Niedziela, 20 września
Imieniny: Eustachego, Filipiny
Czytających: 1698
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Zaostrzają przepisy

Wiadomości: Wałbrzych
Poniedziałek, 27 stycznia 2020, 12:31
Aktualizacja: Środa, 29 stycznia 2020, 9:24
Autor: opr. PAW
Fot. archiwum
Podczas czwartkojje sesji Rady Miasta Wałbrzycha ma zostać podjęta uchwała w sprawie ograniczenia stosowania oraz wyeliminowania niektórych, jednorazowych wyrobów z tworzyw sztucznych.

Apel Rady Miejskiej Wałbrzycha z 25 kwietnia 2019 roku w sprawie podjęcia działań zmierzających do wyeliminowania ze stosowania na terenie Miasta Wałbrzycha jednorazowych opakowań oraz naczyń i sztućców wykonanych z plastiku, spotkał się z pozytywnym przyjęciem przez społeczność lokalną Miasta Wałbrzycha, czego wyrazem jest widoczne zmniejszenie ilości używanych niektórych produktów jednorazowego użytku wykonanych z tworzyw sztucznych.

Teraz w nieruchomościach stanowiących własność Gminy Wałbrzych, obiektach użyteczności publicznej lub innych ogólnie dostępnych znajdujących się na nieruchomościach stanowiących własność Gminy Wałbrzych, obiekty i tereny będące w posiadaniu gminnych jednostek organizacyjnych, w tym gminnych osób prawnych, z wyłączeniem nieruchomości oddanych w wieczyste użytkowanie, dróg, placów, skwerów, parków, lasów komunalnych, cmentarzy, budynków mieszkalnych, lokali mieszkalnych oraz nieruchomości oddanych w dzierżawę z przeznaczeniem na cele rolne – oznaczone zostaną znakiem „STREFA WOLNA OD JEDNORAZOWEGO PLASTIKU”.

W miejscach oznaczonych znakiem „STREFA WOLNA OD JEDNORAZOWEGO PLASTIKU”, wprowadzony ma zostać zakaz:
1) posiadania, używania, udostępniania oraz sprzedaży następujących produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych i oksydegradowalnych tworzyw sztucznych:
a) pojemników na żywność, z pokrywką lub bez,
b) pojemników na napoje, z pokrywką, z wieczkiem lub bez,
c) sztućców, w tym: widelców, noży, łyżeczek, pałeczek,
d) talerzy,
e) słomek, z wyjątkiem słomek objętych zakresem stosowania dyrektywy 90/385/EWG lub dyrektywy 93/42/EWG,
f) mieszadełek do napojów,
g) patyczków mocowanych do balonów lub służących jako podparcie do balonów przeznaczonych do użytku nieprofesjonalnego,
h) toreb na zakupy z tworzywa sztucznego,
i) palenisk jednorazowych.

2) posiadania, udostępniania oraz sprzedaży pożywienia i napojów umieszczonych w produktach jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych i oksydegradowalnych tworzyw sztucznych, chyba że przełożenie pożywienia lub przelanie napoju do opakowań wielorazowych jest niemożliwe z przyczyn technicznych,

3) wydawania konsumentom żywności i napojów - niepakowanych fabrycznie na wynos - z użyciem produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych i oksydegradowalnych tworzyw sztucznych,

4) pakowania produktów z użyciem produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych i oksydegradowalnych tworzyw sztucznych takich jak woreczki i torby na zakupy z tworzyw sztucznych i oksydegradowalnych tworzyw sztucznych,

5) zbywania i rozpowszechniania produktów promocyjnych lub reklamowych stanowiących produkt jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych i oksydegradowalnych tworzyw sztucznych, chyba że nie istnieje bezpieczny dla środowiska zamiennik surowca, z którego jest wykonany taki produkt.

