Sobota, 17 kwietnia
Imieniny: Rudolfa, Roberta
Czytających: 2076
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: W Wałbrzychu powstanie ulica Ayrtona Senny

Wtorek, 17 marca 2015, 14:23
Aktualizacja: 14:24
Autor: red
Wałbrzych: W Wałbrzychu powstanie ulica Ayrtona Senny
Fot. red
Jedna z dróg wewnętrznych w dzielnicy Rusinowa otrzyma nazwę znanego brazylijskiego kierowcy formuły 1 – Ayrtona Senny.

Decyzję w tej sprawie podejmą na czwartkowej sesji radni.

UZASADNIENIE:

Ayrton Senna urodził się 21 marca 1960 roku w Sao Paulo w Brazylii w zamożnej rodzinie. Zachęcany przez ojca, biznesmena i entuzjastę wyścigów motoryzacyjnych, Senna od najmłodszych lat związał się ze sportem motorowym. Początkowo w kartingu, a potem, przez Formułę 3, w 1983 roku trafił do elitarnych wyścigów Formuły 1, w których został 3-krotnym mistrzem świata. Wystartował w stu sześćdziesięciu wyścigach grand prix, osiemdziesiąt jeden razy stawał na podium,
z czego czterdzieści jeden razy na najwyższym jego stopniu. Sześćdziesiąt pięć razy zdobył poole position; jeździł w zespołach Toleman, Lotus, McLaren i Williams.

Po ciężkim wypadku podczas Grand Prix San Marino, zmarł 1 maja 1994 roku w szpitalu w Bolonii, na skutek odniesionych obrażeń. Ayrton Senna przez wielu ekspertów i zawodników uważany jest za najlepszego kierowcę wszechczasów. Jest także jedną z najbardziej rozpoznawalnych osób związanych z Formułą 1, nie tylko za dokonania sportowe, ale dla milionów fanów był również wielkim człowiekiem. Dzięki założonej przez siebie fundacji (Ayrton Senna Foundation), mającej na celu niesienie pomocy młodzieży w Brazylii i na całym świecie, wyedukowano 12 milionów dzieci pochodzących z ubogich rodzin. Dzisiaj Senna wciąż ma wpływ na losy wielu ludzi; stał się symbolem nadziei dla milionów rodaków oraz przykładem profesjonalizmu i człowieczeństwa.

Biorąc pod uwagę, iż proponowana nazwa ulicy Ayrtona Senny dotyczy gruntów prywatnych wnioskodawcy, która to ulica prowadzi do „Muzeum Górnictwa i Sportów Motorowych”, a także osobiste związki Jerzego Mazura z wyścigami Formuły 1, podjęcie uchwały jest w pełni uzasadnione.

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group