Czwartek, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 2591
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: W Książu rozmawiano o współpracy na pograniczu sudeckim

Wtorek, 15 listopada 2016, 6:51
Aktualizacja: 8:31
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: W Książu rozmawiano o współpracy na pograniczu sudeckim
Fot. Robert Bajek
Wczoraj w Sali Krzywej Zamku Książ odbyła się konferencja "Gospodarka, turystyka, edukacja akademicka na pograniczu sudeckim".

Konferencja współorganizowana przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu i przez Gminę Wałbrzych odbyła sie w ramach I Kongresu Czechoznawstwa Polskiego, . W konferencji udział wzięli między innymi przedstawiciele władz samorządowych z Aglomeracji Wałbrzyskiej w porozumieniu z Komitetem Organizacyjno-Programowym I Kongresu Czechoznawstwa Polskiego., przedstawiciele szkół i uczelni, placówek kulturalno-oświatowych, oraz goście z Czech.

Celem I Kongresu Czechoznawstwa Polskiego jest ocena możliwości współpracy na polsko-czeskim pograniczu, oraz wskazanie nowych perspektyw rozwoju na tym terenie. Podczas konferencji dokonano analizy dotychczasowych form polsko-czeskiej współpracy w dziedzinie gospodarki, turystyki i edukacji akademickiej. Mówiono o trudnościach i problemach, jakie powstają podczas współpracy i szukano sposobów na ich rozwiązanie. Ostateczne ustalenia dotyczące poruszanych podczas konferencji zagadnień mają zostać przedstawione w formie publikacji.

Konferencję podzielono na trzy panele dyskusyjne. W Panelu I, prowadzonym przez dr Piotra Szymańca z PWSZ o roli współpracy regionalnej w kształtowaniu zrównoważonego rozwoju mówił prof. zw. dr hab. dr h.c. Bogusław Fiedor z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, o nowych ideach współpracy polsko-czeskiej dr hab. inż. arch. Magdalena Belof z Instytutu Rozwoju Terytorialnego a o znaczeniu infrastruktury drogowej dla rozwoju gospodarczego dr Roman Szełemej - prezydent Wałbrzycha.

W Panelu II, prowadzonym przez dr Ryszarda Gładkiewicza z Uniwersytetu Wrocławskiego o kontrowersjach wobec polityki spójności naszego regionu mówił dr Marek Obrębalski z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, o centralizacji VAT i problemach samorzadów dr Paweł Selera z PWSZ a o współpracy polskich i czeskich samorządów Miroslav Vlasak - starosta Żaclerza.

Panel III prowadził prof. zw. dr hab. Henryk Gradkowski z PWSZ. Działalność EUWT NOVUM na pograniczu polsko-czeskim omówił dr Bartosz Bartniczak - dyrektor EUWT Novum w Jeleniej Górze, o perspektywach współpracy uczelni mówił doc. Ph Dr. Ondrej Felcman, CSc z Uniwersytetu w Hradec Kralove, o roli uczelni wyższych w budowaniu współpracy transgranicznej dr inż. Maciej Pawłowski z Politechniki Wrocławskiej w Jeleniej Górze a o ruchu turystyczny w powiatach przygranicznych Sławomir Banaszak jeleniogórskiego oddziału Urzedu Statystycznego we Wrocławiu.

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group