Piątek, 30 września
Imieniny: Hieronima, Zofii
Czytających: 3415
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Wanda Rutkiewicz – Wyżej i wyżej

Środa, 30 stycznia 2013, 6:17
Aktualizacja: 8:22
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Wanda Rutkiewicz – Wyżej i wyżej
Fot. Robert Bajek
Wczoraj w Bibliotece Pod Atlantami w Wałbrzychu odbył się wernisaż wystawy poświęconej wybitnej himalaistce, Wandzie Rutkiewicz. Wystawę zorganizowano przy współpracy z Michałem Błaszkiewiczem – bratem Wandy Rutkiewicz i Ryszardem Sławczyńskim – Dyrektorem Klubu Muzyki i Literatury we Wrocławiu z okazji 70 rocznicy urodzin himalaistki.

Wanda Rutkiewicz swoją przygodę ze wspinaczką rozpoczęła w Rudawach Janowickich. Pasję kontynuowała w Tatrach, Alpach, Pamirze i Himalajach. Była jedną z najlepszych himalaistek w historii. Zdobyła większość „ośmiotysięczników”: Mount Everest – jako pierwszy Polak i pierwsza Europejka, Nanga Parbat, K2 – jako pierwszy Polak i pierwsza kobieta, Sziszapangmę, Gaszerbrum II, Gaszerbrum I, Czo Oju i Annapurnę. Była autorką i współautorką wielu książek i publikacji alpinistycznych.

Podczas wystawy zwiedzający mogli obejrzeć zdjęcia przedstawiające dom i rodzinną miejscowość himalaistki – Płungiany, zdjęcia z wczesnego okresu wspinaczkowego w Tatrach a także materiał z Himalajów i Karakorum, wraz z opisami wypraw i zdobywania szczytów. Nie zabrakło też wielu relacji prasowych dotyczących sukcesów Wandy Rutkiewicz.

Na wernisażu obecny był brat Wandy Rutkiewicz, Michał Błaszkiewicz, który opowiadał zebranym historie i anegdoty z życia prywatnego himalaistki. Można się było dowiedzieć między innymi, że Wanda Rutkiewicz była nie tylko wielką pasjonatką wspinaczki, interesowała się również innymi dziedzinami sportu, takimi jak lekkoatletyka i siatkówka – grała w pierwszoligowym klubie.

Wanda Rutkiewicz zaginęła w maju 1992 roku podczas próby wejścia na Kanczendzongę – drugi co do wysokości szczyt w Himalajach i trzeci na Ziemii. Spotkanie prowadził Cezary Kasiborski. Wystawę można zwiedzać do 8 marca od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-16.00.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group