Poniedziałek, 21 września
Imieniny: Jonasza, Mateusza
Czytających: 3387
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

180 mln zł na książki

Wiadomości: Kraj
Wtorek, 13 sierpnia 2013, 16:35
Autor: red
Fot. red
Niemal 180 mln zł– tyle pieniędzy rząd przeznaczy w tym roku na dofinansowanie kosztów zakupu podręczników przez rodziców. Jest to o 52 mln zł więcej niż w zeszłym roku i pozwoli objąć pomocą ponad 575 tys. uczniów. Rządowy program pomocy uczniom w 2013 r. „Wyprawka szkolna” wszedł w życie 18 lipca. Wnioski o przyznanie dofinansowania na zakup podręczników, książek pomocniczych i materiałów dydaktycznych w ramach rządowego programu pomocy uczniom można składać do 6 września.

W tym roku programem zostali objęci uczniowie pierwszych roczników uczących się zgodnie z nową podstawą programową oraz uczniowie klas najmłodszych - I-III szkół podstawowych. O wsparcie mogą się starać rodziny, w których dzieci są uczniami klas pierwszych szkoły podstawowej oraz odpowiedniej klasy szkoły artystycznej, a dochód na jedną osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 539 zł netto. Dla uczniów pozostałych klas objętych programem jest to dochód nieprzekraczający 456 zł netto na osobę w rodzinie.

Programem objęci są uczniowie rozpoczynający we wrześniu edukację szkolną w:
- klasach I-III i klasie V szkoły podstawowej, ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia,
- klasie II szkoły ponadgimnazjalnej: zasadniczej szkoły zawodowej, liceum ogólnokształcącego i technikum,
- klasie V: ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia i ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych,
- klasie II liceum plastycznego,
- klasie II lub VIII ogólnokształcącej szkoły baletowej.

Programem „Wyprawka szkolna” będą objęci także uczniowie słabowidzący, niesłyszący, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym.
- Program został stworzony z myślą o uczniach z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej lub życiowej. Do rozdysponowania jest niebagatelna kwota 180 mln zł i warto, żeby rodzice korzystali z możliwości dofinansowania i składali wnioski do szkół. Istotny jest też fakt, że uczniowie niepełnosprawni mają prawo ubiegać się o dofinansowanie w programie bez względu na dochód, na jednego członka rodziny. Muszą posiadać jedynie orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Drodzy rodzice, pamiętajmy, że termin składania wniosków mija już 6 września- przypomina posłanka Izabela Katarzyna Mrzygłocka.

W celu uzyskania dofinansowania należy wypełnić wniosek (dostępny w sekretariatach szkół) i złożyć go do dyrektora szkoły w terminie do 6 września 2013 r. Należy pamiętać o dołączeniu zaświadczenia o wysokości dochodów albo o korzystaniu z zasiłku, a w przypadku uczniów niepełnosprawnych – kopii orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Opiekunowie muszą także przedstawić fakturę, paragon, rachunek lub odpowiednie oświadczenie o zakupie podręczników wystawione imiennie na ucznia lub opiekuna.

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~zyga 13-08-2013 19:01
Lepiej niech zlikwidują VAT na podręczniki a nie rzucają jakieś ochłapy.Od sms-ów charytatywnych już dawno mieli znieść VAT ale ciężko coś sobie od mordy odstawić.
~:))) 13-08-2013 19:30
Niemal 180 mln zł– tyle pieniędzy rząd przeznaczy w tym roku na dofinansowanie kosztów zakupu podręczników przez rodziców.-> a ja myślałam,że nauka w Polsce jest darmowa w dosłownym tego słowa znaczeniu biorąc pod uwagę fakt niewolniczych podatków w wysokości 83% dochodu / dochodowy,vat,akcyza,cło od nieruchomości itp. /
~Kuesnacht 13-08-2013 20:23
A może by tak pozwolić ludziom zarabiać, aby stać ich było na podręczniki dla dzieci? A nie udawać dobroduszną ciotkę co to wyłożyła mamone dla biednych i chorych! Ale nie tak się nie da- ależ się zapędziłem! Trzeba by najpierw zlikwidować socjalizm!
~siwy 13-08-2013 21:40
Może Pani poseł Zalewska będzie w tych sprawach bardziej aktywna ,a nie w pisaniu donosów na prezydenta bo zastępuje związki zawodowe i inne instytucje państwowe które są do tego powołane.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group