Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 3307
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

WWS żąda wyjaśnień

Wiadomości: Wałbrzych
Środa, 4 sierpnia 2010, 18:34
Aktualizacja: Czwartek, 5 sierpnia 2010, 11:24
Autor: Sven
Członkowie WWS żądają wyjaśnień
Fot. Sławomir Pawlik
Wałbrzyska Wspólnota Samorządowa zwołała konferencję prasową, na której zapowiedziała złożenie wniosku o zwołanie nadzwyczajnej sesji Rady Miasta. Temat ma być tylko jeden: sprawozdanie z działalności i wyniki finansowe spółek miejskich za rok 2009.

- Spółki miejskie są specyficzne, ponieważ mają uprzywilejowaną pozycję, korzystają z mienia gminy i stałych zleceń, które gmina im składa. Można powiedzieć, że działają pod parasolem ochronnym Miasta. Nie można więc ich działalności oceniać używając wyłącznie kryteriów biznesowych, nie funkcjonują w warunkach całkowicie wolnego rynku. Gdy chodzi o przyznanie nagród, ten wątek jest pomijany i dowiadujemy się, jakie wspaniałe sukcesy odniosły spółki, mimo że ich zarządy i prezesi robili to, co zwykle robią zarządy i prezesi. Ich zarobki są wysokie i nie ma powodu, by ich jeszcze dodatkowo nagradzać. Sytuacja finansowa miasta jest zła, w MPK pracownicy dostają pensje na raty, firma ma zaległości w płatnościach za paliwo, a prezes dostaje nagrodę – nie szczędził krytyki Mirosław Lubiński.

Kandydat na prezydenta odniósł się także do słów radnego PO Artura Torbusa, który bardzo wysoko ocenił działalność Przedsiębiorstwa Zamek Książ:
- Z kontroli NIK-u wynika, że spółka nie zajmowała się tym, czym powinna. Została powołana do opieki nad zabytkowym kompleksem pałacowo – parkowym. Tymczasem bezprawnie prowadziła działalność hotelarską, a dochody z czynszów dzierżawnych, zamiast do kasy miejskiej, trafiały do kasy spółki. Bez przetargów spółka ustalała dzierżawców, otrzymując dotację od gminy na ogrzewanie, pobierała opłaty od dzierżawców. To nie uprawnia do przyznania prezesowi nagrody w kwocie 30 000 złotych – ocenił Mirosław Lubiński.

Zapowiedział również, że gdy zostanie prezydentem, to spowoduje przeprowadzenie zewnętrznego audytu w spółkach, aby sprawdzić czy nie ma w nich wirtualnej księgowości oraz konkursy na ich szefów, aby odsunąć od siebie podejrzenia, że stanowiska w spółkach są pewnego rodzaju daniną polityczną i sposobem na kupowanie ludzi.

Z kolei radny Ryszard Nowak przedstawił kartę żywnościową jednej z osób, której WWS pomaga. Na karcie wyszczególniona jest pomoc, jaką uzyskała ta pani w lipcu tego roku od Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej: 2 kg mąki, 2 kg kaszy, 1 kg makaronu, jedną zupę pomidorową i 30 złotych.
- Ludzi, których z normalnego życia wykluczyły choroby, jest dużo. Gdy przychodzę z prośbą o pomoc dla nich, prezydent bezradnie rozkłada ręce. A tu proszę, wakacyjna premia dla prezesów. Ja im nie żałuję tych pieniędzy, ale nagrody powinny być za szczególne osiągnięcia – żalił się radny Nowak.

Niecierpliwie czekamy na tę nadzwyczajną sesję Rady Miasta, a poniżej publikujemy wniosek w sprawie jej zwołania.

Wałbrzych 4.08.2010r.

