Piątek, 30 października
Imieniny: Przemysława, Edmunda
Czytających: 2960
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzyszanie chcą sadzić

Wiadomości: Wałbrzych
Poniedziałek, 27 marca 2017, 11:10
Aktualizacja: 13:11
Autor: red
Fot. użyczone
Przeprowadzona przez Stowarzyszenie Inicjatywa Polska Dolny Śląsk akcja rozdawania sadzonek wzbudziła ogromne zainteresowanie. Wałbrzyszanie 25 marca chętnie odbierali sadzonki buków, deklarując, że będą je sadzić w swoich ogrodach lub w lasach.

W sobotę w Wałbrzychu na Piaskowej Górze, między 10.00 a 12.00 tłumy wałbrzyszan gromadziły się na ulicy Broniewskiego, aby odebrać sadzonkę buka i porozmawiać o akcji „Lepiej sadzić niż wycinać”.
– Pomysł na akcję „Lepiej sadzić niż wycinać” powstał, gdy wraz z wejściem tzw. Szyszko Lex, okazało się, że Polacy korzystają z prawa do wycinki drzew, chciałoby się rzec, nadgorliwie. W kilka dni krajobraz zaczynał przypominać wielkie karczowisko. Jeśli nie można wpłynąć na prawo, to warto zachęcać, aby korzystać z niego rozważniej – wyjaśnia koordynatorka IP w Wałbrzychu, dr Małgorzata Beślerzewska i dodaje: – Przekazanie mieszkańcom Wałbrzycha sadzonek drzew miał na celu przede wszystkim zwrócić ich uwagę na problem. Jak wyglądałyby miasta bez zieleni miejskiej, jakby w nich nam się żyło. Ma ona ogromny wpływ na jakość naszego życia. Aż chce się zacytować Jonasza Koftę: „Pamiętajcie o ogrodach. Przecież stamtąd przyszliście. W żar epoki użyczą wam chłodu tylko drzewa, tylko liście”.

– Że lepiej sadzić niż wycinać mieszkańcy Wałbrzycha zdają się być przekonani – mówi koordynator IP Dolny Śląsk, Mateusz Rambacher. – Ponad 300 sadzonek drzew rozdaliśmy w czasie dwóch godzin. W tym czasie rozmawialiśmy też z mieszkańcami o tym, jak niepokojąca jest powszechna wycinka drzew. Mogliśmy usłyszeć słowa aprobaty dla takiej akcji, zachęcano nas do jej powtarzania. Pojawiały się często pomysły wspólnego sadzenia drzewa, całą rodziną i dodawania temu działaniu wymiaru edukacyjnego (dla dzieci) i spajającego rodziny, bo drzewo będzie dla nich symbolem wspólnej troski. Entuzjazm mieszkańców przerósł nasze oczekiwania i już teraz planujemy kolejne wydarzenia związane z promowaniem ekologii w niestandardowy sposób.

Warto również wspomnieć, że w trakcie akcji członkowie Stowarzyszenia zbierali również podpisy pod projektem uchwały „Dzieciaki bez biletów”. Członków Stowarzyszenia zbierających podpisy można spotkać w każdy weekend m.in. na Piaskowej Górze, na giełdzie pod „Tesco” a także w Galerii Victoria.

Za organizację wydarzenia było odpowiedzialne Stowarzyszenie Inicjatywa Polska Dolny Śląsk. Stowarzyszenie IP organizuje takie akcje w całym kraju. Więcej informacji na Facebooku: Inicjatywa Polska Dolny Śląsk oraz Inicjatywa Polska.

Foto: Waldemar Dera

Czytaj również

Komentarze (15) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group