Środa, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 4763
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Szczawno-Zdrój/Stare Bogaczowice: Uczcili rocznicę bitwy

Poniedziałek, 16 maja 2022, 9:33
Aktualizacja: 12:56
Autor: red
REGION, Szczawno-Zdrój/Stare Bogaczowice: Uczcili rocznicę bitwy
Fot. Maria Muszyńska, Stefan Okoniewski, Artur Ciempa
Za nami obchody 215. rocznicy bitwy na Czerwonym Wzgórzu.

Tradycyjnie, jak co roku, uczczono uroczystym apelem kolejną rocznicę bitwy na Czerwonym Wzgórzu. Uroczystość rozpoczęła się powitaniem przez prowadzącą apel dyrektor Zespołu Szkół w Szczawnie-Zdroju i zarazem prezes Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju Iwonę Czech licznie zgromadzoną publiczność. Organizatorami apelu byli: Uzdrowiskowa Gmina Miejska Szczawno-Zdrój, Towarzystwo Miłośników Szczawna-Zdroju, Zespół Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczawnie-Zdroju oraz Gmina Stare Bogaczowice.

Od kilku lat uroczystość pod pomnikiem Ułanów Legii Polsko-Włoskiej ma wyjątkową oprawę dzięki obecności żołnierzy z Garnizonu Wrocław. Przybyła też Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych z Wrocławia, która w godzinach popołudniowych dała koncert w Parku Zdrojowym.

Iwona Czech przybliżyła uczestnikom apelu informacje dotyczące Ułanów Legii Polsko-Włoskiej, którzy 15 maja 1807 roku stoczyli na polach pod Szczawnem zwycięski bój z Prusakami. W rycie historycznym mówiła także o drodze, jaka ułani przeszli od momentu powstania Legii, do bitwy 15 maja 1807 roku. Głos zabrał także burmistrz Szczawna-Zdroju Marek Fedoruk oraz proboszcz parafii w Szczawnie-Zdroju Tomasz Zięba, który zainicjował modlitwę za Ojczyznę i poległych w walce o Niepodległość. Oficer Wojska Polskiego odczytał apel pamięci, ku czci bohaterów rozległa się salwa honorowa, orkiestra wojskowa zagrała pieśń reprezentacyjną Wojska Polskiego, a na koniec złożone zostały pod pomnikiem Ułanów Legii Polsko-Włoskiej wiązanki kwiatów i znicze. Po oficjalnej części na uczestników apelu czekała wojskowa grochówka.

Fot. Maria Muszyńska, Stefan Okoniewski, Artur Ciempa

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
25%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
25%
Złości
2
50%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group