Niniejsza Uchwała Rady Miejskiej Wałbrzycha ma na celu zapobieżenia wpływowi produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, oksydegradowalnych tworzyw sztucznych, w tym toreb na zakupy, na środowisko i na zdrowie człowieka, zmniejszenie tego wpływu na środowisko i zdrowie człowieka oraz zachęcanie do przechodzenia na gospodarkę o obiegu zamkniętym z innowacyjnymi i zrównoważonymi modelami biznesowymi, produktami i materiałami. Powyższa regulacja pozwoli na ograniczenie używania produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, oksydegradowalnych tworzyw sztucznych oraz toreb na zakupy z tworzywa sztucznego i oksydegradowalnych tworzyw sztucznych na terenie miasta Wałbrzycha oraz będzie stanowić przykład dla pozostałych samorządów do wprowadzenia podobnych zmian. Walka z zaśmiecaniem to wspólne zadanie właściwych organów, producentów i konsumentów. Nie budzi wątpliwości, że organy publiczne powinny stanowić wzór postępowania w tym względzie.

W ocenie Rady Miejskiej Wałbrzycha, w związku z wytwarzaniem na terenie tego miasta coraz większych ilości odpadów pochodzących z wyrobów plastikowych o charakterze jednorazowym, takich jak przede wszystkim butelki pet, woreczki i torby jednorazowe z tworzyw sztucznych, kubki plastikowe i inne jednorazowe opakowania wykonane z tworzyw sztucznych i oksydegradowalnych tworzyw sztucznych,
istnieje realne zagrożenie dla życia i zdrowia mieszkańców tego Miasta. Produkowanie, a w konsekwencji wykorzystywanie coraz większej ilości produktów plastikowych o charakterze jednorazowym powoduje, że produkty te w zastraszającym tempie powodują wzrost ilości
odpadów. Co więcej, odpadów, które z uwagi na kilkusetletni proces rozkładu, stanowią realne zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców Gminy.

Jak wynika z ustaleń MZUK sp. z o.o., zadaniem której to spółki na terenie Gminy Wałbrzych jest prowadzenie instalacji przetwarzania odpadów, na każde przyjęte 1000 ton odpadów przypada 310 ton plastiku. W listopadzie i grudniu 2019 roku przyjęto 3 648,720 ton odpadów, w tym 1 131,103 ton plastiku. Pozostałe odpady to metale, popiół, odpady gabarytowe, szklane, papier, odpady kuchenne, odpady z drewna, odpady wielomateriałowe.

Istotnym problemem, który powstał w związku z powstawaniem tak ogromnych ilości odpadów z plastiku jest brak możliwości zagospodarowania tego odpadu. Okazuje się bowiem, że podmioty, które do tej pory odbierały odpady plastikowe, odmawiają ich przyjęcia. Dotyczy to przede wszystkim frakcji odpadów powstałych z ogólnie określonych toreb plastikowych, folii i innych opakowań tego typu.

Jak ustalono, w Wałbrzychu w przeciągu pięciu lat ilość wytworzonych i odebranych odpadów segregowanych wzrosła o 225%.

Wprowadzenie w ramach przepisów porządkowych zakazu stosowania poszczególnych rodzajów wyrobów z tworzyw sztucznych o charakterze jednorazowym pozwoli na realne zmniejszenie ilości tych odpadów, a co za tym idzie, na zmniejszenie ich przenikania do
środowiska nie tylko w całym regionie, ale przede wszystkim w Wałbrzychu.

Twoja reakcja na artykuł?

12
22%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
2%
Smuci
2
4%
Złości
39
72%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (68) Dodaj komentarz

