Czwartek, 21 stycznia
Imieniny: Agnieszki, Jarosława
Czytających: 2894
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Zgorzelec: 69. Rocznica Forsowanie Nysy Łużyckiej w Zgorzelcu

Poniedziałek, 21 kwietnia 2014, 17:30
Aktualizacja: 22:55
Autor: opr.red.
Zgorzelec: 69. Rocznica Forsowanie Nysy Łużyckiej w Zgorzelcu
Fot. użyczone
Wałbrzyska delegacja kombatantów oraz harcerzy ZHP Chorągiew Ziemi Wałbrzyskiej wzięła udział w zgorzeleckiej uroczystości oraz złożyła wiązanki kwiatów pod pomnikiem Orła i zapaliła znicze.

16 kwietnia na cmentarzu Bohaterów 2 Armii Wojska Polskiego w Zgorzelcu, pod pomnikiem Orła Piastowskiego, miała miejsce uroczystość upamiętniająca 69. rocznicę forsowania przez żołnierzy 2 Armii Wojska Polskiego Nysy Łużyckiej. Na cmentarzu spoczywa 3424 polskich żołnierzy.

Po przybyciu na uroczystość prezydent RP Bronisław Komorowski przyjął meldunek o gotowości do apelu pamięci od dowódcy kompanii honorowej, a następnie oddał honor sztandarowi pułku i po przeglądzie kompanii honorowej przywitał się z żołnierzami.

- Wyrażam serdeczną wdzięczność w imieniu całego państwa, w imieniu całego narodu, w imieniu państwa wolnych Polaków za tamten wysiłek, dramaty, bo dzięki temu dzisiaj Polska może silnie opierać się na granicy Odry i Nysy i myśleć o dobrym sąsiedztwie z Niemcami -mówił w swoim przemówieniu prezydent Bronisław Komorowski.

Po przemówieniach prezydenta RP oraz burmistrza Zgorzelca został odczytany Apel Poległych a na zakończenie żołnierze kompanii oddali salwę honorową dla uczczenia rocznicy forsowania Nysy Łużyckiej. Ostatnim punktem uroczystości było złożenie przez prezydenta oraz przybyłych gości wieńców pod pomnikiem Orła.

FOTO: KAZIMIERZ MASIUK

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group