Piątek, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 3748
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Wiceminister Rozwoju mówił o Obwodnicy Zachodniej Wałbrzycha

Poniedziałek, 16 stycznia 2017, 15:30
Aktualizacja: Czwartek, 19 stycznia 2017, 12:18
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Wiceminister Rozwoju mówił o Obwodnicy Zachodniej Wałbrzycha
Fot. Robert Bajek
6 stycznia informowaliśmy o przyznaniu Wałbrzychowi środków na budowę Obwodnicy Zachodniej. 9 stycznia podczas konferencji prasowej mówił o tym prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej a dziś głos w sprawie wałbrzyskiej obwodnicy zabrał Wiceminister Rozwoju Jerzy Kwieciński.

Spotkanie z Wiceministrem Rozwoju odbyło się w Biurze Poselskim Michała Dworczyka. W spotkaniu, poza Jerzym Kwiecińskim - Wiceministrem Rozwoju i Michałem Dworczykiem - Posłem na Sejm RP, udział wzięli też Wojciech Murdzek - Poseł na Sejm RP, Piotr Sosiński - Radny Województwa Dolnośląskiego, oraz Beata Mucha i Cezary Kuriata z wałbrzyskich struktur PiS.

- 5 stycznia Ministerstwo Rozwoju ogłosiło informację na temat przyznania środków. Wśród wielu projektów finansowanych w tej perspektywie znajdzie się również szalenie ważna z punktu widzenia Wałbrzycha i regionu obwodnica, dofinansowana kwotą blisko 300 milionów złotych. To będzie największa inwestycja w Wałbrzychu po 89 roku. Wypada podziękować wszystkim, którzy przez 19 lat zabiegali o to, żeby ta inwestycja powstała. Jestem dumny, że to rząd Prawa i Sprawiedliwości podjął decyzję, żeby te środki przyznać. Oczywiście jest to realizacja naszych zapowiedzi wyborczych, gdzie jasno mówiliśmy Polakom, że na wsparcie ze strony rządu Prawa i Sprawiedliwości mogą liczyć nie tylko wielkie aglomeracje, ale również ośrodki mniejsze. Ta decyzja jest dowodem na to, że o takie miasta jak Wałbrzych rząd Prawa i Sprawiedliwości dba - powiedział Michał Dworczyk.

W podobnym tonie wypowiadał się Wojciech Murdzek:

- Od momentu kiedy ukazała się informacja, od razu pojawiły się różne komentarze. Warto zwrócić uwagę, że te komentarze, które mówią, że to Bruksela przyznała środki są po prostu nieadekwatne do rzeczywistości, bo tego typu decyzje są decyzjami krajowymi. Nie jesteśmy na etapie negocjacji z Unią Europejską, tylko jesteśmy na etapie rozpisywanych konkursów, składanych wniosków i decyzji, które podejmuje rząd polski. Wszystkie samorządy zwracają uwagę, że bardzo istotną sprawą jest wysoki udział własny. Przy tak dużym przedsięwzięciu udział własny jest też jak na wymiary Wałbrzycha gigantyczny. Stąd zaangażowanie Generalnej Dyrekcji, która dokłada się kwotą około 50 milionów, żeby to przedsięwzięcie mogło dojść do skutku. To też jest decyzja rządowa.

Z kolei Wiceminister Rozwoju Jerzy Kwieciński powiedział:

- Założeniem rządu jest dbanie o zrównoważony rozwój całego kraju, nie tylko o największe ośrodki, największe aglomeracje, ale również dbanie o rozwój miast małych i średnich. To też jest Polska i o to trzeba jak najbardziej dbać. Bardzo się cieszę, że dzisiaj rozmawiamy o największej od dziesiątków lat inwestycji w subregionie wałbrzyskim. Jest to inwestycja na prawie 400 milionów złotych, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej to prawie 300 milionów złotych. Jako osoba odpowiedzialna w Polsce za fundusze europejskie, jako pełnomocnik pani Premier za fundusze europejskie, miałem przyjemność postawić ostatni stempel na liście projektów, które otrzymują dofinansowanie z Unii Europejskiej na budowę tego typu przedsięwzięć infrastrukturalnych. W sali kraju to 16 projektów, które otrzymują w tej chwili dofinansowanie. Obwodnica Wałbrzycha to jeden z największych projektów. Jak podsumujemy wsparcie dla regionu wałbrzyskiego w poprzedniej perspektywie finansowej, czyli w latach 2007-2013, to w tych latach subregion wałbrzyski otrzymał prawie 330 milionów złotych z Unii Europejskiej. Były tu realizowane 192 projekty. W sumie łącznie z wkładem krajowym było to nieco ponad 800 milionów złotych. Jeżeli zostanie podpisana ta umowa, to już wsparcie z Unii Europejskiej dla subregionu wałbrzyskiego będzie większe, aniżeli wsparcie ze wszystkich programów Unii Europejskiej w poprzedniej perspektywie. Tylko z tym jednym projektem. Jesteśmy przygotowani do realizacji tej inwestycji. Chcemy, żeby te środki popłynęły do subregionu wałbrzyskiego i do Wałbrzycha jak najszybciej. Planujemy podpisanie umowy na 9 lutego. Będzie to umowa pomiędzy Centrum Unijnych Projektów Transportowych, które jest u nas instytucją pośredniczącą, odpowiedzialną za realizację projektów a Miastem Wałbrzych. Tylko te działania, które już realizujemy w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko, czyli już kilkadziesiąt projektów plus projekt obwodnicy dają większe wsparcie z Unii Europejskiej, aniżeli wszystkie razem wzięte w poprzednich latach. A to nie koniec naszych planów wsparcia dla subregionu. Planujemy bardzo duży projekt związany z ochroną przeciwpowodziową w Kotlinie Kłodzkiej. To jest projekt na około 1 200 milionów złotych. Zdajemy sobie sprawę jak ważna jest infrastruktura transportowa. Tego typu duże projekty bardzo mocno wpływają na rozwój subregionu. Już realizujemy projekty gospodarki wodno-ściekowej, na przykład w Świdnicy i Dzierżoniowie, szereg projektów termomodernizacyjnych, wspieramy rozwój małej retencji na terenach górskich. Jeżeli to podsumujemy, to wsparcie dla subregionu wałbrzyskiego z różnych programów będzie parokrotnie większe niż w poprzednich latach. Dbamy o zrównoważony rozwój całego kraju. Chcemy, żeby wszyscy Polacy korzystali z rozwoju, który państwo prowadzi.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (33) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group