• Niedziela, 16 czerwca 2019
  • Godz. 5:26
  • Imieniny: Aliny, Anety, Benona, Julity, Justyny
  • Czytających: 2812
  • Zalogowanych: 2
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Zmiany w systemie wynagrodzeń dla pracowników sieci Biedronka

Wiadomości: Wałbrzych/Kraj
Poniedziałek, 7 stycznia 2019, 10:37
Aktualizacja: 11:40
Autor: red
Fot. red
W Wałbrzychu i powiecie wałbrzyskim funkcjonuje kilkanaście sklepów sieci Biedronka. Dla pracowników tychże sklepów wielkopowierzchniowych zapewne ta informacja ma duże znaczenie.

Od stycznia 2019 r. Biedronka wprowadziła modyfikacje w systemie wynagrodzeń. Zmianie ulegają zasady wypłacania premii za wyniki oraz nagrody za brak nieplanowanych nieobecności.

Pracownicy sklepów Biedronka poza pensją podstawową otrzymują również uznaniową premię powiązaną z wynikami sklepu oraz nagrodę za brak nieplanowanych nieobecności. Od stycznia 2019 r. kwartalna premia za wyniki zostanie zastąpiona premią miesięczną. Modyfikacji ulegną także zasady jej naliczania, w efekcie czego obejmie ona większą część pracowników Biedronki. Strategicznym celem sieci jest budowanie pozytywnego doświadczenia zakupowego klientów, więc będzie to jedno z kryteriów decydujących o otrzymaniu tego bonusu. Od nowego roku pracownicy sklepów miesięcznie mogą otrzymać premię w wysokości 170 zł brutto.

Od stycznia 2019 r. zmianie ulega także sposób przyznawania nagrody za brak nieplanowanych nieobecności. Pracownicy sklepów sieci Biedronka, centrów dystrybucyjnych i Fabryki Zup będą otrzymywać 100 proc. jej wartości przy braku nieplanowanych nieobecności w danym miesiącu, 75 proc. jej wartości przy jednym dniu nieplanowanej, ale usprawiedliwionej nieobecności i 50 proc. jej wartości przy dwóch takich absencjach. Dzięki temu nagrodę będzie mogło otrzymać więcej osób niż dotychczas.
- Chcemy, by nasz system wynagrodzeń odpowiadał na aktualne potrzeby pracowników i był kształtowany w oparciu o czynniki rynkowe. Podczas tegorocznego przeglądu wynagrodzeń zmodyfikowaliśmy dwa elementy składowe: nagrodę za brak nieplanowanych nieobecności i uznaniową premię powiązaną z wynikami sklepu. Chcemy, aby nasi pracownicy mieli większą szansę na uzyskanie tej nagrody, i co za tym idzie dodatkowe środki finansowe, nawet mimo sporadycznych krótkotrwałych absencji. Z drugiej strony istotne jest dla nas to, by w ocenie ich pracy podkreślać rolę budowania pozytywnego doświadczenia zakupowego klientów – mówi Tomasz Dejtrowski, dyrektor ds. wynagrodzeń i świadczeń w Jeronimo Martins Polska S.A.

Poza modyfikacją zasad wypłacania nagrody za brak nieplanowanych nieobecności i premii wynikowej, Biedronka dokonuje też aktualizacji wysokości wynagrodzeń. Zdecydowana większość pracowników sieci już wcześniej otrzymywała wynagrodzenie zasadnicze powyżej stawki krajowej pensji minimalnej, obowiązującej od 1 stycznia 2019 r. Dla pozostałej grupy, której wynagrodzenia zasadnicze byłyby niższe, od stycznia stawki zostały dostosowane do nowego poziomu.

Jeronimo Martins Polska jest największym prywatnym pracodawcą w Polsce, zatrudniającym ponad 65 tys. pracowników.

Twoja reakcja na artykuł?

4
29%
Cieszy
0
0%
Dziwi
2
14%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
14%
Złości
6
43%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~x 7-01-2019 13:42
I najlepsze czego redaktor nie napisał. Stawka do roku pracy 2250 brutto. Najniższa krajowa: też 2250 brutto. Po roku pracy 2300 brutto. I po 3 latach pracy 2500 brutto. Na pewno będą tłumy chętnych do takiej pracy gdzie grafik jest zmieniany 10-15 razy w miesiącu za najniższą krajową plus premię, której nie widziało większość kasjerek.
~RP 8-01-2019 20:44
Biedronka bawiła się w Marii,było 400 osób-pracownicy
~żul 8-01-2019 21:10
Łaski nikt nie zrobił,bo fundusz socjalny trzeba przepić....

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group