Piątek, 12 kwietnia
Imieniny: Damiana, Juliusza
Czytających: 3769
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Wyprawki dla małych Daisy

Czwartek, 2 lutego 2023, 10:43
Aktualizacja: 12:44
Autor: red
Wałbrzych/Kraj: Wyprawki dla małych Daisy
Fot. Zamek Książ
Ambasada Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej objęła patronatem honorowym obchody Roku Księżnej Daisy von Pless w Wałbrzychu i Pszczynie. W Zamku Książ przedstawiono plan działań upamiętniających najsłynniejszą w historii jego mieszkankę, a wśród nich wyprawkę dla pierwszych piętnastu urodzonych w tym roku dziewczynek, które otrzymają imię Daisy.
- To bardzo dobra wiadomość i docenienie przez Jej Ekscelencję, Panią Ambasador Annę Clunes aktywności mieszkańców w poznawaniu własnej historii i upamiętnieniu pozytywnych bohaterów z przeszłości – wyjaśnia prezeska Zamku Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska. Podczas specjalnego spotkania dla dziennikarzy prezeska Książa wraz z władzami miejskimi oraz szefami wałbrzyskich instytucji kultury przedstawiła harmonogram działań związanych z rokiem Daisy.

Z inicjatywy Zamku Książ zaproponowano, aby pierwszych piętnaście dziewczynek urodzonych w Wałbrzychu w Roku Daisy, którym zostanie nadane imię Daisy, uhonorować specjalnymi książańskimi pakietami prezentowymi. Dodatkowo te dziewczynki otrzymają dożywotnie bilety wstępu do Zamku Książ

- Cieszmy się tym, że mamy taką piękną legendę, taką piękną historię i będziemy z niej pełnymi garściami czerpać. Jak widać wszystkie instytucje kultury i nie tylko, planują zainteresować tą historią jak najwięcej naszych mieszkańców, a przede wszystkim odwiedzających nas gości – mówi prezydent Wałbrzycha, dr Roman Szełemej.

Na wniosek komisji kultury Rady Miasta, Zamku Książ oraz Fundacji Księżnej Daisy von Pless, Rada Miejska Wałbrzycha podjęła uchwałę o ogłoszeniu roku 2023, Rokiem Księżnej Daisy von Pless. W tym roku przypada 150 rocznica urodzin najsłynniejszej w historii mieszkanki miasta oraz 80 rocznica jej śmierci w Wałbrzychu. Przez dwanaście miesięcy postać księżnej Daisy von Pless (1873-1943) upamiętniana jest także w partnerskim mieście Wałbrzycha czyli górnośląskiej Pszczynie, gdzie radni podjęli analogiczną uchwałę. Miasta, które łączy wspólna historia, a w przeszłości unia personalna w osobie panujących książąt z rodu Hochberg von Pless podpisały umowę o partnerstwie w 2014 roku.

W obchody Roku Daisy w Wałbrzychu włączyli się do tej pory: Teatr Dramatyczny, Muzeum Porcelany, Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia, Centrum Aktywnego Wypoczynku Aqua Zdrój, Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA, Biblioteka pod Atlantami, Fundacja Księżnej Daisy von Pless, Zespół Szkół Politechnicznych Energetyk w Wałbrzychu, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 5 im. Księżnej Daisy Hochberg von Pless w Wałbrzychu, PSP nr 28 im. Jana Pawła II w Wałbrzychu.

WYDARZENIA:
• Podróże Daisy – rodzinne zwiedzanie (styczeń-marzec)
• Musical Daisy
• Palmiarnia - plener malarski + nowa ekspozycja (wiosna)
• XXX III Festiwal Kwiatów i Sztuki Sekretny Ogród Księżnej Daisy (29.04-3.05)
• Nocne zwiedzanie Duch księżnej Daisy (cały rok)
• Parada Stokrotek (maj)
• koncert na 150. Urodziny księżnej (czerwiec)
• otwarcie Apartamentów Daisy (czerwiec)
• Międzynarodowy Konkurs Tradycyjnego Powożenia im. Księżnej Daisy (lipiec)
• Bal Belle Epoque (wrzesień)
• historii na żywo - cykl spotkań o Daisy (cały rok)

Twoja reakcja na artykuł?

4
18%
Cieszy
7
32%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
9%
Złości
9
41%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group