Niedziela, 13 czerwca
Imieniny: Antoniego, Lucjana
Czytających: 2297
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Twoja krew – ratuje życie

Środa, 11 lipca 2012, 10:33
Aktualizacja: 10:34
Autor: opr. PAW
Wałbrzych: Twoja krew – ratuje życie
Fot. PAW
W najbliższy piątek 13 lipca, w Wałbrzychu odbędzie się piąta edycja Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa, organizowana przez PKO Bank Polski. Partnerem akcji jest Narodowe Centrum Krwi. W tym roku BAHK wspiera Kayah.

W ubiegłym roku, w ramach akcji organizowanej przez PKO Bank Polski, bezcenny dar ofiarowało ponad 1300 osób, które oddały łącznie niemal 577 litrów krwi. W sumie w minionych edycjach konkursu, zebrano ponad 900 litrów krwi.

Nie przypadkowo Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa startuje w wakacje. Jest to okres, w którym placówki służby zdrowia potrzebują najwięcej krwi a dawców jest wówczas najmniej. Dlatego w pierwszym etapie naszej akcji trwającej do końca sierpnia, mobilne punkty poboru krwi i miasteczka zdrowia pojawią się w znanych miejscowościach w górach, na Mazurach i w nadmorskich kurortach.

W piątek 13 lipca Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa, zawita do Wałbrzycha. Krew będzie można oddać od godz. 10.00 do 15.00 na Rynku (obok biblioteki)

We wrześniu, w drugim etapie, Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa odwiedzi 12 największych miast w Polsce. Organizowanej przez PKO Bank Polski akcji krwiodawstwa, towarzyszą pokazy pierwszej pomocy i zajęcia edukacyjne dla dzieci. Dorośli mogą skorzystać ze specjalistycznych porad medycznych. W czasie akcji honorowego krwiodawstwa, w wybranych miejscowościach, będzie też możliwość złożenia deklaracje przystąpienia do rejestru potencjalnych dawców szpiku kostnego.
– Akcja oddawania krwi na rzecz osób potrzebujących, przewlekle chorych i po wypadkach, organizowana już po raz piąty, pokazuje, że w naszej organizacji społeczna odpowiedzialność jest dla pracowników ważna. Jestem przekonany, że angażując się w tego typu przedsięwzięcia , budujemy poczucie wspólnoty, a nawet dumy z banku, w którym pracujemy – mówi Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego.

W ubiegłym roku, swój bezcenny dar, zdecydowało się oddać łącznie ponad 625 tys. Polaków. Dawców powinno być jednak jeszcze więcej.
- Krwiodawstwo to piękny i szczytny cel. Pamiętajmy, że tylko dzięki dobroci naszego serca możemy uratować zdrowie i życie drugiej osobie. Wszystkie grupy krwi są potrzebne, ponieważ istnieją biorcy o różnych grupach. Z całego serca apeluję o aktywne włączanie się w ideę honorowego krwiodawstwa – powiedziała Agnieszka Beniuk-Patoła, dyrektor Narodowego Centrum Krwi.

Krew i jej składniki mogą oddawać osoby od 18 do 65 roku życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów, a temperatura ciała nie przekracza 37 °C. Stan zdrowia krwiodawcy powinien odpowiadać niezbędnym wymaganiom zdrowotnym, aby pobranie krwi nie wywołało ewentualnych ujemnych skutków dla jego stanu zdrowia lub stanu zdrowia przyszłego biorcy.

O sukcesie Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa świadczy fakt, że do akcji przyłączyło się bardzo wiele znanych osób. Ambasadorem Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa był Krzysztof Cugowski lider zespołu Budka Suflera. Nasz projekt wspierali też: mistrz olimpijski Paweł Nastula, krakowski bard Jacek Wójcicki, piosenkarz Norbi i były reprezentant kraju w piłce nożnej Tomasz Iwan. W tym roku twarzą Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa jest Kayah.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group