Niedziela, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 3312
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Boguszów-Gorce: Witold na szlaku

Niedziela, 23 sierpnia 2020, 9:47
Aktualizacja: Poniedziałek, 24 sierpnia 2020, 8:18
Autor: red
REGION, Boguszów-Gorce: Witold na szlaku
Fot. CK–K "Witold"
Centrum Kulturalno–Kongresowe Witold w Boguszowie–Gorcach to obiekt, który znalazł się na Dolnośląskim Szlaku Zabytków Techniki.

Szyb „Witold” został wybudowany w 1791 roku, w 1943r. włączony do KWK „Victoria” w Wałbrzychu, a zamknięty w wyniku przemian gospodarczych w 1993r.

Obecnie w miejscu dawnej kopalni, znajduje się Centrum Kulturalno-Kongresowe z 30 metrową wieżą widokową, Izbą Pamięci, salą konferencyjno-wystawienniczą, biblioteką i restauracją. Szyb „Witold” to miejsce niezwykle ważne dla górniczej historii gminy i całego regionu - obiekt wpisany jest do Wojewódzkiego Rejestru Zabytków, dlatego podstawowym celem jego obecnej działalności jest upowszechnianie kultury oraz ochrona i kultywowanie lokalnych tradycji górniczych.

Historia tego miejsca sięga II połowy XVIII wieku i jest ściśle związana z wydobyciem węgla kamiennego w osadzie Gorce - obecnie dzielnicy Boguszowa-Gorc, koło Wałbrzycha.

Obecnie w ramach CK-K „Witold” funkcjonuje Izba Pamięci Górnictwa i Kopalnictwa, 30 metrowa wieża widokowa, w pełni wyposażona sala koferencyjno – szkoleniowa pełniąca również rolę wystawienniczą i widowiskową oraz budynek restauracyjny.

Centrum Kulturalno – Kongresowe „Witold” powstało w ramach projektu „Adaptacja budynku nadszybia z wieżą wyciągową na Centrum Kulturalno – Kongresowe „Witold” przy ul. Traugutta w Boguszowie – Gorcach” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013.

Twoja reakcja na artykuł?

7
64%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
18%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
9%
Złości
1
9%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group