Piątek, 19 sierpnia
Imieniny: Bolesława, Juliana
Czytających: 2666
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Wpływ wydobywania kopalin na środowisko – konferencja naukowa

Sobota, 21 stycznia 2017, 6:34
Aktualizacja: 11:31
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Wpływ wydobywania kopalin na środowisko – konferencja naukowa
Fot. Robert Bajek
W najbliższy piątek na terenie Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu odbędzie się konferencja naukowa, dotycząca wpływu długotrwałego wydobywania kopalin na środowisko.

Na temat zbliżającej się konferencji naukowej mówili wczoraj podczas spotkania w "Sztygarówce" prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej i pracownik naukowy Politechniki Wrocławskiej Wojciech Milczarek, który będzie jednym z prelegentów podczas konferencji.

- Przyszło mi kilka lat temu podjąć się zadania, jak to mówi młodzież - "ogarnięcia" miasta. Staram się to robić razem z tysiącami mieszkańców, z moimi współpracownikami, aby było lepiej. Na tej drodze nieuchronnie, każdego dnia natykam się na ślad, który wiedzie do tej samej historii, do historii górnictwa w Wałbrzychu. Nie ma ani jednej sfery życia w Wałbrzychu, która by nie była w ogromnym stopniu zdominowana przez historię eksploatacji węgla. Miejsce w którym się znajdujemy ["Sztygarówka" na terenie Starej Kopalni - przyp. red.] symbolizuje drogę Wałbrzycha - od kopalni do nowej rzeczywistości, ale z kopalnią w tle. Chcemy tą konferencją naukową rozpocząć prawdziwą debatę: co się stało w Wałbrzychu. Co się stało, co się dzieje. Chcę tą konferencją, której jestem inspiratorem, otworzyć debatę społeczną, z udziałem wszystkich, którzy albo byli, albo są, albo powinni być w to zaangażowani - powiedział Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

Konferencja odbędzie się w najbliższy piątek, 27 stycznia, na terenie Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu. Do udziału w konferencji zaproszeni zostali górnicy, specjaliści w dziedzinie geologii i geoinżynierii, naukowcy, badacze tematyki wydobywania surowców naturalnych na obszarach miejskich, oraz przedstawiciele miast i gmin, na terenach których są lub były wydobywane surowce naturalne. Głównym tematem konferencji będzie wpływ długotrwałego wydobycia kopalin na środowisko, ze szczególnym uwzględnieniem miast, w których funkcjonują lub funkcjonowały kopalnie. Zagadnienia te zostaną omówione na przykładzie Wałbrzycha, gdzie kilkusetletnia eksploatacja złóż węgla kamiennego odcisnęła swoje piętno zarówno na środowisku jak i na samym mieście. Konferencja ma dać odpowiedź między innymi na pytania co się dzieje z górotworem, z wodami pod miastem, z wyrobiskami.

- Przyszłotygodniowa konferencja będzie się składała z dwóch głównych części. Pierwsza część będzie dotyczyła naszych wystąpień. Podzieliliśmy ją na tematy, które wprowadzą osoby uczestniczące w konferencji w temat jak górotwór Wałbrzycha jest zbudowany. Z punktu widzenia geologicznego jest to niezwykle ciekawy teren. Przedstawimy historię tego co się działo w okresie eksploatacji. Pierwsze wzmianki na temat eksploatacji sięgają XV wieku. Przedstawimy informacje na temat tego, w jaki sposób były mierzone wpływy eksploatacji na powierzchnię. Postaramy się przedstawić najistotniejszą rzecz - to co się tu działo po okresie eksploatacyjnym. Druga część konferencji to panel dyskusyjny. Chcemy, żeby w tej części osoby zaproszone podjęły dyskusję - powiedział Wojciech Milczarek, reprezentujący Zakład Geodezji i Geoinformatyki Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group