Sobota, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 2390
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzyska polityka – podsumowanie roku 2012 – część I (styczeń –kwiecień)

Wiadomości: Wałbrzych
Niedziela, 30 grudnia 2012, 14:47
Aktualizacja: Poniedziałek, 31 grudnia 2012, 12:17
Autor: PAW
Fot. red
Zbliża się koniec roku 2012 i dlatego przyszedł odpowiedni moment, aby podsumować wydarzenia polityczne, jakie miały miejsce w Wałbrzychu w 2012 roku. Dziś część pierwsza.

STYCZEŃ:

Prokuratura Rejonowa w Wałbrzychu podjęła decyzję o umorzeniu śledztwa dotyczącego dużej liczby nieważnych głosów, które zostały oddane podczas drugiej tury wyborów na prezydenta Wałbrzycha w 2010 roku.

Radni powiatowi, choć nie jednogłośnie, opowiedzieli się przeciwko odzyskaniu przez Wałbrzych statusu miasta powiatowego.

Patryk Wild twierdzi, że władze Wałbrzycha wprowadzają w błąd mieszkańców miasta w sprawie konieczności likwidacji szkół. Argumenty przedstawił na konferencji prasowej.

Na konferencji prasowej, posłanka Anna Zalewska oraz przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości poinformowali media o tym, że PiS zagłosuje „przeciw” planowanej likwidacji 6 wałbrzyskich szkół.

Jednomyślnie i ponad politycznymi podziałami 23 radnych wałbrzyskiej rady miejskiej przyjęło uchwałę w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej wyłączenia Wałbrzycha z powiatu wałbrzyskiego i przywrócenia mu statusu miasta na prawach powiatu.

Zakończyła się sesja Rady Miasta Wałbrzycha. Radni podjęli decyzję o dalszych losach sześciu szkół zaplanowanych wcześniej do likwidacji.

Pięcioro radnych miejskich Sojuszu Lewicy Demokratycznej stanie przed sądem partyjnym. Na posiedzeniu Zarządu Powiatowego Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Wałbrzychu zapadły decyzje będące konsekwencją głosowania radnych SLD w sprawie projektów uchwał likwidujących cztery wałbrzyskie placówki oświatowe. Wobec pięciorga radnych: Danuty Marosz, Ilony Sochy, Stefanii Pawełek, Zdzisława Dobrowolskiego i Roberta Rozmuskiego podjęto uchwały o skierowaniu do Krajowego Sądu Partyjnego wniosków o wykluczenie z szeregów Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Szósty radny – Jerzy Krzyżowski złożył rezygnację z członkostwa w SLD.

Pod Ratuszem kilkadziesiąt osób zbierało podpisy pod zwołaniem referendum w sprawie odwołania rady miasta i zaprzestania likwidacji szkół. Inicjatorem akcji przeprowadzonej pod Ratuszem był Międzyszkolny Komitet Obrony Szkół.

Halina Szymiec–Raczyńska z Ruchu Palikota w towarzystwie współpracowników i działaczy swojej partii zaprezentowała swoje wałbrzyskie biuro poselskie.

29 stycznia 2012 roku doszło do zmian w wałbrzyskich strukturach Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Szefem partii został Szymon Heretyk, a sekretarzem rady została Krystyna Klimas.

LUTY:

Mirosław Lubiński złoży deklarację członkowską do Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Tym samym wraca do swojej macierzystej partii politycznej. Mirosław Lubiński zrezygnował także z przewodniczenia Wałbrzyskiej Wspólnoty Samorządowej, jednak nie opuścił jej szeregów. Przynależność do obydwu organizacji wzajemnie się nie wyklucza, bo WWS nie jest partią polityczną.

Uruchomienie specjalnego programu rządowego przy wsparciu środków UE na lata 2014–2020 dla Aglomeracji Wałbrzyskiej było głównym tematem spotkania prezydenta Wałbrzycha dr Romana Szełemeja i członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego dr Jerzego Tutaja z Minister Rozwoju Regionalnego – Elżbietą Bieńkowską.

- Sąd w składzie tu obecnym, po rozpoznaniu sprawy Andrzeja Mielczarka, Ryszarda Nowaka, Sylwestra Bernatowicza, Mirosława Lubińskiego, Marcina Mroza, Alicji Rosiak i Pawła Szpura oskarżonych o to, że na sesji rady miejskiej 14 grudnia 2010 roku, działając wspólnie i w porozumieniu, ustawili przed sobą bruliony z okładką sugerującą, że jest to poradnik „Jak kupując głosy i korumpując polityków zostać prezydentem Wałbrzycha? Rozmowy eksperckie z Piotrem Kruczkowskim”, tym samym pomawiając Piotra Kruczkowskiego o takie postępowanie, które mogło go narazić w opinii publicznej na utratę zaufania niezbędnego do sprawowania funkcji prezydenta i polityka poprzez środki masowego komunikowania w postaci prasy i telewizji. Sąd umorzył warunkowo postępowanie karne na okres próby jednego roku – mówiła sędzia Iwona Szwedo.