~Jin z plastikowej butelki 27-01-2020 14:39
Propaganda. Temat zastępczy, odwrócenie uwagi od podwyżki czynszów komunalnych. Manewr zgodny z teorią manipulacji, skuteczny i sprawdza się. Pamiętamy dopalacze i matkę małej Madzi.
~Cohen 27-01-2020 17:16
do: ~Jin z plastikowej butelki (14:39)
Mama Madzi piła wodę z butelek PET i chodziła na zakupy z plastikowymi reklamówkami. A mogła używać szklanych butelek i toreb papierowych lub ze lnu. Madzia by żyła...
~Rewolucja 27-01-2020 17:23
do: ~Jin z plastikowej butelki (14:39)
Dzięki podwyżką płacy minimalnej zafundowanej przez złodziejski PiS, płacimy za wszystko więcej. Sztucznie podwyższana płaca i rozdawnictwo ciągnie kraj na dno ! Właśnie wróciłam ze sklepu, byłam zamówić sobie drzwi takie jakie moja szwagierka zamawia i robiła po świętach. Okazało się, że w tak niewielkim czasie te same drzwi i usługa podrożała o 250 zł.
~$ 27-01-2020 18:58
do: ~Rewolucja (17:23)
A co te bzdety mają wspólnego z ~Jinem ? Czy ty nie cierpisz na wodogłowie ?
~TROLL 29-01-2020 14:34
do: ~Rewolucja (17:23)
Co znaczy wyraz "podwyżką" użyty w twojej wypowiedzi, w kontekście poruszanego przez ciebie tematu? Czy to ty skreśliłeś logo KałO-PełO-sza mba na kartce wyborczej???
~Katala 9-02-2020 2:47
do: ~Rewolucja (17:23)
PiS to samo zło.
~księgowy 28-01-2020 13:49
do: ~Jin z plastikowej butelki (14:39)
Jak to się dzieje że w Niemczech w Lidlu stoją automaty do skupu butelek za 20 centimów a w tym samym polskim Lidlu które Szełemej bez pojęcia nawpuszczał do Wałbrzycha, takich automatów nie ma? To jest ta UE ze wszsytkimi konsekwencjami czy jej nie ma?
~Wałbrzych 27-01-2020 15:07
Porąbane miasto. Robią z ludźmi co chcą
~Szełemej musi odejść 27-01-2020 15:08
Kiedy szełemej wystawi automaty do zwrotu opakowań z marketów wzorem czeskim lub niemieckim ? Albo co mi ten guru zrobi za takie opakowania jak wrzucę je do śmietnika przy Magistracie? Bije pianę Szełemej bo to takie modne. Co tam w Mobruku słychać p. Szełemej kiedy dzienne trafiają tam setki ton odpadów przemysłowych i miał pan ten problem rozwiązać.
~Rewolucja 27-01-2020 17:16
do: ~Szełemej musi odejść (15:08)
Od rewolucji śmieciowych jest złodziejski PiS, to oni w rządzie powinni przygotować ustawy. Mobruk to sprawa dla sądu i władz wyższych wojewódzkich i rządowych a nie Szełemeja.
~Szełemej musi odejść 27-01-2020 17:23
do: ~Rewolucja (17:16)
Bzdury piszesz. Mobruk jest na terenie gminy Wałbrzych. Tylko szełemej nie chce się kopać z mafią śmieciową. Ale w tematach zastępczych i manilulacji to pierwszy w szeregu.
~Rewolucja 27-01-2020 18:37
do: ~Szełemej musi odejść (17:23)
No i co z tego że jest na terenie miasta ? Szełemej to nie sędzia, że może wydawać wyroki. Popatrz w dokumenty kto jest decyzyjny i pisze tam Urząd Marszałkowski a nie Miejski.
~Szełemej musi odejść 27-01-2020 19:31
do: ~Rewolucja (18:37)
Bzdury piszesz . Już w 2015 r. szełemej po pożarach w Mobruku powiedział , że Ochrona Środowiska Gminy i ..on to załatwią. Jakoś 4 lata minęło i on szuka tematów zastępczych niby w ochronie środowiska .Celuje nadal w podwyżki i musi jakoś to wałbrzyszanom wytłumaczyć. A na terenie Mobruku wielokrotnie więcej składuje się trucizn z Tablicy Mendelejewa i truje się Wałbrzyszan niż ze słomek plastikowych.
