Poniedziałek, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 5021
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Wzrost cen żywności w 2021 r. Co zdrożało?

Czwartek, 26 sierpnia 2021, 6:30
Autor: TS
Wałbrzych/Kraj: Wzrost cen żywności w 2021 r. Co zdrożało?
Fot. użyczone
Od inflacji nie ma ucieczki. Już od dłuższego czasu rosnące ceny żywności na całym świecie trafiają na pierwsze strony newsów i wywołują obawy wśród opinii publicznej. Połączenie inflacji oraz pandemii doprowadziło do wzrostu cen nie tylko żywności, ale też innych artykułów codziennego użytku oraz usług. Sprawdź, co musisz wiedzieć o wzroście cen w 2021 r.

Wzrost cen żywności - globalny problem

Najnowsze dane wskazują na umiarkowany wzrost inflacji konsumenckiej cen żywności na świecie, ale wszystko wskazuje na to, że sytuacja może ulec zmianie w nadchodzących miesiącach. 

Jak można się domyślić, wybuch globalnej pandemii miał wpływ na wzrost cen żywności. Jednakże ceny zaczęły wzrastać jeszcze przed pandemią - końcem 2018 roku i od tego czasu w większości przypadków systematycznie idą w górę.

Pandemiczny wzrost cen żywności jednak zaczęliśmy zauważać dopiero od niedawna. Dzieje się tak, ponieważ konsumenci zazwyczaj odczuwają zmianę ceny po nawet roku. Do ceny producenta dochodzą koszty transportu, który był bardzo utrudniony w związku z sytuacją epidemiologiczną - dlatego skok w cenach wydaje się nam tak gwałtowny.

Zatrważające statystyki - jak bardzo wzrosły ceny jedzenia

GUS opublikował nowe dane - wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2021 r. Co to jednak znaczy dla przeciętnego obywatela? 

W porównaniu z poprzednim rokiem tańsze są tylko ziemniaki i owies. Mięsa, produkty zbożowe, warzywa i owoce oraz pozostała żywność wzrosła cenowo od 2 do nawet 30%. W czerwcu 2021 ceny były wyższe o około 4% w porównaniu z czerwcem roku ubiegłego.

Najwyższe wzrosty cen można zaobserwować w wyrobach mięsnych, warzywach i owocach.

Jak nie marnować jedzenia - wskazówki

Idąc na podstawowe zakupy spożywcze jesteśmy w stanie zauważyć od razu wzrost cen. Dlatego robiąc zakupy, musimy je rozplanować tak, aby nic nie wyrzucać. Pozbywanie się jedzenia to ogromne marnotrawstwo, zwłaszcza biorąc pod uwagę wysokie ceny. Co więc robić, aby nie marnować jedzenia?

Przede wszystkim zaplanuj posiłki, które będziesz przygotowywać. Jeśli kupisz artykuły, które wydają Ci się smaczne, ale nie wiesz co z nimi zrobić to jest większa szansa, że się zmarnują. 

Nie rób zakupów na pusty żołądek. Kupisz wtedy znacznie więcej rzeczy, niż potrzebujesz.

Dowiedz się jak przechowywać artykuły spożywcze. Przekładając warzywa i owoce do plastikowych lub szklanych pojemników, sprawisz, że będą dłużej zdatne do spożycia. Praktyczne i piękne pojemniki na żywność oferuje nowa gazetka Pepco, ale znajdziesz je także w sklepach typu Ikea, Carrefour czy Lidl.

Rób zapasy z głową. Makarony, ryże, kasze czy produkty w puszkach możesz kupić w dużych ilościach, ponieważ ich termin ważności jest długi. Natomiast szynkę, warzywa i owoce kupuj na bieżąco, ponieważ psują się szybciej.

Wzrost cen żywności - prognozy

Na podstawie danych statystycznych można wysunąć wniosek, że inflacja konsumencka cen żywności ponownie wzrośnie końcem 2021 roku i w 2022 roku. 

Niedawny gwałtowny wzrost międzynarodowych cen żywności zaczął przekładać się na krajowe ceny konsumpcyjne. Do końca 2021 roku międzynarodowe ceny żywności mają wzrosnąć o około 25% w porównaniu z rokiem 2020. 

Wzrost cen będzie jednak różny w zależności od kraju. Konsumenci na rynkach krajów trzeciego świata mogą doświadczyć jeszcze większych podwyżek ze względu ich zależność od importu żywności (np. kraje Afryki Subsaharyjskiej oraz Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej). Kraje trzeciego świata i kraje o niskich dochodach są również bardziej narażone na gwałtowny wzrost cen żywności, ponieważ konsumenci w tych krajach zazwyczaj wydają stosunkowo dużą część swoich dochodów na żywność.

2021 rokiem wysokich cen

Na chwilę obecną robiąc codzienne zakupy spożywcze już odczuwamy wzrost cen. Inflacja, pandemia, a do tego podatek cukrowy. Ceny w sklepach rosną w szybkim tempie, a wzrost cen nie zatrzymuje się tylko na artykułach spożywczych. Wyższe są ceny usług, ponieważ przedsiębiorstwa muszą odrobić straty spowodowane zamknięciem biznesu podczas lockdown’ów. Prognozuje się także znaczny wzrost cen paliwa, które drożeje już od 2020 roku.

Twoja reakcja na artykuł?

1
13%
Cieszy
2
25%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
5
63%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group