Piątek, 27 listopada
Imieniny: Waleriana, Maksymiliana
Czytających: 1689
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

70 lat po Akcji pod Arsenałem – wałbrzyscy harcerze w Warszawie

Wiadomości: Warszawa
Czwartek, 28 marca 2013, 6:17
Autor: organizatorzy/opr.red.
Fot. użyczone
Akcja pod Arsenałem była pierwszą akcją uliczną zbrojnego podziemia i Szarych Szeregów o tak dużej skali przeprowadzoną w okupowanej Warszawie. 26 marca 1943 roku w czasie akcji uwolniono harcmistrza Jana Bytnara „Rudego” oraz przewożonych wraz z nim 25 innych więźniów politycznych. Odbity „Rudy” zmarł 30 marca 1943 w Szpitalu Wolskim na skutek obrażeń zadanych przez gestapowców w czasie przesłuchania.

W dniach 22-24 marca harcerki i harcerze z całej Polski, spotkali się w Warszawie w celu upamiętnienia tych wydarzeń. Z Wałbrzycha pojechały dwie drużyny : 222 Wałbrzyska Drużyna Starszoharcerska „Biedrony” i 3 Wałbrzyska Drużyna Wędrownicza „Barykada” – obie ze Środowiskowego Szczepu DHiZ „Leśny Rój”.

W piątek obie drużyny udały się do Sejmu RP. Harcerze zwiedzili wiele ciekawych miejsc polskiego parlamentu m.in. salę obrad, korytarze sejmowe, Senat RP, Salę Kolumnową. Towarzyszyła im Poseł na Sejm RP – Agnieszka Kołacz – Leszczyńska. Wałbrzyscy skauci odwiedzili także Centrum Nauki Kopernik. Warto podkreślić, że delegacja harcerzy z Hufca ZHP Ziemi Wałbrzyskiej udała się do Ministerstwa Obrony Narodowej, w celu zaproszenia wałbrzyszanina Pana Ministra Tomasza Siemoniaka na obchody 40 lecia Bazy Obozowej Hufca w Wilczu, które przypadają w lipcu tego roku.

Cała sobota zleciała pod szyldem gry miejskiej organizowaną przez Hufiec ZHP Warszawa - Mokotów. Gra dotyczyła ściśle pracy Szarych Szeregów, Akcji pod Arsenałem a także życia podziemnego II wojny światowej. Wydarzenie to odbywało się w miejscach pamiętnych harcerzom tamtego okresu czyli zbieg ulic Długiej i Bielańskiej ( Arsenał) , al. Szucha a także cała dzielnica Mokotów, Wilanów i wiele innych.

W niedzielę miała miejsce msza święta w intencji Szaroszeregowców, uczestników Akcji pod Arsenałem a także wszystkich harcerzy. Następnie na Placu Józefa Piłsudskiego, wałbrzyscy harcerze, wraz z przedstawicielami Prezydenta RP, władzami naczelnymi Związku Harcerstwa Polskiego, Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej i innymi harcerzami z całej Polski, uczestniczyli w uroczystej zmianie Posterunku Honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza z okazji 70. rocznicy Akcji pod Arsenałem.
Następnie wszyscy harcerze przeszli defiladą ulicami Warszawy do pamiętnego miejsca- zbiegu ulic Długiej, Bielańskiej, gdzie odbył się uroczysty apel, który zakończył 43 Rajd Arsenał.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group