~Rewolucja 27-01-2020 20:27
do: ~Szełemej musi odejść (19:31)
Nic takiego nie mógł powiedzieć Mobruk to zadanie dla sądu i dla władz wojewódzkich. Poza tym jak czytamy, Mobruk jest w likwidacji i trwa wygaszanie składowiska. Śmieci niestety nie schowa nikt sobie do plecaka. Manipulujecie faktami, tylko po co ?
~Bolo 28-01-2020 17:34
do: ~Rewolucja (20:27)
Brednie.Obiecal że Mobruk zamknie.Tak samo obiecał.ze operator telefonii komórkowej umorzy mu 20 tyś opłat z tytułu używania Internetu w nieunijnej Chorwacji podczas urlopu.Ratusz zapłacił,sprawy nie ma.
~Henk 27-01-2020 15:22
Syffff.... Każą segregować później nie odbierają albo przyjeżdżają w innym terminie i jeszcze chcą za to więcej pieniędzy MASAKRA!!!!! REWOLUCJA KUR... A MAC!!!
~ksiegowy 27-01-2020 15:46
Groteska wałbrzyski, hehehe
~moniuszki 27-01-2020 15:49
Automaty do zwrotu opakowan plastikowych w marketach to bardzo dobry pomysl.
idler73 27-01-2020 16:05
Kolejny cios dla pisiactwa i beneficjentów 500+ jeśli tak licznie i głośno zaskowyczeli. Boli, wiem. Przede wszystkim dlatego, że wasze IQ jest tak niskie, jak zawartość alkoholu w jednym z najbardziej ulubionych przez najlepszy z sortów winek, które notabene też jest sprzedawane w plastikowych butelkach. Szkoda że tak chętnie nie komentujecie afer GetBack i Skok dzięki którym wyparowało 9 mld PLN, oraz "spowiedzi" skruszonego pisowskiego gestapowca. P.S. Kiedy Roman zarządzi masowe badania psychiatryczne i wyśle was do Tworek, też będę za. Alleluja i do przodu !
~~ 27-01-2020 16:13
do: idler73 (16:05)
przypadek medyczny. Nie wchodzić w kontakt bezpośredni, dotykać tylko specjalną tyczką.
~księgowy 27-01-2020 16:54
do: idler73 (16:05)
A może Idler reaktywujcie dla nas Archipelag Gułag jako Marksiści? Wszak tradycje ludobujstwa i reedukacji macie wspaniałe... Obawiam się że inaczej wasz,,postęp" zostanie zahamowany...
~bbb 27-01-2020 17:34
do: idler73 (16:05)
a prosiłem abyś nie odstawiał leków twój doktor sz.
~Szełemej musi odejść 27-01-2020 16:09
A jaki będzie taryfikator opłat jak wejdę do Magistratu z butelką wody z PET kupioną legalnie w markecie? Jaka będzie kara dla szełemeja za używanie plastikowej karty do bankomatu? Plastikowe "lale " , wibratory też zlikwiduje ?
~Polak Patriota 27-01-2020 17:23
do: ~Szełemej musi odejść (16:09)
Tylko oryginalne polskie produkty. Wałbrzych mówi STOP chińskim toksycznym penisom i vaginom.
~do barana 28-01-2020 8:42
do: ~Szełemej musi odejść (16:09)
A rozumiesz treść uchwały? PLASTYK JEDNORAZOWY!!!! do szkoły nieuku. Są w marketach pamiętniki, idź kup i notuj tam te swoje "mądrości" Albo napisz ile oficjalnie ci płacą za pisanie tego steku bzdur? bo nie możliwe żeby takie bzdury pisać ze swojej głowy, no chyba że jest pusta?
~Szełemej musi odejść 28-01-2020 9:36
do: ~do barana (8:42)
Butelka PET po napojach, strzykawki w szpitalu głąbie to teź plastk jednorazowy. A wybiórczość egzekwującego na podstawie uchwały jest naciągana jak kondon szełemeja wielorazowy
~ 28-01-2020 10:11
do: ~Szełemej musi odejść (9:36)
