Poniedziałek, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 2072
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Za nami kolejny wernisaż w BWA

Wiadomości: Wałbrzych
Środa, 4 lipca 2012, 12:41
Aktualizacja: 12:47
Autor: opr.red.
Fot. użyczone
Wałbrzyska Galeria Sztuki Biuro Wystaw Artystycznych Zamek Książ serdecznie zaprasza na wystawę prac wałbrzyskiej artystki Małgorzaty Laszczak, w ramach obchodów Dnia Wałbrzyskiego Twórcy.

MAŁGORZATA LASZCZAK:

Urodzona w 1961 r. W 1981 r. ukończyła PLSP we Wrocławiu. W latach 1981-1986 studiowała na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie, gdzie – w roku 1986 – uzyskała dyplom z wyróżnieniem w pracowni profesorów Stanisława Rodzińskiego (malarstwo) i Zbyluta Grzywacza (rysunek). Uprawia malarstwo, rysunek, grafikę użytkową i książkową oraz zajmuje się wystawiennictwem. W okresie 1994-2008 r. współpracowała z Galerią Książki Biblioteki pod Atlantami przy realizacji blisko 90. wystaw poświęconych sztuce książki, literaturze, życiu literackiemu, estetyce druku i grafice książkowej. W latach 1996-2003 współpracowała z wydawnictwem „Ruta” oraz kilkoma instytucjami zajmującymi się działalnością wydawniczą.

„OBRAZY I RYSUNKI”:

„Dla przybliżenia mojej postawy twórczej i źródeł inspiracji, powinnam przywołać jeden z bardzo wczesnych obrazów. „Orszak” to kompozycja figuralna, na której widnieją, a właściwie przenikają się, postaci współczesne z postaciami z różnych epok. Przez wiele lat istotny wpływ na budowanie mojej wizji malarskiej miały właśnie odniesienia do tradycji artystycznej. Poszukiwanie inspiracji w ogromnym zasobie spuścizny poprzedników stało się bardzo charakterystyczne dla mojej twórczości. Próbowałam łączyć czasem nawet odległe od siebie tradycje artystyczne i na tym podłożu kształtowałam i udoskonalałam własny język plastyczny. Tak powstało wiele cykli malarskich i rysunkowych, m.in. „Gotyckie oblicza”, które były próbą przywołania mistycyzmu średniowiecza, „Cytaty” – dialog z mistrzami, „W pobliżu El Greca” – wynik urzeczenia kolorystyką i niezwykłym klimatem obrazów El Greca, cykle antykizujące – „Śpiące Erynie”, cykl „Czerwonofigurowy”.

Obraz „Orszak” był początkiem mojej wędrówki do własnego świata – poprzez świat dawnych mistrzów, wywoływane w wyobraźni wspomnienia osób, sytuacji, przedmiotów... Wędrówki z orszakiem pojawiających się na płótnach postaci. Doszłam w tej wędrówce do obrazów wyjętych z codzienności. Dziś szukam w zwykłych prozaicznych sytuacjach niezwykłości chwili – i odkrywam tajemniczość tkwiącą w otaczających nas przedmiotach, symbolikę w ludzkich gestach, mistycyzm światła sączącego się we wnętrzu”.

źródło:www.bwa.walbrzych.pl

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group