Czwartek, 22 lutego
Imieniny: Marty, Magłorzaty, Piotra
Czytających: 4798
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Boguszów-Gorce: Wiele się dzieje w PSP nr 6

Niedziela, 2 stycznia 2022, 8:10
Aktualizacja: 10:32
Autor: red
REGION, Boguszów-Gorce: Wiele się dzieje w PSP nr 6
Fot. PSP nr 6 Boguszów–Gorce
Koniec roku 2021 i początek roku 2022 to doskonały moment, by podsumować sukcesy w pozyskiwaniu środków pozabudżetowych na realizację projektów i zakup pomocy dydaktycznych w PSP nr 6 w Boguszowie–Gorcach.

Na dobry początek z Budżetu obywatelskiego na rok 2021 pozyskaliśmy 33.314,00 zł na stworzenie „Strefy integracji sensorycznej dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych w PSP nr 6 w Boguszowie – Gorcach”, która została utworzona w zaadaptowanym pomieszczeniu w budynku hali sportowej. Utworzono osobne pomieszczenie, w którym uczniowie mogą w ciszy i w otoczeniu bodźców stymulujących ich rozwój realizować zajęcia rewalidacyjne, maksymalnie wykorzystują czas przeznaczony na organizację tych zajęć . Sala wyposażona w pomoce dydaktyczne z zakresu terapii światłem, stymulacji sensorycznej, terapii pedagogicznej to nowoczesne rozwiązanie odpowiadające na potrzeby współcześnie rozumianej edukacji. Jej głównymi odbiorcami są uczniowie o specjalnych potrzebach edukacyjnych w tym ze spektrum autyzmu, ale jest ona otwarta dla wszystkich uczniów i nauczycieli, którzy zechcą z niej skorzystać.
Ze środków pozyskanych z projektu strefę wyposażono między innymi w: „ kryjówkę” wyciszającą z materacem, materac składany do relaksacji, kamizelkę obciążeniową dla dzieci z nadwrażliwością sensoryczną, gruszkę rehabilitacyjną, beczkę terapeutyczną, domek manipulacyjny do integracji sensorycznej, szczudła sensoryczne, dotykowe krążki, zestaw do sensoryki, matę do masażu stóp, półkule sensoryczne, pufy siedziska – emocje itp.

W ramach projektu przygotowano także miejsce do terapii światłem i dźwiękiem wyposażone między innymi w podświetlany stolik na piasek łączący elementy terapii światłem i dotykiem, panel świetlny, zestawy pomocy dydaktycznych do terapii światłem, podświetlane płytki – panele sensoryczne, sensoryczne kostki świetlne, projektor światła „ocean”, światłowodową kurtynę, transparentne klocki, liczmany, kształty i figury, projektor żelowy. Lustrzane dźwiękowe kule, itp.

Przygotowano także stanowisko do realizacji zajęć rewalidacyjnych, terapii pedagogicznej i zajęć korekcyjno – kompensacyjnych wyposażone w pakiety multimedialne z zakresu wspomagania rozwoju, rewalidacji, pracy z dziećmi ze spektrum autyzmu, a także do pracy z dziećmi autystycznymi. Salę wyposażono także w ergonomiczny stół typu banan z krzesełkiem, szafki do przechowywania drobnych pomocy dydaktycznych i pakietów edukacyjnych.

W przygotowanie i adaptację pomieszczenia zaangażowali się rodzice naszych uczniów, pracujący w Toyota Motor Manufactoring Poland. Dzięki ich wsparciu udało się pozyskać 2.000,00 zł z Funduszu Toyoty na zakup farb, unigruntów, akcesoriów malarskich i tym podobnych materiałów niezbędnych do pomalowania pomieszczenia. W prace malarskie i pomoc przy skręcaniu mebli włączyli się wolontariusze z Toyoty. To już kolejny projekt realizowany w szkole, w którym wspiera nas Toyota Manufactoring Poland.

Inauguracja strefy odbyła się 24 listopada 2021r . W tym dniu na sali przeprowadzono zajęcia warsztatowe dla dzieci oraz prezentację pomocy dydaktycznych i ich zastosowanie. Nasze zaproszenie w dniu otwarcia przyjęły Pani Sylwia Dąbrowska Burmistrz Miasta Boguszów – Gorce, Pani Agnieszka Więckiewicz Zastępczyni Burmistrza , Pani Agnieszka Zdeb dyrektor COJ w Boguszowie – Gorcach oraz Pani Wiesława Piotrowska wnioskodawczyni oraz rodzice naszych uczniów. Zajęcia inaugurujące działanie sali przeprowadziły terapeutki z Fundacji Kalejdoskop Autyzmu.