Szpitale pajacu nie należą do gminy Wałbrzych, a uchwała odnosi się do instytucji miasta ! Poza tym strzykawki i inne medyczne rzeczy to najwyższa konieczność, jeśli chcesz mogą ci robić metalowymi strzykawkami po jakimś typie z HIVem.
~Jacek C 27-01-2020 16:12
Super inicjatywa już się kontaktuje z Sebastianem i w Boguszowie też wprowadzamy Stop plastik
~prawniczek 27-01-2020 16:50
,,Zakaz posiadania plastyku", hahahha! Wnioskuję o wydanie pozwolenia na posiadanie plastyku i broni! Wnioski kierować do Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu?
~kamil 27-01-2020 17:13
Ty facet weź sobie tą tonę plastyku postaw przed swoim domkiem albo przed gabinetem a nie w środku miasta. Ohyda
~Straszydło Miejskie 27-01-2020 17:47
Co się martwicie ... parodia Prezydenta na telefon zrobi i przyniesie zakupy razem z ratuszowymi lemingami.
~Romuald 27-01-2020 17:54
Ale wybraliśmy baranów kretynów i bezmózgi A sprzedaż gdzie ceny w górę bo idioci żądzą Wałbrzychem.
~Jerzy Jacek Pilchowski 27-01-2020 18:16
W zeszłej kadencji, pan prezydent Szełemej ciągle opowiadał o inwestycjach. Teraz nadszedł czas wymyślania różnych dziwnych inicjatyw których celem jest robienie zamieszania które spowoduje, że ludzie nie będą myśleć o tym dlaczego nie są realizowane wszystkie wyborcze obietnice.
~Jan Winnicki 27-01-2020 18:40
do: ~Jerzy Jacek Pilchowski (18:16)
Widzisz Pilchowski stosujesz metody UBeckie tak jak Cię szkolono czyli dezinformacja, ale Twoja partia nadal w CBA stosuje te same metody. Skoro nic się nie dzieje w tym mieście to wiem, że jesteś starym ślepcem. A może prezydent Wałbrzycha uczy się od rządzących: gdzie większa kwota od podatku?, gdzie mieszkania z programu mieszkanie +?, co z obiecanymi sprawami kretów frankowych? gdzie są pojazdy elektryczne? co z ujawnieniem majątku żony Morawieckiego? itd. Jak widzisz UBeku partia jaka popierasz to banda kłamców. Jeszcze gdzie obietnice na pierwsze 100 dni II kadencji? Czyli cytat "zamknij mordę" a nawet "zdradziecką mordę"
~Jerzy Jacek Pilchowski 27-01-2020 18:59
do: ~Jan Winnicki (18:40)
W Wałbrzychu wyremontowano trochę ulic i domów oraz postawiono świecące barierki oraz Aqua, itp. Wydano na to kilkakrotnie więcej niż jest to warte. Nie jest więc przypadkiem, że nazywa mnie pan UBekiem gdyż taka jest ratuszowa instrukcja. W tej sprawie nie możecie podjąć merytorycznej polemiki więc tylko plujecie na wszystkie możliwe sposoby. No i zmienia pan temat to znaczy pisze pan o sprawach których nie udało się PiSowi zrealizować w pierwszej kadencji. - Nie działa to jednak zgodnie z waszymi nadziejami gdyż ludzie uznali, że trzeba po prostu dać PiSowi więcej czasu.
~Jan Winnicki 27-01-2020 19:35
do: ~Jerzy Jacek Pilchowski (18:59)
Na PiS zagłosowało 800 tyś osób mniej niż na opozycję nie licząc Konfederacji, żeby nie system liczenia głosów to by PiS nie rządził. Natomiast na pana prezydenta Szełemeja zagłosowało ponad 80% osób które poszły na wybory, drugi był bardzo daleko w tyle. Pomimo takich UBeckich metod jakie stosujesz, bo wiadomo, że PiS ci płaci za trollowanie jednak wałbrzyszanie ponownie zaufali prezydentowi. Nie próbuj z mieszkańców Wałbrzycha robić tępaków, takich szukaj wśród swoich a to nie jest trudne, ciężko kogoś normalnego tam znaleźć. PiS to zaraza .
