Piątek, 30 października
Imieniny: Przemysława, Edmunda
Czytających: 2100
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wizytówka Wałbrzycha kończy 55 lat

Wiadomości: Wałbrzych
Niedziela, 6 czerwca 2010, 9:18
Aktualizacja: Wtorek, 8 czerwca 2010, 13:35
Autor: DK
Zespół Pieśni i Tańca Wałbrzych łączy kolejne pokolenia
Fot. Dominika Krawczyk
Z ogromnym rozmachem Zespół Pieśni i Tańca Wałbrzych rozpoczął trzydniowy Jubileusz 55–lecia istnienia.

Powstał w 1955 roku. Od tego czasu przewinęły się przez niego setki młodych ludzi. Jak mówi Grażyna Wołkowska, nagrodzona w tym roku nagrodą Starosty Wałbrzyskiego za ponad 30-letnią działalność artystyczną związaną z upowszechnianiem różnorodnych form i gatunków tańca, m.in. poprzez działalność w ZPIT, jest on integralną częścią społeczności miasta.

- Jesteśmy szczęśliwi, że mamy tyle przyjaciół. Jak szacujemy liczbę naszych członków to okazuje się, że nie ma w Wałbrzychu budynku, w którym nie byłoby członka lub przyjaciela Zespołu – wyjaśnia.

O prawdziwości tych słów przekonać się można było w trakcie koncertu, w wypełnionej po brzegi hali OSIR-u. Ogromna scena z systemem oświetlenia i odpowiednio umieszczonymi mikrofonami przygotowana przez profesjonalne firmy, była tylko tłem dla wspaniałego przedstawienia wyreżyserowanego przez Gerarda Nowaka. Program zawierał tańce i pieśni ludowe z wielu regionów Polski, wątki retrospekcyjne nawiązujące do kultury górniczej, dzięki której Zespół powstał, a także tańce polskie w formie towarzyskiej, które wprowadzane są od 10 lat.

- Celem uchronienia piękna kultury ludowej została stworzona nowa forma prezentacji dla osób, które nie mają możliwości zakupienia kostiumów, a chcą również kultywować tradycje polskie. Powstała forma prezentowania polskich tańców w stroju wizytowym – tłumaczy Grażyna Wołkowska.

Jednak występ to nie wszystko. Jubileusz ma swoje prawa, dlatego pod koniec koncertu na scenie oprócz samych tancerzy, pojawili się także wszyscy pracownicy Zespołu. Odczytano liczne listy gratulacyjne i wręczono kwiaty czcigodnym Jubilatom.
- Zespół Pieśni i Tańca to ambasador Wałbrzycha, Dolnego Śląska i Polski – przekonywał poseł Henryk Gołębiewski, który w trakcie przemówienia w imieniu swoim, posłanki Izabeli Mrzygłockiej i senatora Romana Ludwiczuka złożył Zespołowi najserdeczniejsze życzenia i wyrazy głębokiego szacunku.

- Kochane skarbki i skarby. Kopalnie nam pozamykali i zostaliście nam już tylko Wy – podsumował ze wzruszeniem Władysław Flis.

Każdy, kto nie miał okazji obejrzeć koncertu, ma jeszcze szansę zrobić to w niedzielę. Specjalnie dla mieszkańców miasta, występ powtórzony zostanie w niedzielę o godzinie 15.00 na Rynku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group