MARZEC:

Anna Zalewska będzie kierować wałbrzyskim PiS-em. Na razie przez dwa najbliższe lata. Taki jest wynik wyborów władz w Prawie i Sprawiedliwości, które odbyły się w sobotę w Krzyżowej. Poseł Zalewska była rekomendowana na prezesa zarządu w okręgu przez prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego i była jedyną kandydatką. Ze 144 głosów delegatów otrzymała 134. skład dwudziestoosobowego zarządu, który ma się ukonstytuować w przyszłym tygodniu weszło pięcioro wałbrzyszan: Beata Mucha, Maciej Badora, Piotr Sosiński, Kamil Zieliński, Krzysztof Zaremba, a z najbliższych miejscowości: Marek Tarnacki z Boguszowa-Gorc i Tomasz Pasek z Głuszycy.

Referendum, Mobruk i list przewodniczącego SLD to główne tematy marcowej sesji Rady Miasta. Ponadto jednym z głównych tematów zwołanej sesji Rady Miasta Rady Miasta miał być wybór komisji, której zadaniem będzie przygotowanie referendum lokalnego dotyczącego likwidacji wałbrzyskich szkół.

W Krajowym Biurze Wyborczym Delegatura w Wałbrzychu złożonych zostało ponad 12 tysięcy podpisów w celu odwołania Rady Miasta Wałbrzycha.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego spędził sobotę w Wałbrzychu wizytując zamek Książ, ruiny GDK i naszą sztandarową inwestycję – Park Wielokulturowy „Stara Kopalnia”. Najwięcej czasu Bogdan Zdrojewski poświęcił Starej Kopalni, gdzie odbyła się konferencja prasowa.

KWIECIEŃ:

Poseł do Parlamentu Europejskiego - Lidia Geringer de Oedenberg - odwiedziła Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Wałbrzychu. Powodem wizyty był „Kryzys finansowy w strefie euro”.

Spotkanie minister Elżbiety Bieńkowskiej z samorządowcami gmin, które zadeklarowały współtworzenie Aglomeracji Wałbrzyskiej odbył się w wałbrzyskim ratuszu. Przedstawiciele władz samorządowych Wałbrzycha, Boguszowa- Gorc, Walimia, Jedliny-Zdroju, Szczawna-Zdroju, Czarnego Boru, Mieroszowa, Świebodzic, Głuszycy, Starych Bogaczowic, Nowej Rudy, Radkowa i Kamiennej Góry oraz z członkowie Rady Gospodarczej Aglomeracji Wałbrzyskiej rozmawiali z Minister Rozwoju Regionalnego Elżbietą Bieńkowską o programie rozwoju Aglomeracji ze szczególnym uwzględnieniem jego zbieżności z europejską koncepcją interwencji w „szczególne obszary funkcjonalne”.

Speckomisja Rady Miasta zakwestionowała wniosek o przeprowadzenie referendum dotyczącego likwidacji szkół. W ratuszu doszło do ostrej wymiany zdań na ten temat. W tej sprawie odbyła się konferencja prasowa przewodniczącej komisji referendalnej Danieli Sprytuli i radcy prawnego magistratu Marii Majewskiej.

Pełne garście drobnych monet posypały się w stronę radnych po głosowaniu nad wnioskiem o przeprowadzenie referendum w sprawie likwidacji wałbrzyskich szkół. Obrońcy likwidowanych placówek nazwali radnych Judaszami.

W czwartek 26 kwietnia odbędzie się sesja Rady Miasta Wałbrzycha. Radni będą głosować m.in. za przeznaczeniem określonych środków finansowych na renowację kilku wałbrzyskich parafii. Sprzeciwia się temu Ruch Poparcia Palikota, który wystosował w tej sprawie oświadczenie.

Były kwiaty, pamiątkowy dyplom i ciepłe słowa – Henryk Gołębiewski odebrał od Rady Miasta Wałbrzycha tytuł „Zasłużony dla Miasta Wałbrzycha”.

Roman Ludwiczuk ma do zapłacenia sześć tysięcy złotych kosztów – taki jest wyrok Sądu Rejonowego w Wałbrzychu. Były zastępca prezydenta Wałbrzycha i były senator Roman Ludwiczuk podał do sądu pracy Urząd Miasta Wałbrzycha o odszkodowanie z tytułu rozwiązania stosunku pracy. Roman Ludwiczuk domagał się połowy wynagrodzenia za okres ochronny, który określił na około 170 tysięcy złotych.

Bez rozgłosu, dzień wcześniej i w wąskim gronie wałbrzyski Sojusz Lewicy Demokratycznej uczcił pierwszomajowe święto. Około dwudziestu osób z Szymonem Heretykiem, przewodniczącym Rady Powiatu Wałbrzyskiego SLD na czele, przyszło pod Pomnik Pamięci Górnictwa Wałbrzyskiego, by uczcić robotnicze święto.

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group