• Czwartek, 12 grudnia 2019
  • Godz. 9:46
  • Imieniny: Adelajdy, Ady, Aleksandra, Dagmary, Konrada
  • Czytających: 2298
  • Zalogowanych: 1
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Wielkanocne baby, staropolskie przepisy kulinarne i tradycje, czyli coroczne spotkanie Towarzystwa Miłośników Szczawna Zdroju w świątecznej atmosferze

Wiadomości: REGION, Szczawno Zdrój
Środa, 4 kwietnia 2012, 18:55
Aktualizacja: 18:56
Autor: Karolina
Fot. PAW
Już po raz kolejny Towarzystwo Miłośników Szczawna Zdroju zorganizowało przedświąteczne spotkanie połączone z konkursem na najpiękniejszą i najsmaczniejszą babę wielkanocną.

Celem było kultywowanie tradycji, propagowanie pomysłowości, a także promocja TMSZ-u w środowisku lokalnym. Rozpoczęcie występami utalentowanej muzycznie młodzieży z Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej - Curie wprowadziło uczestników w radosny nastrój. Podczas zebrania nie zabrakło anegdot dotyczących świąt Wielkiej Nocy barwnie opowiadanych przez prezes towarzystwa Janinę Malinowską.

Każdy z uczestników mógł nacieszyć oko, a także podniebienie prześlicznymi babami wielkanocnymi, które stały się najważniejszym punktem spotkania. Powołane przez żeńską część TMSZ-u jury składało się z samych mężczyzn, tj. burmistrza Szczawna Zdroju Tadeusza Wlaźlaka, Jerzego Kosmatego oraz Andrzeja Chmielewskiego, którzy oprócz walorów estetycznych musieli docenić smak poszczególnych wypieków. W konkursie tym mógł wziąć udział każdy mieszkaniec i sympatyk Szczawna Zdroju, który do godz. 15.30 zostawił swój przysmak w szczawieńskiej restauracji Bohema, będącej miejscem przedświątecznego widowiska. W efekcie do rywalizacji przystąpiło 9 babek.

Zwyciężczynią została Sylwia Sobieraj – Borowiec, natomiast dwa pozostałe miejsca przypadły Beacie Kaganiuk i Iwonie Wawro. Jury przyznało również nagrodę specjalną Wioletcie Warchoń, która w sposób kreatywny podeszła do kwestii pieczenia: foremka, jajka, margaryna plus proszek do pieczenia z przepisem „Zrób ją sam!” wywołała pozytywny śmiech pośród publiczności, dlatego też nie mogła zostać pominięta podczas nagradzania. W efekcie babki zostały skosztowane i docenione przez podniebienia wszystkich uczestników, którzy w świątecznym nastroju cieszyli się wzajemną obecnością. Bo kto w takim dniu przejmowałby się kaloriami?

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group