Piątek, 30 października
Imieniny: Przemysława, Edmunda
Czytających: 1699
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzyskie obchody Święta "Żołnierzy Wyklętych"

Wiadomości: Wałbrzych
Poniedziałek, 27 lutego 2017, 9:33
Autor: Robert Bajek
Fot. Robert Bajek
Pod Pomnikiem Niepodległości na Placu Kościelnym w Wałbrzychu złożono wczoraj kwiaty, zapalono znicze i w cichej modlitwie uczczono pamięć żołnierzy antykomunistycznego podziemia.

1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto państwowe, ustanowione na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku, poświęcone "Żołnierzom Wyklętym", czyli poległym, pomordowanym, więzionym i prześladowanym żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Wczorajsza uroczystość pod Pomnikiem Niepodległości, podobnie jak poprzedzająca ją msza św. czy bieg "Tropem Wilczym" stanowiły wyraz upamiętnienia i oddania czci "Żołnierzom Wyklętym".

"Żołnierze Wyklęci" działali w latach 1944-1963 w ramach podziemia antykomunistycznego. Byli całkowicie bezkompromisowi w sprawie współpracy z władzami komunistycznymi. Teren ich działania obejmował ziemie wchodzące w skład II RP. Przez komunistyczne władze byli mordowani, więzieni, represjonowani, pozbawiani wszelkich praw. Ostatni "Żołnierz Wyklęty" - Józef Franczak ps. "Lalek" zginął w walce pod Piaskami w dawnym województwie lubelskim 21 października 1963 roku. Według niepotwierdzonych danych z rąk komunistów zginęło o koło 9 000 "Żołnierzy Wyklętych".

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group