Środa, 7 czerwca
Imieniny: Roberta, Wiesława
Czytających: 4598
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: W Polsce rośnie liczba żłobków i przedszkoli. Jakie uprawnienia są wymagane do pracy z najmłodszymi?

Sobota, 19 czerwca 2021, 6:48
Autor: TS
Wałbrzych/Kraj: W Polsce rośnie liczba żłobków i przedszkoli. Jakie uprawnienia są wymagane do pracy z najmłodszymi?
Fot. użyczone
Opiekunem w żłobku można zostać wybierając kurs. Oferuje go wiele szkół policealnych, natomiast przede wszystkim warto sprawdzić, czy kurs został zaakceptowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Poza tym inne kwestie, jak godziny nauki i gdzie można odbyć praktykę. A po 280 godzinach otrzymamy uprawnienia do wykonywania zawodu.
W ciągu roku (2019 –2020) wzrosła liczba żłobków o 15,4 proc. Coraz więcej mam wraca do pracy po roku spędzonym z maluchem. A tym samym pojawia się coraz więcej ofert pracy dla opiekunów w żłobkach i klubach malucha. Większość zatrudnionych w placówkach opiekuńczych dla małych dzieci to kobiety, ale na kurs zapisać może się każdy. Jak wygląda od podszewki kształcenie w tym zawodzie?

Kto może pracować z dziećmi do trzech lat?

Nie masz studiów pedagogicznych ani podobnych? A chcesz pracować z małymi dziećmi? To żaden problem, wystarczy ukończyć kurs opiekuna w żłobku. Może się na niego zapisać osoba pełnoletnia z wykształceniem średnim. Opiekun najmłodszych nie może być skazany prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo, nie może być pozbawiony opieki rodzicielskiej (obecnie i w przeszłości, nie może być ona ograniczona ani zawieszona) i musi dać rękojmię należytego sprawowania opieki nad dzieckiem. W przypadku zainteresowanych kursem osób, na których ciąży obowiązek alimentacyjny, muszą się z niego wywiązywać.

Obok tych wymagań formalnych, opiekun powinien mieć dobra kondycję fizyczną, podzielność uwagi i przede wszystkim być osobą z dużą empatią i cierpliwością. To nie jest praca dla osób, które nie lubią dzieci.

Jak wygląda szkolenie w kierunku opiekuna w żłobku?

Szkolenie składa się z części teoretycznej i praktycznej. O szczegółach szkolenia, które posiada pozwolenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, na tej stronie: niania.pro. W tej szkole z wieloletnim doświadczeniem, nie tylko zrobisz kurs na opiekuna w żłobku, ale podniesiesz posiadane kwalifikacje. W ramach szkolenia otrzymasz wiedzę z wielu obszarów: pedagogiki, psychologii, a także pierwszej pomocy. 80 godzin stanowią praktyki zawodowe pod okiem wykwalifikowanego pracownika. Dzięki temu nabywamy doświadczenie w pracy z dziećmi i nabieramy pewności siebie na tym stanowisku.

To jest zawód na całe życie. A dzięki zdobywaniu dodatkowych uprawnień poszerzasz swoje możliwości pracy. Kurs opiekuna w żłobku jest również mile widziany u niani. Dzięki niemu może wynegocjować wyższą stawkę.

Twoja reakcja na artykuł?

3
75%
Cieszy
1
25%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group