• Środa, 11 grudnia 2019
  • Godz. 13:16
  • Imieniny: Damazego, Waldemara
  • Czytających: 2755
  • Zalogowanych: 0
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

70 lat Wałbrzyskich Bibliotek Publicznych – uroczysta gala

Wiadomości: Wałbrzych
Niedziela, 6 grudnia 2015, 7:21
Aktualizacja: Wtorek, 8 grudnia 2015, 12:50
Autor: organizatorzy/opr.red.
Fot. organizatorzy/nadesłane
1 grudnia, dokładnie w 70 rocznicę utworzenia pierwszej polskiej biblioteki w Wałbrzychu, w Bibliotece pod Atlantami odbyła się gala jubileuszowa. Na uroczystość przybyli liczni goście: przedstawiciele władz i instytucji miasta i regionu oraz obecni i emerytowani pracownicy.

Dyrektor biblioteki, Renata Nowicka, witając gości zaznaczyła, że to, czym dziś jest biblioteka wałbrzyska, to nie jest zasługa tylko pojedynczych ludzi. To praca wielu pokoleń, również tych osób, których wśród nas już nie ma. Jest to również efekt dobrej współpracy ze środowiskiem i z czytelnikami.

- Jest mi niezmiernie miło, że mam taką świetną załogę, że mam takich świetnych partnerów, przyjaciół biblioteki. Mam nadzieję, że ta siedemdziesiątka to taki mały wstęp i że dużo jeszcze przed nami - mówiła dyrektor Renata Nowicka i podkreślała, że biblioteka wałbrzyska zyskuje dziś blask, nie tylko w postaci już uruchomionej Multimedialnej Filii Bibliotecznej czy remontu budynku głównego. Przed biblioteką kolejne perspektywy rozwoju – przeniesienie kolejnych filii do nowych siedzib. - Pracy przed nami bardzo wiele, ale warto ją wykonać po to, żeby usłyszeć dobre słowa ze strony mieszkańców – mówiła dyrektor Nowicka.

W swoim przemówieniu Prezydent Miasta Wałbrzycha, dr Roman Szełemej, dziękował za dotychczasową działalność biblioteki. Wspominał już zrealizowane inwestycje i obiecywał, że następne prace, które mają się rozpocząć wiosną przyszłego roku, będą realizowane bardzo szybko. - Myślę, że biblioteki wałbrzyskie czeka dobry czas- zakończył prezydent.

Następnie, przyszedł czas na kulminacyjny moment uroczystości - dyrektor Departamentu Mecenatu Państwa pełnomocnik Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Zina Jarmoszuk, wręczyła Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przyznany Bibliotece pod Atlantami. Przedstawicielka ministerstwa mówiła. - Mimo, że zmieniają się czasy, Państwo ciągle jesteście przewodnikami, wprowadzającymi w świat książki. Chciałabym, aby czerpali Państwo z tego dużo radości i satysfakcji.

Jubileusz był też okazją, by podziękować bibliotekarzom. Dyrektor Renata Nowicka razem z prezydentem wręczyła pracownikom gratulacje i kwiaty. Podziękowania otrzymali również partnerzy biblioteki, zaprzyjaźnione instytucje i stowarzyszenia wspierające bibliotekę w jej działaniach.

Kwiaty, życzenia i gratulacje składali także dyrektorzy instytucji kultury i zaprzyjaźnionych placówek edukacyjnych, przedstawiciele Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, dyrektorzy bibliotek publicznych powiatu wałbrzyskiego oraz regionu, a nawet delegacja najmłodszych czytelników.

Wieloletni działacz samorządowy i poseł Henryk Gołębiewski, składając gratulacje wspominał przełomowy okres przeniesienia biblioteki do kamienicy pod Atlantami. Szczególnie miło było bibliotekarzom usłyszeć życzenia od dyrektora Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu, Andrzeja Tywsa, który przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora biblioteki wałbrzyskiej. Okazją do wspólnych wspomnień była prezentacja, którą przygotowała Arleta Wojciechowska. Zebrani goście mogli zobaczyć na archiwalnych zdjęciach, jak przez te 70 lat zmieniała się biblioteka.

Warto wspomnieć, że uroczystość uświetniły występy dwóch zaprzyjaźnionych z biblioteką chórów. Dziecięcy chór "Wałbrzyskie Wróbelki", który w MFB na Podzamczu prowadzi Małgorzata Wiłkomirska, na gali debiutował. Część oficjalną jubileuszu zakończył chór "Canticum Novum", który pod Atlantami wystąpił już po raz trzeci. Goście mogli też zwiedzać udostępniony ponownie Pokój Pamięci Poety Mariana Jachimowicza, pierwszego kierownika wałbrzyskiej biblioteki. Ekspozycja ta znalazła niedawno swoje nowe, bardziej dostępne dla zwiedzających miejsce w Galerii Książki na II piętrze.
Cześć oficjalną zakończyło wspólne jubileuszowe zdjęcie pracowników biblioteki, a na gości czekał jeszcze poczęstunek i jubileuszowy tort z Atlantem.

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~IBB 6-12-2015 16:41
Występ "Wałbrzyskich Wróbelków" pasował do jubileuszu jak kwiatek do kożucha. Historia Biblioteki w prezentacji - ubożuchna aż przykro. Nie wspomniano należycie p. Bogusława Lamcha, dzięki któremu siedziba Biblioteki znalazła się pod Atlantami. Gdyby nie p. Gołębiewski nazwisko tragicznie zmarłego dyrektora w ogóle by się nie pojawiło. Tak ważny jubileusz a "gala" nijaka. No cóż, najważniejsze że była obecna p. Żabska, która dwukrotnie podkreśliła, że jest użytkownikiem biblioteki - żenada! Biblioteka to instytucja do której przychodzą czytelnicy, nie użytkownicy.
~Obcy i tutejszy 6-12-2015 17:43
W Bibliotece pod Atlantami bywam zawsze jeśli jestem w Wałbrzychu. Historia tej instytucji kultury /Biblioteki i jej filii w mieście/ to lustrzane odbicie polskich dziejów Wałbrzycha. Bywało i jest różnie- kreatorem funkcjonowania tych bytów - jest system Państwa, Najwyższa Warszawska Władza polityczna!Nie tylko Biblioteki publiczne dla miernych Polityków (a takich było i jest większość, w dziejach Polski) też w III RP- są niepotrzebne, nawet niebezpieczne- tu jest wiedza, wolna wymiana myśli itd. Niepotrzebna jest też nauka, edukacja, kultura..!! Zatem przyjmijcie Państwo słowa wielkiego Uznania, Szacunku i Wytrwałości za mozolną naukę czytania, słuchania, analizowania naszego Świata, tu i teraz. To już 70 lat pełnicie tą społeczną służbę w wielokulturowym Wałbrzychu. Godnie.
~ 6-12-2015 21:30
w końcu coś pozytywnego :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group