Niedziela, 17 stycznia
Imieniny: Antoniego, Jana
Czytających: 4069
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Z wizytą w „Starej Kopalni”

Piątek, 31 stycznia 2014, 6:30
Aktualizacja: Niedziela, 2 lutego 2014, 11:22
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Z wizytą w „Starej Kopalni”
Fot. Robert Bajek
Wczoraj Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej na terenie Parku Wielokulturowego „Stara Kopalnia” przedstawił miejskim radnym, członkom Wałbrzyskiej Rady Kultury i dziennikarzom wizualizację obiektu, obecny stan prac i plany dotyczące przyszłości „Starej Kopalni”.

- Jesteśmy na etapie, który powinien zakończyć się w sensie prac budowlanych i odbiorowych do końca tego roku. Ale tak naprawdę chcielibyśmy do Barbórki tego roku mieć wszystko zakończone. Przez to rozumiemy zrealizowanie tego wszystkiego, co jest w naszym wniosku do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, bo z tego będziemy musieli się rozliczyć. Ten wniosek obejmuje tylko określone fragmenty i określone budynki. Nie wszystkie. Niemniej chcielibyśmy do końca tego roku zakończyć właściwie wszystko, co się wiąże z Parkiem Wielokulturowym z pewnymi elementami, które będą uzupełniane w późniejszych miesiącach a może nawet i latach. Mówię to na przykład co do koncepcji ożywienia, wyposażenia poszczególnych budynków, tak żeby to było naprawdę miejsce spełniające najbardziej wyszukane oczekiwania – powiedział Roman Szełemej

Po krótkim wprowadzeniu i przedstawieniu wizualizacji wraz z opisem każdego z budynków Prezydent Szełemej zabrał zebranych na teren „Starej Kopalni”, aby na miejscu ocenić postępy prac. Prezydent na bieżąco wyjaśniał przeznaczenie i opisywał przyszły wygląd i funkcjonalność każdego odwiedzanego budynku i pomieszczenia.

- Wielokrotnie mówiłem, że jak przyszedłem niecałe 3 lata temu do urzędu dwa projekty robiły na mnie wrażenie. Jeden to był Aqua-Zdrój a drugi to Park Wielokulturowy „Stara Kopalnia”. Właściwie na swój sposób są one do siebie podobne. Po pierwsze są wielkie, po drugie są skomplikowane, po trzecie mają swoją niełatwą historię. Aqua-Zdrój skończyliśmy z wielkim sukcesem. Codziennie jest tam od 1000 do 1800 gości. Wielki strzał w dziesiątkę. Jeśli chodzi o „Starą Kopalnię” jesteśmy na etapie, który będzie decydował o tym, czy to wszystko będzie tak atrakcyjnie zrobione, żeby przyciągnąć tysiące odwiedzających. Zasadniczą część prac mamy już za sobą. Oczywiście jeszcze wieża, jeszcze wyposażenie. Wszystko jest już rozpisane. Przetargi są rozstrzygnięte. Pozostaje jeden przetarg, który za chwilę zostanie ogłoszony – ten, który będzie decydować o wyglądzie zewnętrznym. Jest to przetarg na zagospodarowanie terenu. W ramach tego przetargu są place, ogrodzenie, wejście, parking, wjazd dla autobusów i wszystko to, co będzie decydowało o wyglądzie na zewnątrz. Ostatnia rzecz, której nie widać a która już się toczy to są chodniki podziemne. Mamy do wydrążenia odcinek 30 metrów, który zepnie nam chodniki podziemne. Będzie to robione metodą odkrywkową. Firma jest wyłoniona. Jest to firma z Legnicy. Prace się toczą – powiedział Prezydent Szełemej

Całkowity koszt projektu to kwota około 90 mln złotych, z czego 55-60 mln to środki ministerialne a kwota około 30 mln złotych – środki miejskie. W „Starej Kopalni” zatrudnienie znajdzie około 80 pracowników.

Czytaj również

Komentarze (17) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group