Sobota, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 2498
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Tydzień kultury francuskiej

Wiadomości: Wałbrzych
Piątek, 15 marca 2013, 10:30
Aktualizacja: 0:35
Autor: Robert Bajek
Fot. Robert Bajek
W ramach „Tygodnia kultury francuskiej” Księgarnia edukacyjno–językowa Polanglo w Wałbrzychu przygotowała w dniach 11–15 marca niezwykłą ofertę a także dużo atrakcji dla miłośników Francji i języka francuskiego. Dni Frankofonii są organizowane co roku na wszystkich kontynentach w miesiącach od lutego do kwietnia.

Uczniowie wałbrzyskich szkół mogli wziąć udział w niezwykle ciekawych lekcjach księgarskich, prowadzonych przez Iwonę Szymańską – nauczyciela, tłumacza, popularyzatora języka francuskiego. Podczas zajęć – prowadzonych po francusku i po polsku – młodzież zdobywała bardzo dużo informacji nie tylko o samej Francji, ale o wszystkich krajach, w których można rozmawiać po francusku. A krajów w których język francuski jest językiem urzędowym jest 51. Chociaż w wielu krajach nie jest językiem rodzimym, używa się go w urzędach, mediach, handlu, dyplomacji, sądownictwie. Upowszechnienie w krajach afrykańskich, a także w krajach Oceanii język francuski zawdzięcza licznym podbojom z okresu XVIII i XIX wieku. Jest też używany w wielu instytucjach międzynarodowych: w ONZ, MKOl, Radzie Europy, NATO.

Iwona Szamańska w barwny sposób opisała większość krajów, w których można posługiwać się językiem francuskim. Przybliżała zebranym historię każdego kraju, jego kulturę, ludzi, zwyczaje, osiągnięcia, najbardziej charakterystyczne i rozpoznawalne cechy. Swój wykład uzupełniła zdjęciami i opisami.

Uczestnicy spotkań mogli się również dowiedzieć czym jest FRANKOFONIA – pisana z małej litery oznacza grupę osób posługujących się językiem francuskim na co dzień, a pisana z dużej litery oznacza grupę państw w których język francuski używany jest w oficjalnych kontaktach międzypaństwowych. Kolejną ciekawostką jest Flaga Frankofonii – pięciokolorowy okrąg symbolizuje pięć kontynentów, na których położone są kraje związane z kulturą i językiem francuskim.

Księgarnia edukacyjno-językowa Polanglo zorganizowała dla wszystkich swoich gości konkurs wiedzy o Francji a także niezwykły poczęstunek, składający się z francuskich potraw. Wszyscy miłośnicy kuchni francuskiej mogli spróbować znakomitej zupy cebulowej, klasycznej tarty cebulowej oraz wyśmienitych francuskich serów.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group