~Jerzy Jacek Pilchowski 27-01-2020 20:56
do: ~Jan Winnicki (19:35)
Rządy PO/PSL oparte były na takim samym systemie przeliczania głosów na mandaty poselskie i PO/PSL też nie miał wtedy większości. - I nie pamiętam abyście mówili, że jest to niesprawiedliwe. Faktycznie. Pan prezydent Szełemej uzyskał zdecydowaną przewagę gdyż: 1). Ludzie myśleli, że "inwestycje" będą się dalej toczyć (nie chcieli słuchać, że miasto jest już zadłużone powyżej kokardy) i nie wierzyli, że nadchodzi czas spłacania. 2). Kandydat PiSu czyli pan poseł Zyska demonstrował tak daleko posuniętą ciapowatość, że wielu sympatykom PiSu nie chciało na niego głosować. Podsumowując. Wiadomo od dawna, że Wałbrzych to "czerwone zagłębie" ale to się zaczyna zmieniać i wszystko wskazuje, że pan prezydent Duda otrzyma tu teraz więcej głosów niż poprzednio. No a po jego zwycięstwie ta tendencja się umocni. Jesteście więc w sytuacji w której możecie tylko miotać (z bezsilności) różne obelgi.
~TROLL 29-01-2020 14:44
do: ~Jan Winnicki (19:35)
To ty skreśliłeś logo KałO-PełO-sza-mba na kartce wyborczej??? Żeby głosy sumować, trzeba zgłosić koalicję przed wyborami, a nie po wyborach... Ale czego się spodziewać po UB-eckich pomiotach: "Prawo jest dla nas, stosujemy go kiedy chcemy..."
~Edek 27-01-2020 18:34
A kto mi zabroni z pastowanym kabanem po mieście spacerować? Cyklofrenik?
~Franciszek 27-01-2020 19:43
do: ~Edek (18:34)
To sie nazywa teraz choroba afektywna dwubiegunowa
~turysta 27-01-2020 18:46
Niema kasy w budżecie miasta , nie ma inwestycji ,oprócz obwodnicy , to by sie ludziom przypomnieć że sie jest prezydentem miasta porusza kwestie śmieci bo to temat nie kończący sie , A o automatach cisza do butelek ,
~ 27-01-2020 19:06
prezio staje się niebezpieczny
użytkownik facebook 27-01-2020 19:40
Tak zaostrzyli przepisy że worki z plastikami Alba wcale nie zabiera i niewiadomo kiedy zabierze
~Bolo 27-01-2020 19:47
Tylko ktoś psychicznie chory mógł to wymyśleć. Mam nadzieję,że już wojewoda wybije im te bzdury z ich głupich łbów
użytkownik facebook 27-01-2020 19:49
Popier.....iło ich do reszty
~Rewolucja 27-01-2020 19:50
Pracuję w Ratuszu i wiem co mówię. Oczerniacie kochanego prezydenta wszystkich wałbrzyszan. Wstydzcie się. Idler73 bierz ich!!!!
~Rewolucja 27-01-2020 20:28
do: ~Rewolucja (19:50)
Widać moja wypowiedź uraziła trolli z PiSu, teraz próbujecie omotać ludzi podszywaniem się, gratuluję głupoty, bo kwadracik przed nickiem jest inny.
~Rewolucja 27-01-2020 20:44
do: ~Rewolucja (20:28)
Ja jestem prawdziwą rewolucją! Zielona i fioletowa to trolle PISowskie!!!!
użytkownik facebook 27-01-2020 20:05
A pojemników na popiół dalej nie ma heh
~??? 27-01-2020 20:11
czyli worków na śmieci nie będzie można używać bo są jednorazowe, drzew w lesie zabraknie na papier do drukowania bzdetów, o przepraszam przepisów o .ekologii
użytkownik facebook 27-01-2020 20:27
Mobrukiem niech się zajmą...
~Andrzej Andrzej 27-01-2020 20:32
No to teraz urzędasy niech zamawiają obiadki na tackach jednorazowych.
