Poniedziałek, 6 lutego
Imieniny: Doroty, Pawła
Czytających: 2942
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kraj: Ubezpieczenie mienia – co warto wiedzieć?

Sobota, 21 grudnia 2019, 6:19
Aktualizacja: 9:34
Autor: red
Kraj: Ubezpieczenie mienia – co warto wiedzieć?
Fot. użyczone
Nie sposób ustrzec się przed wieloma losowymi zdarzeniami, ale przed ich finansowymi skutkami można chronić swoją kieszeń. Dlatego ubezpieczenie własnego mienia zyskuje na znaczeniu dla coraz większej liczby Polaków.

Głównym powodem, dla którego Polacy decydują się objąć ochroną swoje mienie, są kradzieże. Prawie 70 tys. kradzieży z włamaniem zgłoszonych zostało na policję w 2018 r., jednakże w ponad połowie przypadków nie znaleziono sprawców i nie odzyskano skradzionej własności. Skuteczna ochrona obejmuje nie tylko ryzyka uwzględnione w podstawowej wersji polisy, ale również szereg innych zdarzeń z naciskiem na: kradzież z włamaniem, rabunek (dotyczy ruchomości znajdujących się w innej miejscowości, o ile w ramach polisy ubezpieczony jest np. dom letniskowy), stłuczenia, przepięcia oraz powódź.

Mienie nieruchome w polisie mieszkaniowej – co to takiego?

W terminologii ubezpieczeniowej występuje kilka pojęć mienia. Poprzez mienie nieruchome należy rozumieć mury i ściany – ich ochrona stanowi bazową część polisy mieszkaniowej. W podstawowej wersji polisy mury i ściany są chronione przed pożarem oraz paroma innymi zdarzeniami losowymi, takimi jak np. zalanie, silny wiatr, upadek drzewa, zapadanie się ziemi itp. Ten wariant ubezpieczenia jest bardzo okrojony, a przez to mało skuteczny ze względu na ograniczony zakres ochrony oraz małą liczbę ryzyk objętych ochroną, o czym więcej można przeczytać na https://www.ubezpieczeniaonline.pl/mieszkania-domu/a/ubezpieczenie-mienia-co-warto-wiedziec/321.html.

Czym jest mienie częściowo ruchome?

Chcąc zatem efektywnie chronić swoją własność, należy poszerzyć podstawową polisę o stosowne dodatki. Mienie częściowo ruchome to mienie, którego wyniesienie z terenu nieruchomości bez demontażu przy użyciu narzędzi nie jest możliwe. Do mienia ruchomego zaliczają elementy przymocowane na stałe do ścian i murów, m.in.:

- meble w zabudowie (w tym szafy wnękowe i pawlacze),
- sprzęt RTV i AGD w zabudowie,
- podłogi wraz z wykończeniem,
- grzejniki, kaloryfery i bojlery,
- kominki,
- armatura sanitarna.

Ochrona mienia ruchomego, w tym o dużej wartości

Mienie ruchome określane mianem ruchomości to wszystkie elementy, które da się wynieść z domu czy mieszkania bez uprzedniego demontażu za pomocą narzędzi. Ruchomościami są m.in.:

- wolnostojące meble,
- wolnostojący sprzęt RTV i AGD,
- domowe zwierzęta,
- sprzęt elektroniczny,
- sprzęt sportowy,
- sprzęt turystyczny,
- książki i płyty,
- przedmioty kolekcjonerskie,
- perfumy.

Mienie o wysokiej wartości jest dość szczególnie traktowane przez ubezpieczycieli – nie zawsze objęcie go ochroną wchodzi w rachubę. Należy zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, gdzie wymienione są wartościowe przedmioty niepodlegające ochronie. Ich lista może się różnić w zależności od firmy ubezpieczeniowej, jednakże najczęściej ochroną nie obejmuje się broni palnej, trofeów myśliwskich, danych zapisanych na urządzeniach, programów komputerowych, niektórych zwierząt domowych (np. ras psów zaliczanych do agresywnych), kamieni szlachetnych czy dzieł sztuki o trudnej do oszacowania wartości itp.

Chcąc ubezpieczyć cenne przedmioty, należy sporządzić ich listę wraz z podaną wartością rynkową. Bardzo pomocne okazują się przy tym rachunki i faktury, a także wycena dokonana przez profesjonalnego rzeczoznawcę.

Ubezpieczenie mienia – kiedy nie zadziała?

Decydując się na ubezpieczenie mienia, trzeba brać poprawkę na ograniczenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. Zdarzenia te uwzględnione są w OWU. Właściciel polisy nie otrzyma odszkodowania, jeśli:

- szkoda została spowodowana umyślnie,
- do powstania szkody doszło pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających,
- ubezpieczony dopuścił się zaniedbania, np. nie zabezpieczył odpowiednio poszczególnych przedmiotów,
- ubezpieczony popełnił przestępstwo.

Zakup polisy mieszkaniowej obliguje do przestrzegania warunków umowy z firmą ubezpieczeniową. Ubezpieczony zobowiązuje się do należytego zabezpieczania mienia, a także zgłaszania szkód w wyznaczonych terminach. To bardzo ważne w kontekście skuteczności polisy.

Efektywna ochrona mienia polega na dobraniu zawartości polisy pod kątem indywidualnych potrzeb. Wszystko sprowadza się do wyboru odpowiednich dodatków mających na celu zapewnić kompleksową ochronę w razie pożaru, zalania i innych zdarzeń losowych. Jeżeli w trakcie umowy własność powiększy się o kolejne elementy, warto ten fakt zgłosić ubezpieczycielowi, który dokona przeliczenia składki. Nie należy się obawiać dużych wydatków – skutecznie chronić mienie można już za kilkadziesiąt złotych w skali roku. Kluczem do znalezienia najlepszej polisy jest porównanie ofert różnych towarzystw.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
1
33%
Hahaha
0
0%
Nudzi
2
67%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group