Postanowiliśmy także uzupełnić wyposażenie strefy integracji sensorycznej o nowoczesne pomoce dydaktyczne z zakresu IT. I tak w porozumieniu z organem prowadzącym złożyliśmy wniosek w ramach rządowego programu Aktywna Tablica na zakup pomocy dydaktycznych. Wniosek został rozpatrzony pozytywnie i nasza szkoła pozyskała kwotę 43.750,00 zł. W ramach dotacji zakupiliśmy pomoce dydaktycznych dla uczniów z zaburzeniami uwagi i koncentracji ( ADHD,ADD) z niepełnosprawnością intelektualną oraz dla uczniów z zaburzeniami procesów uczenia się, w tym z dysleksją i dyskalkulią. Zakupiliśmy także pomoce dydaktyczne do terapii procesów komunikacji, w tym zaburzeń przetwarzania słuchowego, dla uczniów z centralnymi zaburzeniami przetwarzania słuchowego, dla uczniów z centralnymi zaburzeniami słuchu, słabosłyszących, z zaburzeniami koncentracji i uwagi, w tym z ADHD,ADD, autyzmem. Wszystkie te pomoce stanowią pakiety multimedialne opatrzone obudową dydaktyczna dla nauczycieli. Aby w pełni wykorzystać możliwości wspomnianych pakietów w ramach dofinansowania z programu Aktywna Tablica, kupiliśmy także laptop z oprogramowaniem.

Idąc za ciosem, we współpracy z organem prowadzącym, złożyliśmy wniosek na dofinansowanie szkoły w ramach 0,3 % Rezerwy Oświatowej na modernizację i adaptację pomieszczeń na cele dydaktyczne. W ramach wsparcia otrzymaliśmy kwotę 15.000,00 zł. Z pozyskanych środków udało nam się zakupić 55 - calowy monitor interaktywny, dywan świetlny – pomoc do integracji sensorycznej. Pomoce do integracji sensorycznej to szeroka grupa produktów, dzięki którym możliwe jest usprawnianie i przywracanie równowagi w rozwoju różnych sfer psychofizycznych. Pomagają one kształtować zdolności ruchowe, doskonalić zmysły i umiejętności funkcjonowania w grupie rówieśniczej. W ramach Rezerwy Oświatowej zakupiliśmy także : deski rotacyjne, beczkę sensoryczną, kołyski i deskorolki do stymulacji równowagi, krzesło z piłką, piłki gimnastyczne, dyski dotykowe, maskotki dotykowe z piaskiem, itp. Wszystkie pomoce dodatkowo wzbogaciły zasoby strefy integracji sensorycznej.

Z ogromną satysfakcją ukończyliśmy prace nad przygotowaniem i wyposażeniem sali integracji sensorycznej, która posłuży do podniesienia poziomu organizacji zajęć z zakresu pomocy psychologiczno – pedagogicznej w naszej szkole.
W celu jak najlepszego wykorzystania zasobów sali oraz podnoszenia kwalifikacji kadry pedagogicznej w zakresie organizacji pomocy psychologiczno – pedagogicznej nawiązaliśmy współpracę z Fundacją Kalejdoskop Autyzmu, której celem jest szerzenie świadomości Autyzmu i wspieranie inicjatyw na rzecz osób ze spektrum autyzmu. W ramach współpracy Fundacja opracowała i złożyła w ramach Dolnośląskiego Funduszu Małych Inicjatyw projekt „Dotknij, Poczuj, zrozum. Warsztaty sensoryczne dla małych i dużych” Projekt był realizowany w naszej szkole od 25.10.2021r do 10.12.2021r. Jego celem było: wykorzystanie w pełni nowej przestrzeni szkolnej, nabycie przez nauczycieli i rodziców wiedzy dotyczącej integracji sensorycznej i jej roli w prawidłowym rozwoju dziecka, pomoc dzieciom z zaburzeniami sensorycznymi oraz poprawa ich funkcjonowania w różnych sferach. Wartość projektu to 7.145,00 zł W trakcie realizacji projektu odbyły się: wykład merytoryczny dla rodziców uczniów i nauczycieli, warsztaty dla rodziców uczniów i nauczycieli oraz warsztaty zajęć sensorycznych dla uczniów. Podczas warsztatów dla dzieci zorganizowano zajęcia z wykorzystaniem zasobów strefy integracji sensorycznej oraz zajęcia artystyczne, podczas których dzieci wykonywały zabawki sensoryczne, zabawki z masy solnej, ozdoby świąteczne. Każde dziecko uczestniczące w zajęciach otrzymało w prezencie boxy z akcesoriami i dodatkami do samodzielnego wykonania zabawek, pachnącej masy i ozdób choinkowych. Przy okazji dorośli uczestnicy warsztatów i dzieci doskonale się bawili.

Twoja reakcja na artykuł?

2
25%
Cieszy
2
25%
Hahaha
4
50%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group