Wtorek, 25 stycznia
Imieniny: Miłosza, Pawła
Czytających: 2641
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Sokołowsko: Żywa lekcja przyrody

Poniedziałek, 27 maja 2019, 10:25
Autor: red
REGION, Sokołowsko: Żywa lekcja przyrody
Fot. użyczone
21 maja w Zespole Szkolno –Przedszkolnym w Sokołowsku odbył się finał XVII Gminnego Sejmiku Ekologicznego Szkół Podstawowych pod hasłem „PSZCZOŁY –DOBRO DLA ŚRODOWISKA, DOBRO DLA CZŁOWIEKA, DOBRO DLA ŚWIATA".

Uczniowie uczestniczyli w konkursach, których celem było poznanie znaczenia pszczół w przyrodzie, zagrożenia i przyczyny spadku ich liczebności oraz rozbudzanie poczucia odpowiedzialności za środowisko naturalne i organizmy w nim żyjące. W Polsce występuje ponad 470 gatunków pszczół, z czego aż 222 to gatunki zagrożone wyginięciem.

Zwycięzcy konkursów:

Test wiedzy pt: „Pszczoły- najważniejsze owady świata bez nich nie przetrwamy" dla klas VI-VIII:

I miejsce – Maria Wyszowska kl. VIII

II miejsce – Sandra Hekawe kl. VII

III miejsce – Amelia Paulińska kl.VI

Konkurs plastyczny pt: „Mała pszczoła wiele zdoła" dla klas I-III:

I miejsce –Wiktoria Rejkowicz kl.II

II miejsce –Julia Siemasz kl.I

III miejsce –Wiktor Pilarski kl.II

Konkurs literacki pt: „ W imieniu pszczół" dla klas IV-V:

I miejsce –Michał Dubicki kl.V

II miejsce –Michalina Kamińska kl.IV

III miejsce –Rafał Rużak kl.V

Prezentacja multimedialna pt: „ Jakie są przyczyny i konsekwencje masowego wymierania pszczół i jak temu zaradzić":

I miejsce –Natalia Radzik kl.VI

II miejsce –Amelia Burnat kl.V

III miejsce –Filip Maślankiewicz kl.VII

Po zakończeniu części oficjalnej - wręczeniu nagród i poczęstunku - uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z panią pszczelarz. Celem spotkania było podkreślenie znaczenia pszczół oraz konieczności ochrony tych owadów. Pszczołom zagrażają bakterie, wirusy, pasożyty, pestycydy stosowane w rolnictwie, zmiany środowiskowe, a także rosnące skażenie środowiska. Wiele danych wskazuje na to, że produkty pszczele wywierają korzystny wpływ na zdrowie. Dlatego bardzo istotne jest uświadamianie (edukowanie) społeczeństwa, w tym najmłodszych, że tak naprawdę, by pomóc pszczołom wystarczy dbać o środowisko, w którym żyjemy.

Pani pszczelarz opowiadała na temat pszczół a także produkowanego przez nie miodu przedstawiła nam wiele bardzo cennych informacji. Na spotkanie przywiozła różne akcesoria pszczelarskie, ilustracje oraz żywe okazy. Opowiadała o tym, jak wygląda życie w ulu oraz o tym, jaka panuje w nim hierarchia. Przedstawiła zdrowotne właściwości miodu, propolisu i pyłku kwiatowego. Zapoznała wszystkich również z budową ula. Uczniowie mogli zobaczyć prawdziwe pszczoły z bardzo bliska, a także spróbować pysznego miodu i pyłku kwiatowego. Miłą atrakcją było również wykonanie pod koniec zajęć świecy z wosku pszczelego. Na koniec każdy z uczniów dostał certyfikat uczestnictwa w zajęciach.

Wszyscy uczniowie jednogłośnie orzekli, że spotkanie było bardzo ciekawe i na pewno na długo zapamiętają taką „żywą lekcję przyrody".

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group