Poniedziałek, 12 kwietnia
Imieniny: Damiana, Juliusza
Czytających: 1943
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Wszystkie kolory świata w ZS–P nr 2

Czwartek, 16 lutego 2012, 7:50
Aktualizacja: 11:08
Autor: D.S
Wałbrzych: Wszystkie kolory świata w ZS–P nr 2
Fot. Daria Stryjek
UNICEF jest organizacją, która należy do ONZ. Od 1946 roku pomaga dzieciom w zakresie wyżywienia, ochrony zdrowia, ochrony przed przemocą i wykorzystywaniem oraz edukacji. Stowarzyszenie organizuje wiele znanych, ogólnopolskich kampanii („Faceci ratują dzieci”, „Jeden euro to majątek”, „Reszta w Twoich rękach”).

Najnowszym projektem jest akcja pt. „Wszystkie kolory świata”. Jej patronem jest Majka Jeżowska i akcja ma na celu zakup szczepionek dla dzieci z Sierra Leone.

Szkoły, które zgłosiły się do udziału w przedsięwzięciu, musiały, wraz z wychowankami, stworzyć laleczki. Uczniowie sami wybierali kraj pochodzenia swojej zabawki, kolor skóry, nadali jej imię, wiek oraz określili zainteresowania. Do akcji zgłosiło się 1140 placówek edukacyjnych z całej Polski: szkół, przedszkoli, domów kultury i bibliotek publicznych. Każda z nich miała za zadanie zorganizowanie obchodów Dnia Wszystkich Kolorów Świata, podczas którego zaprezentowane zostaną wszystkie laleczki uszyte przez dzieci.

Wałbrzych również postanowił pomóc, a konkretniej Zespół Szkolno- Przedszkolny nr 2. We wtorek odbył się finał „Wszystkich kolorów świata”, połączony z aukcją, na której można było wylicytować laleczkę. Cena wywoławcza zabawek wynosiła 10 zł, czyli tyle, ile kosztuje szczepionka dla jednego dziecka. Oprócz licytacji na gości czekał poczęstunek oraz pokaz filmowy, który promował UNICEF. Gospodarzami wydarzenia byli Zuzia oraz Mikołaj, którzy reprezentowali samorząd szkoły. Maskotki odniosły duży sukces, ponieważ szkoła uzbierała 696 zł.

Koordynator akcji, Magdalena Kols, podsumowuje:
- Dzieci bardzo chętnie przystąpiły do akcji, zaskoczyło nas to, że również rodzice. Uczniowie szyli laleczki w domu wraz z opiekunami. Dzięki temu powstało aż tyle tak pięknych lalek.

Taki projekt kształtuje wśród najmłodszych postawy tolerancji i otwartości na inne kultury. Zanim uczniowie przystąpili do szycia laleczek odbyli „podróż przez kontynenty” tzn. wybierali region świata, który ich najbardziej interesuje i starali się dowiedzieć, jak najwięcej o kulturze wybranego kraju, zwyczajach w nim panujących, codziennym życiu ludzi.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group