Radni Rady Miejskiej Wałbrzycha
Klubu Radnych WWS

Przewodnicząca Rady Miejskiej Wałbrzycha
Pani
Agnieszka Kołacz Leszczyńska

W N I O S E K

Działając na podstawie art. 20.ust. 3 o samorządzie Gminnym z dnia 8 marca 1990r. tekst jednolity ( Dz. Ustaw z 20-01 nr 142 poz 1591) z poź zm wnioskujemy o zwołanie w dniu 16.08.2010r o godzinie 9 w Sali nr 26 Ratusza Miejskiego położonego przy PL. Magistrackim 1 w Wałbrzychu - Sesji Rady Miejskiej Wałbrzycha bądź umieszczenie na najbliższej Sesji Rady Miejskiej w porządku Obrad punktu dot. przedstawienia wyników finansowych Spółek 100% udziałem Gminy Wałbrzych oraz sprawozdawczości z ich działalności za rok 2009 .

Uzasadnienie
Prezydent Miasta Piotr Kruczkowski działając jako Zgromadzenie Wspólników dla Spółek ze 100% udziałem Gminy Wałbrzych takich ;, jak MPK MZUK MZB oraz Przedsiębiorstwo Zamek Książ wraz ustanowionymi przez Siebie Radami Nadzorczymi , przyznał dla Zarządów w/w Spółek bardzo wysokie ( stanowiące trzykrotność miesięcznych poborów ) – tzw. Nagrody Roczne . Mając na względzie fakt, iż przedmiotowe Spółki wykonują przede wszystkim zadania zlecane i finansowane przez Gminę Wałbrzych, na które Rada Miejska Wałbrzycha ,przeznaczyła w tylko roku 2009 ponad 100 mil złotych w tym : na transport i łączność - 55,935,00 zł ;Gospodarkę Mieszkaniową 56 976 ,00 zł ;Utrzymanie zieleni 2088 700 zł - zasadnym jest, aby Prezydent Miasta zapoznał Radnych Rady Miejskiej z wynikami finansowymi tych Spółek , ich płynnością finansową oraz szczegółowo uzasadnił za jakie konkretne działania ,które przyniosły wymierne efekty dla Spółek ( których podstawowym zleceniodawcom i płatnikiem jest Gmina Wałbrzych ) nagrodził Prezesów, Vice-prezesów oraz Członków Zarządów „ tłustymi” jak nazwały to lokalne media ( TW tygodnik Wałbrzyski z 2.08.2010r. ) nagrodami .
Opublikowane na stronach Urzędu Miejskiego - Oświadczenie Rzecznika Prasowego Urzędu w tej sprawie podkreśla ,iż Spółki Gminne pomimo trudnej sytuacji gospodarczej w kraju zostały, tak sowicie nagrodzone przez Prezydenta Miasta i Rady Nadzorcze głównie za sprawne zarządzanie i poszerzanie działalności
Spółek . Biorąc pod uwagę ,iż to właśnie za sprawne zarządzanie Spółkami , ich Zarządy otrzymują co miesiąc sowite wynagrodzenia - uzasadnianie przyznania tak wysokich nagród dla Szefów Spółek za wypełnianie ich obowiązków pracowniczych wynikających z działalności statutowej spółek wynikających , rodzi wiele wątpliwości i nasuwa szereg istotnych pytań - dlatego wnosimy o zwołanie Sesji Rady w tym temacie .

Powyższe zgodne jest z ustaleniami poczynionymi na Sesji w roku ubiegłym , gdzie jednomyślnie podkreślano ,iż Rada Miejska będzie zapoznawana z wynikami finansowymi Spółek oraz ich roczną sprawozdawczością z działalności niezwłocznie po zapoznaniu się Prezydenta Miasta ze Sprawozdaniami przedkładanymi MU przez Rady Nadzorcze .

