Czwartek, 18 kwietnia
Imieniny: Alicji, Bogusławy
Czytających: 6472
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Zakup firmowego auta – ile to rzeczywiście kosztuje?

Piątek, 1 maja 2020, 7:59
Aktualizacja: 9:42
Autor: red
Wałbrzych/Kraj: Zakup firmowego auta – ile to rzeczywiście kosztuje?
Fot. użyczone
Ile kosztuje samochód firmowy? Wiele osób stwierdzi, że zależy to przede wszystkim od źródła zakupu oraz stanu pojazdu. Czy aby na pewno? Okazuje się, że na jego ostateczną cenę wpływa znacznie więcej czynników. Jakich? Tego dowiecie się z poniższego artykułu.

TCO – co oznacza?

Określeniem, o którym należy pamiętać, zwłaszcza w kontekście firmowego mienia jest TCO. To skrót od angielskiego total cost of ownershitp – oznacza całkowity koszt poniesiony przez właściciela ruchomości od momentu zakupu do samej sprzedaży. Upraszczając – są to wszystkie wydatki związane z daną własnością, zarówno pośrednie, jak i bezpośrednie.

TCO - co wchodzi w skład kosztów?

Koszty związane z TCO możemy podzielić na dwie grupy: bezpośrednie i pośrednie. Co wchodzi w ich skład?
Koszty bezpośrednie wynikają głównie z zakupu mienia. Wlicza się do nich koszt pojazdu, raty kredytu bądź pożyczki leasingowej. Do tego dochodzą również zobowiązania związane z ubezpieczeniem firmowego auta, koszty paliwa, przeglądy w serwisach, wymiana opon itp.

Do kosztów pośrednich zalicza się natomiast wydatki związane z administracją mienia – koszty utrzymania pojazdu, generowany przez niego przychód lub straty.

Jakie auto wybrać?

Okazuje się wiec, że niska cena wcale nie musi oznaczać niewielkich wydatków związanych z użytkowaniem. Czym kierować się przy zakupie firmowego auta? W zasadzie w każdym momencie będzie ono tracić na wartości – zwłaszcza w pierwszych latach użytkowania. Eksploatację powinniśmy jednak ograniczyć do momentu, w którym zaczynają rosnąć wydatki związane z serwisowaniem samochodu.

Leasing – przy zakupie ruchomości do eksploatacji

Jednym z najkorzystniejszych rozwiązań dla przedsiębiorców planujących zakup firmowego auta, będzie skorzystanie z leasingu samochodowego. To rodzaj umowy zawartej między właścicielem mienia a jego użytkownikiem. Leasingodawca udostępnia pojazd leasingobiorcy w zamian za opłaty w postaci rat leasingowych. Porozumienie podpisuje się na ustalony przez strony okres, a po jego upływie przedsiębiorca może wykupić pojazd (za kwotę niższą o wysokość spłaconych rat) lub podpisać umowę na nowe auto.

Leasing to rozwiązanie, po które warto sięgnąć w sytuacji zakupu sprzętu przeznaczonego do eksploatacji. Może być to firmowy samochód, wyposażenie biura, narzędzia itp.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
100%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group