Poniedziałek, 8 sierpnia
Imieniny: Cypriana, Dominika
Czytających: 4431
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Stare Bogaczowice: Wznieśli kapliczkę św. Huberta

Poniedziałek, 17 października 2016, 10:19
Aktualizacja: 10:22
Autor: red
REGION, Stare Bogaczowice: Wznieśli kapliczkę św. Huberta
Fot. UG Stare Bogaczowice
W przededniu święta patrona myśliwych św. Huberta u podnóża Trójgarbu, na skrzyżowaniu "Siedmiu dróg", z inicjatywy Górniczego Koła Łowieckiego "Szarak" przy współudziale Nadleśnictwa Wałbrzych wzniesiono kapliczkę dziękczynną.

Uroczystość zgromadziła myśliwych, leśników i lokalne władze. Proboszczowie z Witkowa i Starych Bogaczowic odprawili okolicznościową mszę świętą i dokonali poświęcenia kapliczki.

Myśliwi poświęcają swój wolny czas na pasję, którą jest dla nich łowiectwo. Należą do kół, które prowadzą gospodarkę łowiecką na wyznaczonych obszarach. Myśliwi podkreślają, że pozyskanie zwierzyny jest przemyślane i zaplanowane, tak by nie zachwiać naturalnej równowagi. Wbrew powszechnej opinii nie każde „wyjście do lasu” uwieńczone jest upolowaniem zwierzyny. Przeważnie kończy się na obserwacji i przebywaniu na łonie natury. Myśliwi starają się, by szkody w uprawach były jak najmniejsze. Rekompensują rolnikom część wyrządzonych szkód wypłacając im odszkodowania. Ponadto dokarmiają zwierzynę, zasiedlają tereny zwierzyną drobną, która w wyniku zmian w rolnictwie ma utrudnione warunki rozwoju. Zadania te wykonywane są w ciszy i nie nadaje się im rozgłosu. Pozyskana przez myśliwego zwierzyna musi być rozliczona. Biorąc zwierzynę na użytek własny myśliwy musi za nią zapłacić do kasy koła. Gdy zwierzyna jest oddana do skupu dziczyzny, analogicznie skup wypłaca należną kwotę do kasy koła łowieckiego.

Koło łowieckie jest firmą, która wszelkie zyski przeznacza na prowadzenie gospodarki łowieckiej. Myśliwy należąc do takiego koła nie zarabia, a wręcz płaci za przynależność do koła. A do tego dochodzą nowe obowiązki, takie jak próby zwalczania rozjeżdżania lasu przez motokrosowców i quady.

Czytaj również

Komentarze (18) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group