Środa, 4 sierpnia
Imieniny: Dominika, Jana
Czytających: 3308
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Z wizytą w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu

Czwartek, 19 grudnia 2013, 12:29
Autor: organizatorzy/opr.red.
Wałbrzych: Z wizytą w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu
Fot. użyczone
W grudniu Szkolna Formacja Obrony Cywilnej z Publicznego Gimnazjum nr 3 w Wałbrzychu pod opieką nauczyciela Szczepana Dębowskiego była organizatorem kolejnych wyjść w ramach realizowanego programu profilaktycznego „Bezpieczne Piątki”. Tym razem złożono wizytę w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu.

Celem spotkania było zapoznanie uczniów z zagadnieniami pozyskiwania krwi od osób zdrowych na rzecz osób wymagających transfuzji krwi oraz przedstawienie problematyki produkcji preparatów krwiopochodnych. Spotkanie miało również na celu uwrażliwienie młodych ludzi na niesienie pomocy osobom potrzebującym i poszkodowanym w wypadkach.

Uczniów przywitała Teresa Kamińska – specjalista ds. promocji krwiodawstwa RCKiK w Wałbrzychu. Na wstępie przedstawiła podstawowe wiadomości z zakresu publicznej służby krwi. Wskazała, kto może zostać dawcą i jakie są w tym względzie podstawowe wymogi.

Następnie uczniowie mieli możliwość praktycznego poznania, krok po kroku procedury oddawania krwi. Zapoznali się z pracą rejestracji – wymogami rejestracyjnymi i jej głównym narzędziem, jakim jest kwestionariusz. Zaznajomili się z pracownią analiz lekarskich, gdzie badania przeprowadzane są wyłącznie na sprzęcie jednorazowym, a odczyt dokonywany jest w ciągu kilku minut. Kolejnym omówionym etapem był gabinet lekarski, gdzie dokonywana jest ocena informacji zawartych w kwestionariuszu, przeprowadzany jest wywiad lekarski oraz badanie przedmiotowe, a następnie kwalifikacja do oddania krwi. Uczniowie mieli możliwość zobaczenia i poznania wyposażenia stanowisk do oddawania krwi.

Ostatnim etapem spotkania była wizyta w miejscu, gdzie krew jest przechowywana, a potem dystrybuowana do szpitali, klinik oraz instytucji dokonujących operacji, przeszczepów i innych zabiegów. Na sam koniec spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali kalendarzyki na 2014 rok, promujące ideę „Zostań bohaterem - oddaj krew”.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group