Sobota, 31 października
Imieniny: Augusta, Krzysztofa
Czytających: 2409
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Ułani po raz kolejny odwiedzili Wałbrzych

Wiadomości: Wałbrzych
Niedziela, 9 grudnia 2018, 17:20
Aktualizacja: Poniedziałek, 10 grudnia 2018, 13:27
Autor: Robert Bajek
Fot. Robert Bajek
Nasze miasto odwiedzili ułani zrzeszeni w Stowarzyszeniu Kawaleryjskim im. 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich. Grudniowe wizyty ułanów stały się już wałbrzyską tradycją.

Ułani wyruszyli ze Stada Ogierów Książ, aby przejeżdżając w konnym orszaku przez wałbrzyskie ulice dotrzeć do Szkoły Sióstr Niepokalanek im. bł. Marceliny Darowskiej w dzielnicy Sobięcin, gdzie dowódca oddziału zameldował gotowość do pełnienia służby. Ta cykliczna, odbywająca się co roku w grudniu akcja ma na celu przypomnienie dawnych tradycji i obyczajów, kultywowanych przez Rodzinę 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich.

Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich zostało powołane w celu podtrzymywania pamięci i tradycji związanych z bogatym dorobkiem 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich II Rzeczpospolitej, 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie oraz 14 Pułku Ułanów Armii Krajowej. Zgodnie z tradycją Stowarzyszanie zachowuje bliskie więzi ze Zgromadzeniem Sióstr Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Z kolei Zgromadzenie Sióstr Niepokalanego Poczęcia N.M.P. zostało założone przez M. Józefę Karską i M. Marcelinę Darowską w Rzymie w 1857 roku, a ich domem macierzystym aż do roku 1946 był Jazłowiec. Zakonnie siostry prowadzą przedszkola i szkoły z internatami dla dziewcząt, biorą udział w pracach misyjnych, zajmują się też katechizacją dzieci i młodzieży w szkołach publicznych.

Warto zaznaczyć, że w tym roku ułani ze Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich wzięli też udział w uroczystym znakowaniu grobu por. Jana Dłutka - kapelmistrza 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich, który znajduje się na cmentarzu komunalnym przy ulicy Przemysłowej w Wałbrzychu.

Twoja reakcja na artykuł?

7
78%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
11%
Złości
1
11%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group