~Rewolucja 27-01-2020 20:46
Tragedia jak ludzie są tutaj manipulowani, podszywają się pod mój nick. Druga sprawa większość komentujących nie wie o co chodzi z tym wszystkim.... To wszystko, ta uchwała dotyczy miejskich instytucji, i terenów, które nie będą używały plastiku, którego jest za wiele w środowisku i zasypuje całą ziemie. Czyli jeśli urząd nie będzie kupował plasikowych kubeczków, na terenach wynajętych od miasta nie będzie można sprzedawać nic z plastiku i w plastiku np. napoju w kubeczku jednorazowym [ JAK ZWYKLE LUDZIE NIE CZYTAJĄ A TROLLE PISZĄ GŁUPOTY PODSYCAJĄ ludzi ]
~prawda czasu prawda ekranu 27-01-2020 21:07
do: ~Rewolucja (20:46)
W pozostałych punktach uchwały których w artykule nie przytoczono jest min. zapis: "§ 4. Wprowadza się na terenie Miasta Wałbrzycha zakaz sprzedaży oraz udostępniania Klientom toreb na zakupy z tworzywa sztucznego". - od 1 września 2020.
~gdzie tu sens gdzie logika 27-01-2020 20:57
Po tym jak podnieśli opłaty za wywóz śmieci uzasadniając podwyżkę wzrostem kosztów i ilości śmieci teraz chcą ich ograniczenia. Jak już płacę więcej wg nowych wyliczonych stawek dostosowanych do ilości śmieci to nagle chcecie abym mniej ich "produkował". To może umówimy się tak - obniżcie mi cenę do tej co była, a ja zastosuje się do wytycznych. Teraz to dla mnie żaden interes. Zgodnie z uzasadnieniem do uchwały za wywóz śmieci podwyżka (nowa cena) gwarantuje realizację usługi na właściwym poziomie i pokrycie kosztów ich wywozu, przetworzenia i utylizacji. Teraz to pewnie większość stwierdzi - płacę za wszystko więc możecie mnie pocałować ...
~kolejna typowa (eko)ściema! 28-01-2020 10:04
do: ~gdzie tu sens gdzie logika (20:57)
Najpierw niech Prezydent wytłumaczy się publicznie z faktu dlaczego odkąd ponownie nastała w Wałbrzychu ALBA, czyli od listopada 2019, drastycznie spadł odbiór tzw. segregowanych śmieci, zwłaszcza PLASTIKU typu pet. Dane mówią o spadku rzędu ponad 30%. Co się nagle stało? Wałbrzyszanie zaprzestali zużywać takich ilości plastiku, jak próbował sugerować prezes Stanek? Jeśli tak, to te plastikowe kostki z butelek pet ustawione na piaskowej i w śródmieściu są typową ściemą. A może jest inny powód, znacznie bardziej błahy? Miasto przez tyle czasu było robione w bambuko i płaciło za nie swoje odpady! Jeśli tak to należy wykonać ponownie symulację kosztów, bo te 27 zł od stycznia zostało wzięte z kapelusza. W takiej sytuacji nie powinno być podwyżki o 15 zł, a góra o 8 zł na osobę. Panie Prezydencie czekamy na wyjaśnienia i osobiste wytłumaczenie się przez Pana z zaistniałych okoliczności. Starczy Panu odwagi?
~Tak to wygląda 28-01-2020 10:28
do: ~kolejna typowa (eko)ściema! (10:04)
