Sobota, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 1965
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Znalezisko archeologiczne na Placu Kościelnym

Wiadomości: Wałbrzych
Piątek, 6 sierpnia 2010, 17:11
Aktualizacja: 17:12
Autor: Sven
Trwa rewitalizacja wałbrzyskiej starówki. W trakcie prac ziemnych na Placu Kościelnym, natrafiono na trumnę. Znajdowała się na głębokości stu osiemdziesięciu centymetrów i była w stanie znacznego rozkładu. W tym miejscu stał kiedyś zbór ewangelicki.

Na szczęście wszystko odbywa się pod nadzorem znajdującego się w Parku Wielokulturowym Stara Kopalnia działu archeologii, którym kieruje Anna Kowalska. Zapytaliśmy o szczegóły.
– Podczas prac ziemnych odkryta została trumna. Jej wieko już się zapadło. Operatorzy koparek wiedzą, że należy zwracać uwagę na wszystko, co znajduje się w ziemi. Można powiedzieć, że jest to pojedynczy pochówek. Na tym etapie określenie szczegółów nie jest możliwe. Potrzebne są badania antropologiczne oraz badania szczątków ubrania i nakrycia głowy. Przydatne będzie także określenie wieku drewna, z którego zrobiono trumnę. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest to szkielet żołnierza, mniej więcej, z okresu wojen śląskich (1740 – 1763) – zakończyła Anna Kowalska.

Pytań nasuwa się mnóstwo. Współczesna nauka rozwieje tylko część wątpliwości. Ustali wiek człowieka, armię, w której służył i dość precyzyjnie datę pochówku, może przyczynę śmierci. Jednakże bez źródeł pisanych nie da się ustalić, kim był, jak się nazywał, jakiej był narodowości i wyznania, dlaczego pochowano go poza cmentarzem i wielu innych ciekawych rzeczy. A wałbrzyskie źródła są rozproszone i niekompletne. Na razie jednak nieboszczyk pozostaje w rękach archeologów z Uniwersytetu Wrocławskiego.

A wykopy trwają. Niedługo rozpruta zostanie ulica Kościuszki, potem Sienkiewicza i Moniuszki – najstarsze, poza Rynkiem, w mieście. Kto wie, jakie kryją tajemnice.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~sztyrlic i henio 6-08-2010 17:46
Wielkie mi odkrycie! Za sto lat archeolodzy będą mieli zgryz jak znajdą ciała tych co mafia do pustych biedaszybów powrzucała. Henio stwierdził że wysnują torę o pochówkach obrzędowych. Bo niby poco wszystkie zwłoki maja wyłamane ręce w barkach? No żeby się nie wygrzebali. Taki zabobon. Bo w latach 2000 - 2010 na tych ziemiach to panował niezły ciemnogród jak ludzi w workach chowali Panie docencie...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group