Sobota, 2 lipca
Imieniny: Marii, Urbana
Czytających: 6511
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Żywa Biblioteka w Wałbrzychu. Bo na rozmowę nigdy nie jest za późno

Czwartek, 22 września 2016, 6:52
Autor: red
Wałbrzych: Żywa Biblioteka w Wałbrzychu. Bo na rozmowę nigdy nie jest za późno
Fot. organizatorzy
Już w piątek 23 września po raz trzeci w Wałbrzychu zagości Żywa Biblioteka.

Od 10.00 do 18.00 na wałbrzyskim Rynku każdy będzie miał okazję porozmawiać z osobami należącymi do grup narażonych na dyskryminację, uprzedzenia, stereotypy i wykluczenie. Najbliższa edycja projektu odbywa się w ramach III Wałbrzyskich Senioraliów, a poprzedzi ją debata pt. "Czy seniorzy boją się inności?" z udziałem m.in. Pełnomocniczki Terenowej Rzecznika Praw Obywatelskich we Wrocławiu oraz wykładowców Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu.

Żywa Biblioteka to projekt edukacyjny, który umożliwia wszystkim chętnym nieformalny osobisty kontakt z osobami reprezentującymi grupy społeczne obarczone stereotypami oraz zagrożone wykluczeniem i dyskryminacją. Zainicjowany w 2000 r. w Danii obecnie jest realizowany w ponad 70 krajach na całym świecie. Główną ideą projektu jest propagowanie wartości takich jak: otwartość, różnorodność i prawa człowieka.

Żywe Książki to osoby reprezentujące grupy społeczne zagrożone dyskryminacją i wykluczeniem ze względu na m.in. następujące cechy: pochodzenie narodowe i etniczne, kolor skóry, orientację seksualną, tożsamość płciową, religię/wyznanie, niepełnosprawność, trudną przeszłość (uzależnienia, pobyt w więzieniu, bezdomność), wygląd zewnętrzny, światopogląd, itp.

W trakcie najbliższej edycji Żywej Biblioteki w Wałbrzychu będzie można porozmawiać z ateistą, byłym więźniem, cyganką, gejem, imigrantką, muzułmanką, osobą chorującą psychicznie, osobą chorującą na depresję, osobą transseksualną, parą lesbijską, patriotką, psychologiem, Syryjczykiem, wolontariuszem oraz Zaolzianką. Każdy Czytelnik w rozmowie z Żywą Książką będzie miał okazję skonfrontować swoje wyobrażenia na temat danej grupy społecznej z rzeczywistością.

Żywa Biblioteka w Wałbrzychu odbędzie się 23 września 2016 r. w godz. 10.00 – 18.00 na wałbrzyskim Rynku (w przypadku złej pogody wydarzenie zostanie przeniesione do Biblioteki pod Atlantami, Rynek 9).
Żywa Biblioteka jest organizowana w ramach projektu „Rozwój Żywych Bibliotek na Dolnym Śląsku” współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Organizatorem lokalnym Żywej Biblioteki jest Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych we współpracy z Centrum Aktywności Lokalnej Biblioteką pod Atlantami w Wałbrzychu oraz Stowarzyszeniem Animatorów Rozwoju Zmiana.

Żywa Biblioteka/Human Library Wałbrzych odbywa się pod patronatem honorowym Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara, Marszałka Województwa Dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego, Prezydenta Miasta Wałbrzycha dr Romana Szełemeja, Human Library Organization, Sieci Żywa Biblioteka Polska oraz Dolnośląskiego Festiwalu Wolontariatu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group