Afera z Albą to robota układu PiSowsko - Albowskiego mająca na celu, zdyskredytować Szełemeja. Był Komunalnik była jazda na Komunalnika i Szełemeja. Jest Alba jest jazda tylko na Szełemeja ! Reportaż z TV pokazał że Viola z prezesem Alby dobrze się znają, w Albie widnieje nazwisko wiceburmistrza Boguszowa - ( zarówno Viola i władze Boguszowa trzymają sztame z Albą i jednocześnie są przeciwko Szełemejowi ) - Do tego dochodzi propagandowy profil Zielony Wałbrzych, który szkalował Kominalnika i Szełemeja, teraz o Albie nic tam nie znajdziesz. Ponadto na Zielonym Wałbrzychu wypowiada się śmietanka w komentarzach, te same mordy popierające PiS, jeszcze są publikowane posty z TV i z władz Boguszowa i Starosty { stąd ta pewność że to ustawiona akcja przeciwko Szełemejowi } WSZYSTKIE FAKTY prowadzą w kierunku opozycji, która jest przeciwko Szełemejowi. Ludzie się nabierają na propagandę PiSu i celowe działania próbujące zdyskredytować Szełemeja. ŻE Szełemej ma silne poparcie, ciężko z nim wygrać wybory, to tworzy się takie akcje przeciwko Szełemejowi żeby zmniejszyć mu poparcie.
~Andrzej Andrzej 27-01-2020 21:05
Czyli co? Dziecko z napojem, balonikiem, czy petent z reklamówką jednorazową nie wejdzie nie wejdzie do urzędu lub budynku gminnego? A ludzie przyjmujący tak durnowate uchwały będą nadal mieli do nich dostęp by wymyślać jeszcze większe bzdury?
~Szełemej musi odejść 28-01-2020 12:51
do: ~Andrzej Andrzej (21:05)
Wszystko po to żebyś nie zawracał szełemejowi dooopy w Ratuszu. Bo on w tym czasie jest w aglomeracji albo na drugim etacie w szpitalu.
~HAZAEL 28-01-2020 5:42
Jestem karzącą ręką mojego prezydenta! Któremu PiSiorowi przylać????!!!
~Szełemej musi odejść 28-01-2020 9:37
do: ~HAZAEL (5:42)
Zrób sobie dobrze własną rączką
~Ja 28-01-2020 7:22
Teraz na siłowni beda ganiać ludzi dawać mandaty za Wodę kupiona w naszym uzdrowisku Annę? Cyrk. Dąbrówka leczniczasprzedaja tylko plastik.chory przepis jak kiedyś z prohibicją
~Ekolog 28-01-2020 8:37
Stop zakaz... Ciekawe ciekawe... Bilans i tak się nie zmniejszy przez tysiące workow, w które trzeba ładować popiół... Jak myślicie co się z nimi dzieje? Trafiają na wysypisko. Tylko osobne pojemniki na popiół powinno się stosować.
~plastyk 28-01-2020 10:42
Oficjalnie protestują również siostry Godlewskie . Jak to stop ?
~Andrzej Andrzej 29-01-2020 7:39
No to będzie się działo. § 4. Wprowadza się na terenie Miasta Wałbrzycha zakaz sprzedaży oraz udostępniania Klientom toreb na zakupy z tworzywa sztucznego. § 5. Naruszenie zakazów określonych w § 3 i § 4 podlega karze grzywny w trybie i na zasadach określonych w prawie o wykroczeniach.
~turysta 29-01-2020 8:39
Pomysł od du-py strony ,co może konsument zrobić jak producenci artykułów spożywczych i przemysłowych pakują w plastik wszystko., zamiast pakować w szkło i papier , przykład piwa i wódki itp mogla by być jednego typu szklana butelka z kaucją i na wymiane , i już jakie są oszczędnosci
~Marek74 29-01-2020 9:26
Nie można zakazać sprzedaży legalnych produktów? Nie można ograniczać swobody gospodarczej. Uchwała łamie jeszcze kilka innych ustaw i z gruntu do odrzucenia przez nadzór wojewody. W wałbrzyskim szpitalu teraz strzykawki też będą szklane i gotowane. Zamiast opakowań plastikowych, będą papierowe więc wycinamy drzewa. Z centrum już betonową pustynię zrobiono. Pozbyto się drzew i skwerów. Tak nawiasem, to w Wałbrzychy Monty Python w realu i na codzień.
~Moherowy Pisior 3-02-2020 21:39
Dlaczego papier wrzucamy do nieekologicznych, niebieskich pojemników z plastiku?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group