W załączeniu Porządek obrad
1. Otwarcie obrad
2. Wnioski w sprawie porządku obrad
3. Zgłaszanie interpelacji i zapytań
4. Sprawozdanie z działalności Spółki MPK za rok 2009 i przedstawienie wyników finansowych za rok 2009
5. Sprawozdanie z działalności Spółki MZB za rok 2009 i przedstawienie wyników finansowych za rok 2009
6. Sprawozdanie z działalności Spółki AUA Zdrój za rok 2009 i przedstawienie wyników finansowych za rok 2009
7. Sprawozdanie z działalności Spółki Przedsiębiorstwo Zamek Książ za rok 2009 i przedstawienie wyników finansowych za rok 2009
8. Sprawozdanie z działalności Spółki MZUK za rok 2009 i przedstawienie wyników finansowych za rok 2009
9. Wnioski
10. Oświadczenia
11. Zamknięcie Obrad

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~butelka 4-08-2010 21:11
Panie Lubinski a może się pan wypowie na temat spolki, w ktorej pan zasiadał w RN, doprowadzajac ją do upadlosci. Jakos slabo panu sie powiodlo, a teraz ma pan czelnosc oceniania innych spolek!! Wstyd, lepiej niech sie pan schowa pod stol.
~micco 4-08-2010 21:37
do ~butelka. Wiesz co ujawniłabyś się - i tak większość wie kim jesteś. A te beznadziejne teksty to sobie w ...buty schowaj. Gówno wiesz i gówno piszesz. Administratorów przepraszam za dosłowność.
~w.l. 4-08-2010 21:41
Panie Lubiński doprowadził pan porcelanę do upadłości nie ma pan moralnego prawa oceniać innych spółek najpierw niech zobaczy co ssie dzieje u pana na podwórku. to jest porostu obłuda i nietakt. Tam 400 osób ma niepewne jutro proszę najpierw się zająć tamtymi, ludźmi, jak pan chce rządzić miastem tak jak porcelaną to aż strach się bać.
~robak 4-08-2010 22:20
Lubiński bierz się do dzieła !!! czas skończyć z tą hipokryzją władz wałbrzyskich ludzie dostają pieniądze na raty, nie mają za co dzieci wysłać na wakacje, w sklepach się zapożyczają a prezesi dostają nagrody JA SIĘ PYTAM ZA CO ???? CHYBA ZA TO ŻE JUŻ CAŁKOWICIE UPODLILI TO SPOŁECZEŃSTWO Za miast 30 tys premi dla prezesa Książa wysłać 50 dzieci z biednych rodzin na wakacje Prezydencie Kruczkowski gdzie Pan ma sumienie !!!!!!!!!!!
~do butelki 4-08-2010 22:27
O ile mnie słuch nie mylił to Lubiński jako Przewodniczący Rady Nadzorczej Krzysztofa złożył zawiadomienie do prokuratury ws nieprawidłowości dokonywanych przez Zarząd Krzysztofa. Jeżeli natomiast nie rozróżniasz zadań i kompetencji Rady Nadzorczej od Zarządu to proponuję wikipedię lub wykład z ekonomii! Bierz się chłopie za naukę i nie pisz bzdur, bo sie tylko ośmieszasz!
~pracownik MZK 4-08-2010 23:01
... brawo!!! mi dają wypłatę na raty, a sami prezesi biorą premię !!! chamstwo, jestem ciekaw na co tak wszyscy nagle dostali nagrody? muszą spłacać kredyty na domy, jadą na wczasy, czy może składają się na kampanię wyborczą Kruczkowskiego ?
~leon 4-08-2010 23:11
Panie Lubiński tylko Pan na prezydenta Wałbrzycha!!!
~Św.Mikołaj 5-08-2010 6:23
A radny Nowak macha nocnikiem, jak melonikiem.
~abc 5-08-2010 8:20
Brawo radnui walbrzyskiej Wspolnoty nareszcie ktos sie dobierze do dupy platformersom, tak trzymac
~bogdan 5-08-2010 14:21
Nagrody w wysokości 30000 zł dla przesów spółek należących do miasta są po prostu nie etyczne.
~mieszkaniec 5-08-2010 14:23
