Niedziela, 19 września
Imieniny: Konstancji, Teodora
Czytających: 2326
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Grzmiąca: Zmarł Henryk Janas

Wtorek, 5 maja 2020, 8:47
Aktualizacja: Środa, 6 maja 2020, 8:13
Autor: red
REGION, Grzmiąca: Zmarł Henryk Janas
Fot. UM Głuszyca
Dotarła do nas smutna informacja o śmierci artysty plastyka, mistrza rzemiosła artystycznego, mieszkańca Grzmiącej – Henryka Janasa.

Jego głównym zajęciem była metaloplastyka - grawerstwo, brązownictwo, złotnictwo. Rzeźbił w drewnie, kamieniu, metalu, rysował, malował, wykonywał projekty graficzne małej architektury: medale, statuetki i przedmioty użytkowe. Był autorem m.in. insygniów zdobiących salę Senatu RP, statuetek na międzynarodowe i krajowe imprezy sportowe. W swoim dorobku ma także liczne tablice pamiątkowe i szyldy na gmachach polskich ambasad oraz konsulatów. Projektował oprawę plastyczną wielkiej wystawy o Friedrichu Schillerze w Warszawie w 1984 r. oraz targów warszawskiego rzemiosła w Monachium, Kolonii i Axel w Holandii.

Pozostawił wiele planów, zamierzeń artystycznych, niedokończonych projektów. We wrześniu 2020 r. miał się odbyć w murach Centrum Kultury-MBP w Głuszycy kolejny wernisaż prac Henryka Janasa - projekt pn.” TU JEST MÓJ DOM”, organizowany cyklicznie co dwa lata. Ostatni wernisaż grafik artysty ukazującego piękno Głuszycy i Ziemi Wałbrzyskiej odbył się 16 września 2018 r. w głuszyckim CK-MBP. Wernisaż wzbogaciły występy licznego grona twórców zaprzyjaźnionych z artystą.

Twoja reakcja na artykuł?

1
5%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
5%
Nudzi
16
84%
Smuci
0
0%
Złości
1
5%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group