Wtorek, 16 lipca
Imieniny: Marii, Mariki
Czytających: 4200
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: 15–latka jako "odbierak"

Sobota, 10 czerwca 2023, 9:53
Aktualizacja: 10:36
Autor: red
Wałbrzych: 15–latka jako "odbierak"
Fot. KMP Wałbrzych
Funkcjonariusze kryminalni wałbrzyskiej komendy podczas pracy nad ostatnimi zgłoszonymi przestępstwami na tzw. policjanta i na wnuczka ustalili, że czynny udział brała w nich 15–latka. Nieletnia została zatrzymana w minioną środę na Starym Zdroju i usłyszała już cztery zarzuty.

W okresie od 22 do 25 maja tego roku na terenie naszego miasta doszło do trzech wyłudzeń sporej ilości gotówki - bo łącznie ponad 100 tysięcy złotych - od nieświadomych seniorów, którzy uwierzyli w historię oszustów podających się za policjantów. Sprawcy w każdym z przypadków działali tą samą metodą, informując kobiety w wieku od 69 do 86 lat, że ich pieniądze są zagrożone i trzeba jak najszybciej je zabezpieczyć przez organy ścigania, by nie wpadły w niepowołane ręce.

Wnikliwie przeprowadzone czynności operacyjne pozwoliły na ustalenie tożsamości tzw. „odbieraka”. Okazało się, że zwerbowana do przestępstw tego typu została 15-latka. Młoda wałbrzyszanka trafiła w ręce mundurowych w środowe przedpołudnie w jednym z mieszkań przy ul. Pocztowej w Wałbrzychu.

Podczas wykonanych dalszych czynności procesowych mundurowi udowodnili nastolatce, że dopuściła się kolejnego podobnego przestępstwa, ale tym razem na terenie Kłodzka. 15-latka 23 marca tego roku odebrała od pokrzywdzonej w sprawie 89-latki ponad 40 tysięcy złotych, które miały być kaucją dla jej "wnuczki" za spowodowanie śmiertelnego wypadku na terenie Niemiec.

O losie nastolatki zadecyduje teraz sąd rodzinny. Przypominamy, że według ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich wobec osoby popełniającej czyny karalne – tak jak w tym przypadku - mogą być stosowane środki wychowawcze, środek leczniczy oraz środek poprawczy. Kara może być orzeczona tylko w wypadkach prawem przewidzianych, jeżeli inne środki nie są w stanie zapewnić resocjalizacji nieletniego.

Twoja reakcja na artykuł?

4
31%
Cieszy
2
15%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
8%
Smuci
1
8%
Złości
5
38%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group