Brawo Panie Ryszardzie. Pokazał Pan po raz kolejny przykład niesprawiedliwości społecznej. Jedni nie mają na przysłowiowy chleb zgłaszając się do Wspólnoty Samorzadowej po pomoc a panowie prezesi otrzymują wakacyjne premie. Apeluje do was prezesi spólek gminnych przekażcie te pięniądze na Wspólnotę. Pan Nowak będzie wiedział jak najlepiej rozdysponować te pieniądze, choćby na szkolne wyprawki.
~zatroskana 5-08-2010 14:38
Dobrze, że mamy na Białym Kamieniu taką Wspólnotę Samorządową. Są tam ludzie o szlachetnych sercach, którzy pracując społecznie pomagają ludziom potrzebującym. Nie otrzymują z tego tytułu wynagrodzenia, czasem nie mają nawet na bilety autobusowe aby móc załatwić najpilniejsze sprawy związane z pomocą dla mieszkańców naszego miasta. Moim zdaniem lepiej byłoby dofinansować Wspólnoty zamiast rozdawać premie prezesom, którzy i tak zarabiąją krocie. Wielokrotnie rodzina moja i znajomi korzystali z pomocy z tej instytuacji. Chwała tym ludziom, bo każdego dnia niosą pomoc innym potrzebującym.
~REX 5-08-2010 21:18
No cóz..30 tys.? Niezły grosz, ale wydatki duże...I robota nerwowa. Ciągle ktoś dzwoni, że nawet się drzemnąć nie można. I o co ten hałas? 30 haków dla biednych? Jak chce Rysiek? Toż wszyscy się nie najedzą.. I tylko kłótnie z tego będą...A tak jeden (niechętnie!) weźmie to i po krzyku. Za tydzień się zapomni. Ech...ta Polska,Polska. Czy to jeszcze mój kraj? Ps. 30 tys. : 12 miesięcy = 2 500 Mój Boże. Przecież to na wódkę i zagrychę porządną nie starczy! A na kaca też trzeba coś smalnąć...
~obiektywny 6-08-2010 18:04
Biednym, ale uczciwym i chorym z małą rentką, jak najbardziej, trzeba pomagać. Jednakże instytucje powołane do tego celu zbyt lekkomyślnie, udzielają pomocy i najczęściej pomagają tym co potrafią głośno krzyczeć i walczyć we wszystkich instytucjach charytatywnych. Po prostu ci co mają siłę i głośno krzyczą zgarniają pomoc z każdej strony, a naprawdę biedni i spokojni siedzą cicho i wiążą koniec z końcem z dnia na dzień. Moja praca pozwala mi na codzienne obserwacje tzw." biednych" z Wałbrzycha, jak to od świtu do zmierzchu obficie zakrapiają tą swoją biedę za nasze społeczne pieniądze, rozdawane lekką ręką bez odpowiedniego sita kwalifikującego, a uczciwym ale spokojnym pozostaje tylko nadzieja, i wiara w cud! Tak Panie Nowak, robi Pan dobrą robotę, ale nie może Pan ślepo ufać każdemu, który mówi że jest w potrzebie, znam takich którzy po otrzymaniu pomocy nabijają się z Pana i po wypiciu kolejnej nalewki szyderczo rozmawiają o darach otrzymanych od gminy. Utarło się powiedzenie w tym środowisku, "jak masz problemy to idź do Pana Ryśka", przecież Tobie się należy a robota jest dla frajerów! Tak niestety myśli część społeczeństwa, wniosek nasuwa się sam - pomagać tak ale nie rozdawać za darmo społecznych pieniędzy ludziom zdrowym i zdolnym do pracy! Radni Wałbrzycha! najwyższy czas pomyśleć nad wykorzystaniem tej siły ludzkiej dla dobra naszego miasta, ( a jest w tym naszym mieście co robić!) niech zapracują na te pieniądze, na które to wszyscy musimy pracować. Tym uczciwie pracującym składam przy tej okazji życzenia zdrowia i wysokiej emerytury za uczciwą pracę. Pozdrawiam ludzi pracy Wałbrzycha, i całej Polski. (obiektywny)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group