Niedziela, 23 stycznia
Imieniny: Łukasza, Marii
Czytających: 3201
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Ułani ponownie odwiedzili Wałbrzych

Niedziela, 10 grudnia 2017, 12:37
Aktualizacja: Czwartek, 14 grudnia 2017, 16:29
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Ułani ponownie odwiedzili Wałbrzych
Fot. Robert Bajek
Zgodnie z wieloletnią tradycją 10 grudnia do Wałbrzycha przybywają ułani ze Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich. Nie inaczej było również w tym roku.

Ułani, wraz z przedstawicielami Konnych Patroli Straży Miejskiej z Wrocławia i Świdnicy, wyruszyli w konnym orszaku ze Stada Ogierów Książ, aby dotrzeć do Szkoły Sióstr Niepokalanek im. bł. Marceliny Darowskiej w wałbrzyskiej dzielnicy Sobięcin. Tam, zgodnie z tradycją, dowódca oddziału zameldował gotowość do pełnienia służby. Ta cykliczna akcja ma na celu przypomnienie dawnych tradycji i obyczajów, które kultywuje Rodzina 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich.

Warto przypomnieć, że Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich powstało w celu kultywowania i podtrzymywania pamięci i tradycji związanych z dorobkiem 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich II Rzeczpospolitej, 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie oraz 14 Pułku Ułanów Armii Krajowej. Zgodnie z tradycją Stowarzyszenie zachowuje bliskie więzi ze Zgromadzeniem Sióstr Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Zgromadzeniem Sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP zostało założone przez M. Józefę Karską i M. Marcelinę Darowską w Rzymie w 1857 roku a ich domem macierzystym aż do roku 1946 był Jazłowiec. Siostry prowadzą przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły średnie z internatami dla dziewcząt. Zajmują się katechizacją dzieci i młodzieży w szkołach państwowych, prowadzą też pracę misyjną.

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group