Czwartek, 29 lutego
Imieniny: Lutosława, Romana
Czytających: 4051
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Wybierzcie mural

Wtorek, 17 listopada 2020, 11:27
Autor: red
Wałbrzych: Wybierzcie mural
Fot. organizatorzy
Głosujemy na mural na Placu Górnika! Zakończył się pierwszy etap oceny projektów w ramach konkursu na „Mural na Placu Górnika”. Do konkursu wpłynęło 9 prac, które ocenione zostały przez Komisję Konkursową.

Do drugiego etapu przeszły 3 projekty, na które już można głosować na facebooku na profilu Wałbrzych Moje Miasto.

Poniżej przedstawiamy projekty, które otrzymały nawiększą ilość punktów:

Marcin Czaja – „Droga pod ziemię”

W projekcie opowiedziano historię drogi jaką przechodzi górnik od pobrania „marki”, aż do zjazdu pod ziemię i wydobywania węgla. Autor uznał, że do tego celu najlepiej będą nadawać się obiekty oraz sprzęty, które towarzyszą górnikowi, i które można oglądać w wałbrzyskiej „Starej Kopalni”. Autorowi projektu zależało na stworzeniu skojarzenia z muzealnymi gablotami, gdzie każdy obiekt ma swoje miejsce oraz narracji komiksowej (kadrami komiksu), która wyznacza chronologię zejścia pod ziemię. Przez użycie ograniczonej palety kolorów oraz graficznej formy rysunku autor chciał uzyskać efekt mocno działających, kontrastowych plam, zbliżonych do działania plakatów afiszy, z okresu, gdy sprzęty znajdujące się w kolekcji „Starej Kopalni” były jeszcze w użyciu.

Paulina Jaklik – „Julia”

Projekt jest kolażem opowiadającym historię kopalni Julia. Wieńczy go wizerunek lisa (nawiązujący do starej nazwy kopalni Lisia Sztolnia) oraz liście buku i gałęzie świerku (nawiązujących do herbu miasta i najczęściej występujących tam drzew). Cała kompozycja układa się w prawie abstrakcyjny rysunek nawiązujący do wież szybowych górujących nad zbiorem budynków muzeum. Kompozycję budują nazwy kopalni jakie przyjmowała przez lata, imiona małych kopalni, które weszły w jej zasięg, architekturę i eksponaty, które teraz tworzą Muzeum Górnictwa w Wałbrzychu. Wśród tych podziałów oraz obrazów można wypatrzeć litery tworzące imię kopalni Julia.

Dawid Celak – „Dziedzictwo”

Projekt muralu zainspirowany został górniczą historią miasta Wałbrzycha. Kompozycja przedstawia górnika, reprezentującego ludzi, którzy przez dziesiątki lat ciężko pracowali i budowali tym samym miasto. W tle widać po lewej stronie historyczny widok kopalni w Wałbrzychu, natomiast po prawej zrewitalizowane Centrum Nauki i Sztuki „Stara Kopalnia”. Myśl przewodnia muralu to most pomiędzy przeszłością i przyszłością miasta, jak również uhonorowanie górników – ludzi ciężkiej pracy, którzy przez lata tworzyli historię Wałbrzycha. Kolorystyka muralu jest stonowana i utrzymana w palecie barw charakterystycznych dla górnictwa, kolor niebieski zastosowany przy budynkach „Starej Kopalni” symbolizuje przyszłość i nowoczesność – wejście w nowy, XXI wiek.

Twoja reakcja na artykuł?

2
40%
Cieszy
3
60%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group