Środa, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 1896
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

W Wałbrzychu zwiększyło się bezrobocie

Wiadomości: Wałbrzych
Wtorek, 5 lutego 2013, 6:17
Aktualizacja: 8:19
Autor: Robert Bajek
Marzena Radochońska – Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Wałbrzychu
Fot. Robert Bajek
W wałbrzyskim Powiatowym Urzędzie Pracy na koniec stycznia było zarejestrowanych 13 270 bezrobotnych. To o blisko 1 000 osób więcej niż przed rokiem – na koniec stycznia 2012 zarejestrowanych bezrobotnych było 12 301. W chwili obecnej wałbrzyski Urząd Pracy posiada 247 ofert pracy. W roku 2012 ogółem wpłynęło takich ofert ponad 7 tysięcy. Stopa bezrobocia w Powiecie Wałbrzyskim na koniec 2012 roku wynosiła 20,6%.

Powiatowy Urząd Pracy w Wałbrzychu na rok 2013 ma znacznie więcej środków niż w roku ubiegłym. Jest to obecnie ponad 18 milionów złotych, przy 12 milionach w roku 2012. Niespełna 9 milionów to środki pochodzące z Europejskiego Funduszu Społecznego na aktywizacyjny projekt systemowy „Przeciw Bezrobociu”. Środki z tego projektu przeznaczone zostaną na staże i dotacje. Ponad 9 milionów Powiatowy Urząd Pracy w Wałbrzychu otrzymał z Funduszu Pracy. Środki te zostaną przeznaczone na aktywizację osób bezrobotnych. Są przeznaczone dla osób korzystających ze szkoleń, podwyższających swoje kwalifikacje, zatrudnionych w ramach prac interwencyjnych i robót publicznych, a także dla osób rozpoczynających własną działalność czy spółdzielnię, lub przystępujących do istniejącej spółdzielni.

-Prowadzimy nabór wniosków na wszystkie formy wsparcia w celu zatrudnienia, przeszkolenia, zmiany kwalifikacji zawodowych czy też samozatrudnienia– mówi Marzena Radochońska - Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Wałbrzychu – Prowadzimy też projekty partnerskie na rzecz osób bezrobotnych, tworzących spółdzielnie socjalne. W projekcie uczestniczyć mogą bezrobotne osoby fizyczne, organizacje pozarządowe, osoby prawne i jednostki samorządu terytorialnego. W ramach projektu podmioty te mogą otrzymać dla każdej osoby fizycznej z którą się zgłoszą dotację na przystąpienie do nowo tworzonej spółdzielni, możliwość skorzystania ze szkoleń zawodowych i wsparcie pomostowe.

W ramach swoich działań Urząd Pracy prowadzi między innymi spotkania informacyjno-warsztatowe dla przedsiębiorców, którzy chcą zatrudnić osoby bezrobotne. Urząd oferuje pomoc przy doborze kandydatów z uwzględnieniem kwalifikacji, umiejętności i predyspozycji kandydatów, pomoc przy utworzeniu stanowiska pracy dla bezrobotnego – w tym refundowanie kosztów stanowiących jego wyposażenie, a także finansowanie wynagrodzeń nowo zatrudnionych bezrobotnych i stażu odbywanego przez osobę bezrobotną.

Ciekawym projektem jest też Wałbrzyska Akademia Kształcenia Zawodowego, którego stronami są: Powiatowy Urząd Pracy w Wałbrzychu, Zespół Szkół nr 5 w Wałbrzychu i Fundacja Edukacji Europejskiej. Celem projektu jest aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych. Projekt skierowany jest do osób bezrobotnych, które posiadają wykształcenie podstawowe, gimnazjalne lub zasadnicze zawodowe a chcą zdobyć wykształcenie ponadgimnazjalne, związane z drogą podnoszenia lub uzupełnienia posiadanych kwalifikacji zawodowych do poziomu zwiększającego szanse zatrudnienia. Projekt oferuje udział w kursach niezbędnych do uzyskania zawodu oraz kursy online, przygotowujące do egzaminów na poziomie szkoły średniej. W naszym Urzędzie Pracy aż 64% zarejestrowanych osób nie ma średniego wykształcenia – mówi Marzena Radochońska.

Szczegółowe informacje o aktualnych ofertach, programach, projektach, kursach i możliwościach dofinansowania znajdują się na stronie internetowej Powiatowego Urzędu Pracy w Wałbrzychu.

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group