalowy – to zasadniczo jeden budynek z dwoma lokalami, które posiadają własne księgi wieczyste. W takim domu obie rodziny praktycznie mieszkają niezależnie od siebie, jednocześnie mając się nawzajem na „wyciągnięcie ręki”.
Atrakcyjne projekty domów dwupokoleniowych znajdziesz w ofercie pracowni Domowe Klimaty na stronie https://www.domoweklimaty.pl/projekty-domow-dwupokoleniowych/.

Dom energooszczędny – czym się cechuje?

W jakiej innej sytuacji nie warto decydować się najpopularniejsze, pierwsze z brzegu projekty domów jednorodzinnych? Jeśli chcesz postawić dom energooszczędny! Projektów takich domów należy szukać przede wszystkim w ofertach biur, które się w nich specjalizują – np. tutaj: https://www.domoweklimaty.pl/projekty-domow-energooszczednych/.

Zasadniczo cechy domu energooszczędnego to przede wszystkim:
• Prosta bryła budynku, która zapobiega powstawaniu mostków termicznych. Z tego powodu rezygnuje się też z takich elementów architektonicznych jak balkony, wykusze czy lukarny;
• Wykorzystanie specjalnych systemów i technologii izolacyjnych i instalacyjnych, takich jak wentylacja z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja;
• Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii np. poprzez panele fotowoltaiczne czy pompy ciepła.

Jeżeli interesują Cię domy dwulokalowe lub energooszczędne, zapoznaj się dokładnie z ofertą pracowni architektonicznej Domowe Klimaty.

Twoja reakcja na artykuł?

2
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group