Sobota, 24 lipca
Imieniny: Kingi, Krystyny
Czytających: 2484
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Zwycięskie projekty Wałbrzyskiego Budżetu Partycypacyjnego

Piątek, 26 września 2014, 7:00
Aktualizacja: 17:29
Autor: red.
Wałbrzych: Zwycięskie projekty Wałbrzyskiego Budżetu Partycypacyjnego
Fot. Robert Bajek
Zakończyła się kolejna edycja Wałbrzyskiego Budżetu Partycypacyjnego. W tym roku Wałbrzyszanie do w ramach WBP mieli do rozdysponowania 5 milionów złotych, z tego 3 miliony złotych na projekty lokalne i 2 miliony złotych na projekty ogólnomiejskie. Wczoraj w Ratuszu zostały przedstawione zwycięskie projekty.

-To jest trzecia edycja. Więcej uczestniczących, znacząco więcej głosujących. Lepsze projekty, lepiej skonstruowane i nasze doświadczenie większe niż w ubiegłym roku. Wiemy doskonale, że budżet partycypacyjny to jest narzędzie, to jest pomysł, który rozruszał lokalne społeczności. Widzimy to wyraźnie i w gruncie rzeczy taki był cel. Widzimy wyraźnie, że udało nam się lokalne społeczności, małe kluby dzielnicowe zmobilizować. Pojawiły się talenty. Prawdziwe talenty organizacyjne. Pojawiły się osoby, które mają w sobie to coś, żeby z nich stworzyć lokalnego lidera. Potrzebujemy w Wałbrzychu a myślę że i w całej Polsce, żeby ten powiew demokracji lokalnej był świeży. Dorastacie do tego, żeby wziąć sprawy w swoje ręce. Budżet partycypacyjny służy do przekonania Was do tego. Ale służy również do tego, żeby Wasza dzielnica, podwórko, zakątek był lepszy po tej kolejnej edycji - powiedział Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej zwracając się do przybyłych do Ratusza gości.

Do 30 czerwca mieszkańcy Wałbrzycha mogli składać projekty w ramach Wałbrzyskiego Budżetu Partycypacyjnego. Ogółem wpłynęło 100 propozycji - 79 lokalnych i 21 ogólnomiejskich, z czego akceptację uzyskały 74 projekty lokalne i 20 miejskich. Głosowanie nad nimi odbyło się w dniach od 1 do 10 września. Frekwencja wyniosła ponad 25 procent. Podział środków na poszczególne dzielnice uzależniony był od liczby mieszkańców i kształtował się następująco: Śródmieście, Gaj: 330 000 złotych, Nowe Miasto: 270 000 złotych, Stary Zdrój: 240 000 złotych, Podgórze, Stary i Nowy Glinik: 300 000 złotych, Biały Kamień, Konradów: 360 000 złotych, Sobięcin: 180 000 złotych, Szczawienko, Książ, Lubiechów: 120 000 złotych, Poniatów: 60 000 złotych, Rusinowa, Kozice: 90 000 złotych, Piaskowa Góra: 510 000 złotych i Podzamcze: 540 000 złotych.

Wśród projektów ogólnomiejskich znalazły się:

- Szkolne planetarium i obserwatorim astronomiczne w ZS nr 1. Koszt projektu: 320 000 zł.
- Poprawa jakości i standardu życia osób starszych - zakup łóżek rehabilitacyjnych dla Domu Pomocy Społecznej. Koszt projektu: 138 799 zł
- Wałbrzyskie Centrum Turystyczno-Rekreacyjne - "Podziemia II LO". Koszt projektu: 580 000 zł
- Mistrzostwa Klas I-III w piłce nożnej. Koszt projektu: 106 800 zł
- Budowa miasteczka ruchu drogowego z rozbudową bazy sportowej. Koszt projektu: 1 275 000 zł
- Utworzenie sali doświadczania świata i integracji sensorycznej dla dzieci z Wałbrzycha. Koszt projektu: 96 000 zł
- Bliżej aktywności zawodowej - Zespół Szkół Zawodowych Specjalnych. Koszt projektu: 251 190 zł
- Zakup strojów scenicznych i obuwia dla ZPiT "Wałbrzych". Koszt projektu: 56 320 zł
- Park ze Skwerem Sybiraków na Piaskowej Górze jako Centrum Aktywności Rekreacyjno-Sportowej. Koszt projektu: 1 996 629 zł
- Klub Środowisk Twórczych. Koszt projektu: 200 200 zł
- Ścianka wspinaczkowa w "Energetyku". Koszt projektu: 125 000 zł
- Wałbrzyska Strefa Wspinaczkowa "Mechanik". Koszt projektu: 159 900 zł
- Program aktywizacji wałbrzyskich seniorów "Bądź aktywny kulturalnie". Koszt projektu: 199 400 zł
- Im lepsze boisko typu Orlik - tym bezpieczniej dla dzieci. Koszt projektu: 2 000 000 zł
- Mobilne centrum wypoczynku, nauki i zabawy dla dzieci. Koszt projektu: 600 000 zł
- Studio fotograficzno-filmowe przy III LO. Koszt projektu: 152 000 zł
- Budowa mieszkań socjalnych przy ul. Młynarskiej. Koszt projektu: 1 350 000 zł
- Centrum Wielokulturowe Brave Kids. Koszt projektu: 315 000 zł
- Ośrodek doskonalenia techniki bezpiecznej jazdy oraz sportów motorowych - Motopark Wałbrzych. Koszt projektu: 2 000 000 zł
- Wałbrzyskie Centrum Aktywizacji Lokalnej i Samorozwoju. Koszt projektu: 127 040 zł

Zwycięski okazał się projekt zakładający utworzenie ośrodka doskonalenia techniki bezpiecznej jazdy oraz sportów motorowych - Motopark Wałbrzych.

Jeżeli chodzi natomiast o projekty lokalne, to zwyciężyły:

Śródmieście, Gaj - „Od juniora do seniora” - budowa boiska rekreacyjnego oraz szachów plenerowych przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 28 im. Jana Pawła II w Wałbrzychu.

Nowe Miasto - Budowa boiska wielofunkcyjnego przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 23 w Wałbrzychu.

Stary Zdrój - Otwarta siłownia zewnętrzna i rozbudowa placu zabaw – miejsce rekreacyjne dla mieszkańców dzielnicy Stary Zdrój i uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 30, oraz Multimedialna Pracownia Językowa w Publicznej Szkole Podstawowej nr 30.

Podgórze, Stary Glinik, Nowy Glinik - Bezpieczny dojazd i dojście do cmentarza oraz porządek i bezpieczeństwo na miejscach postojowych przy cmentarzu na Podgórzu.

Biały Kamień, Konradów - Relaks – centrum sportu i zabawy, Centrum Sportowo-Informatyczne przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 6 w Wałbrzychu i „Radość dla malucha” - plac zabaw przy ul. Bocznej; doposażenie placu zabaw przy ul. Baczyńskiego.

Sobięcin - Budowa parkingu i naprawa nawierzchni pieszych ciągów komunikacyjnych przy ul.Kosteckiego od nr 17A do 27.

Szczawienko, Książ, Lubiechów - Plac zabaw dla dzieci w dzielnicy Szczawienko przy ul.Makowej.

Poniatów - Modernizacja boisk znajdujących się na terenie byłej Szkoły Podstawowej nr 19 oraz doposażenie w/w terenu w elementy siłowni zewnętrznej.

Rusinowa, Kozice - „Familia” Plac rekreacyjno-zabawowy – etap II, Plac rekreacyjny „Kozia Wyspa” i Doposażenie pomieszczenia gospodarczego (kuchni) w meble kuchenne i sprzęt AGD w siedzibie Rady Wspólnoty Samorządowej Rusinowa – Kozice na potrzeby świetlicy środowiskowej dla dzieci i młodzieży oraz Osiedlowego Klubu Seniora.

Piaskowa Góra - Rewitalizacja alejki między Hospicjum, a Gimnazjum nr 6 łączącej ul. Główną i Piętnastolecia nowym miejscem dla Ciebie i Twojej rodziny. Nowe ścieżki dla pieszych i rowerów, oświetlenie, sprzęt sportowy i fitness, plac zabaw, ławki. Każdy znajdzie coś dla siebie, dlatego liczymy na Ciebie!

Podzamcze - Monitoring osiedlowy „Bezpieczne Podzamcze”.

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group