Niedziela, 17 stycznia
Imieniny: Antoniego, Jana
Czytających: 4352
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: W Toyocie trwa spór zbiorowy. Zewnętrzny mediator poszuka kompromisu

Niedziela, 6 kwietnia 2014, 19:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 7 kwietnia 2014, 15:51
Autor: PAW
Wałbrzych: W Toyocie trwa spór zbiorowy. Zewnętrzny mediator poszuka kompromisu
Fot. użyczone
Od 18 marca trwa spór zbiorowy w Toyota Motor Manufacturing Poland. Rokowania związkowców z zarządem firmy zakończyły się niepowodzeniem. Teraz do akcji wkroczy zewnętrzny mediator, który będzie chciał wypracować kompromis między stronami.

Przypomnijmy, że Toyota Motor Manufacturing Poland działa w WSSE „Invest Park” od 2002 roku. Firma zatrudnia obecnie około 1700 osób.

Negocjacje na temat podwyżek płac dla pracowników nie przyniosły spodziewanych efektów i 18 marca na mocy ustawy z dnia 23 maja 1991 roku o rozwiązywaniu sporów zbiorowych Dz.U. 1991 nr 55 poz. 236, zakładowa Solidarność weszła w spór zbiorowy z kierownictwem firmy. Wiadomo, że związkowcy chcą podwyżek wyższych od tych, które zaproponowała im Toyota. Firma nie ujawnia szczegółowych żądań. W zakładzie działa także Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, ale jego członkowie nie przystąpili do sporu zbiorowego.

Do 23 marca związkowcy z Solidarności oczekiwali spełnienia swoich postulatów. Bez powodzenia. Do końca marca obie strony prowadziły rokowania i szukały możliwości znalezienia kompromisu. Jednak do tego nie doszło i rokowania zakończyły się brakiem porozumienia. Obecnie strony są na etapie wyboru mediatora i wtedy dojdzie do mediacji. Trzeba to jasno podkreślić, że jest to ostatni moment na porozumienie przy stole negocjacyjnym. Wprawdzie ustawa pozwala związkowcom na przeprowadzenie referendum strajkowego, a później rozpoczęcie ewentualnego strajku ostrzegawczego, ale fakt nie podejmowania tych działań dowodzi, że związkowa Solidarność chce dojść do porozumienia bez tych najbardziej radykalnych decyzji. Związkowcy oczekują poważnego traktowania, a strajk traktują jako ostateczność, której jednak nie wykluczają w razie braku porozumienia.

Przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność" - Sławomir Bielakiewicz – mówi, że głównym postulatem Związku jest ujednolicenie systemu premiowania.
- Część stanowisk jest objęta premią frekwencyjną, część nie jest. Część stanowisk otrzymuje premie roczną, a inne nie - podkreśla. - Obecnie jesteśmy na etapie uzgadniania treści protokołu rozbieżności – mówi Sławomir Bielakiewicz.

Jak udało nam się ustalić, wynagrodzenia pracowników Toyoty w ostatnich 5 latach skurczyły się w stosunku do średniej krajowej, a należy pamiętać, że koszty życia stale wzrastają.

Czytaj również

Komentarze (69) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group