Środa, 22 września
Imieniny: Maurycego, Tomasza
Czytających: 2900
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: 20 szkół z Dolnego Śląska w programie „Cyfrowa Szkoła”

Sobota, 1 września 2012, 15:54
Aktualizacja: 16:13
Autor: opr.red.
Region: 20 szkół z Dolnego Śląska w programie „Cyfrowa Szkoła”
Fot. użyczone
W rozpoczynającym się roku szkolnym rusza pilotażowy program „Cyfrowa Szkoła”. W ramach rządowego projektu 402 szkoły podstawowe w całej Polsce otrzymają dofinansowanie o łącznej wysokości 43 818 844 zł na zakup nowoczesnego sprzętu multimedialnego, w tym dla 20 szkół z województwa dolnośląskiego biorących udział w „Cyfrowej Szkole” przeznaczono aż 2 728 000zł. Celem programu jest sprawdzenie, jak najskuteczniej wykorzystać nowoczesne technologie w edukacji młodzieży. Integralnym elementem „Cyfrowej Szkoły” są także szkolenia dla nauczycieli, przygotowujące ich do wykorzystania nowoczesnych rozwiązań w klasie oraz „e–podręczniki”, czyli specjalne zaprojektowane elektroniczne książki. Dzięki temu, że będą one dostępne na wolnych licencjach, każdy będzie mógł je bezpłatnie kopiować, wykorzystywać czy drukować.

Celem pilotażowego programu Cyfrowa Szkoła jest wprowadzenie do polskich szkół nie tylko nowoczesnego sprzętu, ale przede wszystkim innowacyjnych metod nauki z jego wykorzystaniem. Kluczowym narzędziem dla uczniów i nauczycieli biorących udział w programie będą e-podręczniki, opracowane w podlegającym MEN Ośrodku Rozwoju Edukacji. Nad stworzeniem e-podręczników będą pracowali eksperci z uczelni wyższych, w tym Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. „E-podręcznik będzie nowoczesny, cyfrowy i multimedialny.

- Będzie jak gra komputerowa – wciągający, interaktywny, motywujący. Ale nie będą to tylko gry - wiedza zawarta w tradycyjnych podręcznikach będzie wzbogacona o filmy HD, obrazy interaktywne i ćwiczenia. Wiele będzie odniesień międzyprzedmiotowych, pracy projektowej i ciekawostek." – mówi Krzysztof Wojewodzic, koordynator projektu „E-podręczniki do kształcenia ogólnego”.

Dzięki temu, że e-podręczniki będą dostępne na wolnych licencjach, czyli wejdą w skład coraz bardziej popularnych na całym świecie Otwartych Zasobów Edukacyjnych, będą transparentne i umożliwią wyrównanie szans edukacyjnych. Ich tworzenie jest rekomendowane m.in. przez UNESCO oraz sygnatariuszy podpisanej w czerwcu br. Deklaracji Paryskiej. Odpowiadają nie tylko na potrzeby nauczycieli i uczniów, ale także rodziców, którzy z roku na rok wydają coraz więcej pieniędzy na wyprawki szkolne dla swoich dzieci.

-Uważamy, że materiały edukacyjne, stworzone za publiczne pieniądze, powinny być nieodpłatnie dostępne wszystkim zainteresowanym” mówi Paulina Klimek z Ministerstwa Edukacji Narodowej i dodaje.-Jesteśmy przekonani, że e-podręczniki, które umożliwią każdemu uczniowi swobodny i darmowy dostęp do treści edukacyjnych w dowolnym miejscu i czasie, będą stanowiły doskonałe uzupełnienie dostępnej obecnie na rynku bogatej oferty edukacyjnej przygotowanej przez komercyjnych wydawców.

Zgodnie z założeniami „Cyfrowej Szkoły” do 2015r. powstanie 18 e-podręczników do 14 różnych przedmiotów. Będą one przeznaczone do użytku w szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Oprócz tego projekt zakłada stworzenie aż 2 500 zasobów edukacyjnych, stanowiących uzupełnienie e-podręczników. Powstanie e-podręczników będzie możliwe dzięki środkom UE w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki i na jego realizację przeznaczono 45 mln zł.

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group