Piątek, 18 września
Imieniny: Ireny, Józefa, Stanisława
Czytających: 2773
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

„Wewnętrzny ład przestrzeni”

Wiadomości: Wałbrzych
Sobota, 10 sierpnia 2013, 6:30
Aktualizacja: 18:01
Autor: Robert Bajek
Fot. Robert Bajek
8 sierpnia w Zamku Książ odbył się wernisaż wystawy prac Marii Diduch „Wewnętrzny ład przestrzeni”. Podstawowym materiałem wykorzystywanym przez artystkę jest ręcznie czerpany papier pochodzący w większości z Muzeum Papiernictwa w Dusznikach–Zdroju.

Pochodząca z Łodzi Maria Diduch studiowała na Wydziale Projektowania Ubioru w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. Obecnie mieszka na stałe w Holandii. Tam swoją karierę artystyczną rozpoczęła od malarstwa i rysunku. Pracowała różnymi technikami, wykorzystując między innymi różnorodne gatunki włókien i ręcznie czerpany papier. To właśnie papier czerpany stał się podstawowym materiałem prac artystki. Tworzy z niego zarówno kompozycje dwuwymiarowe, będące niejako kontynuacją obrazów jak też instalacje przestrzenne. Artystka chętnie łączy ze sobą różne rodzaje materiałów, włókien i tkanin.

Podczas spotkania artystka opowiadała licznie zgromadzonej publiczności o szczegółach swojej pracy a także o tym, w jaki sposób trafiła do Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju i jak zainteresowała się techniką tworzenia instalacji przestrzennych z papieru czerpanego. Maria Diduch powiedziała, że w Muzeum Papiernictwa ma najlepsze narzędzia i materiały, które wykorzystuje podczas tworzenia swoich prac. Mówiła też o tym jak w swoich pracach wykorzystuje inne materiały takie jak między innymi koronkę.

„Bardzo się cieszę, że mogłam zaprezentować publiczności swoje prace w tak wspaniałym i dostojnym miejscu jak Zamek Książ” – powiedziała Maria Diduch.

Prace Marii Diduch można podziwiać na międzynarodowych wystawach i konkursach sztuki współczesnej, na których autorka uzyskała wiele nagród, z których najcenniejszą jest Grand Prix Królowej Fabioli na 10. Międzynarodowym Biennale Sztuki Koronki w 2002 roku w Brukseli za instalację „Lekkość Bytu”. Artystka prowadzi w swojej pracowni całoroczne kursy rysunku i malarstwa oraz warsztaty w technice czerpanego papieru.

Wystawę niezwykłych prac Marii Diduch można oglądać w Zamku Książ do 5 września br.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group