Wtorek, 23 lipca
Imieniny: Bogny, Brygidy
Czytających: 4816
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Wieża ma górować nad miastem

Środa, 19 stycznia 2022, 14:32
Aktualizacja: 16:35
Autor: JAZ
Wałbrzych: Wieża ma górować nad miastem
Fot. JAZ/wizualizacja
Rozstrzygnięto konkurs na koncepcję architektoniczną wieży widokowej w Parku im. Jana III Sobieskiego. Komisja konkursowa najwyżej oceniła koncepcję autorstwa firmy ISBA Grupa Projektowa sp z o.o. z Wrocławia.

Według projektu, stalowa wieża ma powstać na jednym z tarasów blisko PTTK Harcówka i składać się będzie z dwóch integralnych elementów. Pierwszym jest dwupoziomowa baza tworzona przez pierwszą platformę z obwodowym tarasem widokowym, drugim posadowiona na platformie wieża.

- W ostatnich latach Harcówka powróciła do historycznej funkcji stając się jedną z atrakcji parku. Wieża, planowana na jednym z sąsiadujących z Harcówką tarasów, spowoduje wzrost atrakcyjności miejsca, parku i całego miasta. Realizacja wieży zapewni możliwość w pełni panoramicznego spojrzenia na centrum i okolice miasta, bez ograniczeń stwarzanych przez rozrośnięte korony drzew – mówi prezydent Roman Szełemej.

Projektowany obiekt złożony jest dwóch integralnych elementów. Pierwszym jest dwupoziomowa baza tworzona przez pierwszą platformę z obwodowym tarasem widokowym. Drugim będzie umieszczona na platformie wieża. Dolna część obiektu z rozbudowaną platformą i tarasem, poza funkcją widokową, stworzy dodatkowy plac, miejsce spotkań i wypoczynku. Górna część została rozwiązana funkcjonalnie jako sekwencja 6 równomiernie rozmieszczonych w pionie obwodowych tarasów widokowych, opartych na rzucie sześciokąta foremnego. Tarasy lewitują w powietrzu, optycznie oderwane od centralnego, mieszczącego klatkę schodową, trzonu.

Szacunkowa kwota na realizację inwestycji według przedstawionej koncepcji architektonicznej to 3 miliony 800 tys. zł brutto. Koszt wykonania dokumentacji projektowej wyniósł 200 tys. zł brutto.

Twoja reakcja na artykuł?

56
59%
Cieszy
11
12%
Hahaha
0
0%
Nudzi
2
2%
Smuci
10
11%
Złości
16
17%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (40)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group