Sobota, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 4325
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzyski ślad Tadeusza Nalepy i Miry Kubasińskiej

Wiadomości: Wałbrzych
Czwartek, 8 marca 2012, 16:10
Aktualizacja: 17:20
Autor: Sven
Fot. Sven
W sobotę, 17 marca, odsłonięta zostanie w Wałbrzychu pamiątkowa tablica, przypominająca dwoje znakomitych artystów – Mirę Kubasińską i Tadeusza Nalepę.

Tablica, której twórcą jest wałbrzyszanin, architekt Bartosz Szczepański zostanie umieszczona przy wejściu do Urzędu Stanu Cywilnego przy ulicy Jana Matejki 2. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 12:00, a jej ważną częścią będzie wspólny koncert wałbrzyskich gitarzystów, którzy zagrają i zaśpiewają dwa utwory z repertuaru zespołu Breakout – „Kiedy byłem małym chłopcem” i „Czarno-czarny film”.

W występie na pewno wezmą udział uczestnicy warsztatów gitarowych odbywających się w Wałbrzyskim Ośrodku Kultury oraz uczniowie klasy gitary w Zespole Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki, a gościem specjalnym będzie syn Miry Kubasińskiej i Tadeusza Nalepy, Piotr Nalepa. Organizatorzy zapraszają wszystkich wałbrzyskich gitarzystów do udziału w tym przedsięwzięciu. Wystarczy opanować wspomniane dwa utwory, wziąć gitarę i przyjść w sobotę, 17 marca, pod USC w Wałbrzychu, by wziąć udział w historycznym wydarzeniu.

Wieczorem tego samego dnia w Wałbrzyskim Ośrodku Kultury na Białym Kamieniu odbędzie się koncert zespołu "Piotr Nalepa Breakout Tour". Będzie to na pewno uczta dla miłośników twórczości Tadeusza Nalepy. Bilety już można kupić w WOK-u. Cena: 30 zł. w przedsprzedaży, 35 zł. w dniu koncertu. Jak na przypomnienie legendy, to naprawdę niewiele.

Pomysłodawcami uczczenia, jak się o nich mówi, „rodziców polskiego rocka” są Leszek Grodziński i Marcin Kuleszo. Obaj są miłośnikami muzyki i choć różni ich pokolenie, znaleźli wspólny język, by wspólnie planować kolejne przedsięwzięcia.

Leszek Grodziński w przeszłości stworzył Wałbrzyską Ligę Muzyczną, prowadził audycje muzyczne w Radio Wałbrzych i BRW, napisał książkę „Historia wałbrzyskiego Big-Beatu”. Jest fundatorem tablicy. Marcin Kuleszo na co dzień pracuje w Parku Wielokulturowym Stara Kopalnia. Dał się poznać, między innymi, z organizacji „Szychty filmowej” oraz przypomnienia faktu, że w Wałbrzychu mieszkał Krzysztof Komeda.

Na koniec zostawiliśmy powód umieszczania tablicy upamiętniającej Mirę Kubasińską i Tadeusza Nalepę. Otóż 9 stycznia 1964 roku, będąc w Wałbrzychu, jako artyści rzeszowskiego kabaretu „Porfirion”, wzięli ślub w Urzędzie Stanu Cywilnego w Wałbrzychu. Od tego czasu minęło już ponad 48 lat, od śmierci Tadeusza Nalepy – 7, zmarł 4 marca 2005 roku.

Wydaje się, że warto przypominać pozytywne postacie i wydarzenia związane z Wałbrzychem. Mira Kubasińska, Tadeusz Nalepa, Krzysztof Komeda i jeszcze wiele innych wybitnych osób, żyjących i zmarłych, czeka na przypomnienie ich związków z Wałbrzychem.

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group