Środa, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 2897
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: 40–lecie Grupy Wałbrzysko – Kłodzkiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego

Wtorek, 27 września 2016, 7:09
Autor: red
REGION: 40–lecie Grupy Wałbrzysko – Kłodzkiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego
Fot. użyczone
Prowadzą różne życie, pochodzą z różnych miejscowości, wykonują różne zawody, lecz podczas służby działają jak jeden organizm. Łączy ich pasja do gór i chęć niesienia bezinteresownej pomocy wszystkim tym, którzy w górach ulegli wypadkowi.

Ratownicy Grupy Wałbrzysko – Kłodzkiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego świętują w tym roku 40-lecie istnienia grupy.

19 września 1976 roku decyzją Rady Naczelnej GOPR, w miejsce dotychczas działającej Grupy Sudeckiej powołano dwie, niezależne Grupy – Karkonoską obejmującą swym działaniem Sudety Zachodnie i Grupę Wałbrzysko-Kłodzką obejmującą swym działaniem obszar Sudetów Środkowych i Zachodnich.

Początkowo zadaniem ratowników było prowadzenie dyżurów w okresie zimowym w schroniskach Gór Kamiennych Sowich, Orlickich i Masywu Śnieżnika. Jednak stały rozwój turystyki amatorskiej i kwalifikowanej na obszarze działania Grupy Wałbrzysko-Kłodzkiej GOPR spowodował, że obecnie ratownicy pełnią służbę przez cały rok.

40 lat istnienia było okresem niezwykłego rozwoju na wielu polach działalności. Obecnie ratownicy dysponują najnowocześniejszym sprzętem ratowniczym ułatwiającym codzienną służbę. To nie tylko przystosowane do poruszania się w niemal każdym terenie quady czy samochody terenowe, ale także nowoczesny bus służący jako mobilne centrum dowodzenia podczas poszukiwań osób zaginionych. Ratownicy mają do swojej dyspozycji sprzęt alpinistyczny i ekwipunek służący do ewakuacji z drzew i kolei linowych. Intensywne szkolenia odbywające się niemal w każdym miesiącu podnoszą sprawność działania przygotowując do działania w najtrudniejszych warunkach.

Przez okres swego istnienia ratownicy Grupy stali się także nieodzownym elementem lokalnego życia społecznego. Uczestniczą w wielu prelekcjach organizowanych m.in. w przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Członkowie GOPR pojawiają się z pokazami na festynach i wydarzeniach kulturalnych podnosząc świadomość mieszkańców regionu na temat bezpieczeństwa w górach. Akcje „Bezpieczna Zima” to jeden z przykładów wieloletniej obecności ratowników Grupy Wałbrzysko – Kłodzkiej GOPR na stokach narciarskich Zieleńca i Czarnej Góry.

Obecnie 140 ratowników ochotników i ratowników zawodowych sprawuje opiekę nad obszarem obejmującym ok 2500 km2 powierzchni i 1600 km szlaków pieszych, rowerowych i narciarskich oraz rejonów wspinaczkowych, pól startowych dla paralotniarzy, niosąc pomoc wszystkim poszkodowanym na terenach górskich, niezależnie od tego czy są turystami, aktywnymi sportowcami czy po prostu przypadkowymi ofiarami nieszczęśliwych wypadków.

Wraz z rozwojem turystyki notuje się stale rosnącą ilość wypadków. Tylko w ostatnim roku stacjonujący w Wałbrzychu, Sokolcu, Zieleńcu i Międzygórzu zostało przeprowadzonych 219 akcji i interwencji. Poświęcili na działanie ponad 42 tysiące godzin przepracowanych społecznie, co daje średnio 360 godzin przypadających na jednego ratownika.

Wszechstronnie wyszkoleni ratownicy włączają się w akcje innych służb mundurowych wspierając działania straży pożarnej i policji. Współpracują także z Pogotowiem Ratunkowym i Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym oraz szeregiem organizacji społecznych i samorządowych.

Wszystkim ratownikom działającym w Grupie Wałbrzysko – Kłodzkiej GOPR przyświeca jedna myśl zgodna ze złożonym przyrzeczeniem "[...] że póki zdrów będę, na każde wezwanie Naczelnika lub Jego Zastępcy – bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy ludziom jej potrzebującym [...]".

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group